Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Amerykańskie banki znowu na fali wzrostowej. Ich akcje znalazły się w czołówce najlepszych zeszłego tygodnia

Mimo obaw dotyczących kondycji amerykańskiego systemu finansowego, banki udowodniły, że potrafią sprostać oczekiwaniom. Pośród 10 najlepszych amerykańskich akcji zeszłego tygodnia aż 8 stanowią właśnie banki.


Pierwsze wyniki finansowe opublikowane przez m.in. JP Morgan i Wells Fargo Bank sugerowały mocny 2 kwartał w wykonaniu amerykańskich banków. Jednak wtedy dalej ciężko było mówić o euforii ze względu na niepokojące informacje dotyczące odpływu depozytów z kont bankowych. Takie zjawisko miałoby szczególnie negatywny wpływ na mniejsze, lokalne banki.

Ten tydzień pokazał, że zamiast spodziewanego pogorszenia w sektorze regionalnych banków zapanowała swego rodzaju stabilizacja. Rynek na tę pozytywną informację zareagował mocnym 10% wzrostem indeksu lokalnych banków. W sumie od najniższych poziomów z początku lipca indeks ten wzrósł o ok. 16%.

ETF lokalne banki

Warren Buffett nie jest już zainteresowany akcjami Activision Blizzard. Wyrocznia z Omaha reaguje na kolejne ruchy Microsoftu

Dwa czynniki stabilizacyjne

Stabilizacja została spowodowana przez dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest pozytywne osłabienie odpływu depozytów w stosunku do poprzedniego kwartału. Największym ryzkiem, jakiego obawiano się przed publikacjami wyników będzie dalsze pogłębianie się odpływu kapitału z banków do np. obligacji, oferujących bardziej atrakcyjne oprocentowanie przy podobnym ryzyku.

Szczęśliwie dla banków, zjawisko to okazało się słabsze niż się spodziewano. W przypadku największego zwycięzcy tego tygodnia, Zions Bancorporation, wysokość depozytów wzrosła o 7% w stosunku do poprzedniego kwartału. Podobne ruchy widać było m.in. w Key Bank (+1% q/q) oraz Citizens Financial (+2% q/q).

Drugim czynnikiem, na który inwestorzy mocno zwracają uwagę, jest marża odsetkowa. Jej spadek również wyhamował w 2 kwartale, co dodatkowo wzmocniło wzrosty na akcjach banków. Należy jednak pamiętać, że w nadchodzących miesiącach będzie ona wciąż zagrożona, ponieważ banki będą musiały coraz więcej płacić klientom, by ci dalej chcieli deponować w nich swoje środki. To natomiast będzie prowadzić do zacieśniania się różnicy między zyskami z kredytów a kosztami utrzymania depozytów.

Najlepsze akcje zeszłego tygodnia lipiec 2023
Źródło: Saxo Bank

Japoński jen zbliża się do minimów, a jego obecna niska wartość stanowi podstawę wzrostów indeksu Nikkei

Duże banki kontynuują wzrosty

Największe banki również mogą pochwalić się mocnymi wzrostami. Kurs ich akcji wzrósł w ciągu zeszłego tygodnia o 6%. Również w nich zaobserwowano wolniejszy od oczekiwanego odpływ depozytów. Wolniejsze tempo tego zjawiska może podtrzymać wysokie poziomy marży odsetkowej, którą osiągają największe z banków.

Kolejnym pozytywnym czynnikiem wpływającym na wyniki największych banków są wzrosty przychodów z działalności konsumenckiej. Dane sugerują, że za oceanem znów wzrasta liczba zadłużających się osób. Zjawisko wzrostu korzystania z kart kredytowych pozytywnie wzmacnia przychody banków, dodatkowo wzmocnione przez wyższe opłaty za duże kredyty.

Notowania ETF US Bank iShares

ETF US Banks iShares jest dostępny na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

US Banks ETF iShares notowania

Wyścig Chin i USA, o miano globalnego lidera w rozwoju sztucznej inteligencji, wchodzi w nową fazę

udostępnij: