Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

GlobalConnect wprowadza nowe spółki. GPW udostępni do handlu akcje trzech dużych niemieckich spółek

15 czerwca 2023 roku, trzy nowe spółki zadebiutują na rynku akcji GlobalConnect GPW dzięki wnioskowi Santander Biuro Maklerskie, który pełni rolę Wprowadzającego Animatora Rynku (WAR). 


Nowe akcje na GPW: Biedronka i Zara dołączają do grona spółek na rynku GlobalConnect

Nowymi akcjami, które wejdą do obrotu na platformie GlobalConnect, będą papiery wartościowe trzech niemieckich firm notowanych na Deutsche Börse: sklepu internetowego Zalando, producenta samochodów osobowych Porsche oraz twórcy oprogramowania biznesowego SAP. Warto podkreślić, że wszystkie te spółki są również składnikiem prestiżowego indeksu giełdowego DAX. Szczegóły dotyczące papierów wartościowych nowych spółek będą dostępne na stronie GlobalConnect.

Dziś debiut Porsche AG na niemieckiej giełdzie, firma pozyskała 9,4 mld euro

Na obecnym etapie inwestorzy mają dostęp do akcji siedmiu firm: Allianz, BMW, hiszpańskiego holdingu odzieżowego Inditex (właściciela marek takich jak Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho i Zara Home), Jeronimo Martins (właściciela sieci sklepów Biedronka), Mercedes Benz, Siemens i Volkswagen. Planowane jest stopniowe poszerzanie oferty dostępnych akcji, a w przyszłości GlobalConnect zamierza również wprowadzić papiery wartościowe wybranych amerykańskich spółek.

Akcje BMW, Siemens, Volkswagen. Kupuj akcje zagranicznych spółek bezpośrednio na GPW. Rusza Global Connect

Warto przypomnieć, że GlobalConnect to inicjatywa GPW, która wystartowała w listopadzie 2022 roku. Ten rynek umożliwia notowanie akcji zagranicznych spółek wprowadzanych do obrotu przez Wprowadzającego Animatora Rynku bez konieczności zgody emitenta. Dzięki temu inwestorzy mają możliwość kupowania i sprzedawania akcji największych i najbardziej znanych zagranicznych firm na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na chwilę obecną jedynym Wprowadzającym Animatorem Rynku, który wprowadza akcje zagranicznych spółek na GlobalConnect, jest Santander Biuro Maklerskie.

Nowy rynek działa w ramach Alternatywnego Systemu Obrotu (ASO) GPW. Notowania odbywają się w trakcie standardowych sesji giełdowych GPW, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach 09:05-17:05. Kwotowania akcji zagranicznych spółek są wyrażane w polskich złotych. Decyzje dotyczące wyboru spółek wprowadzanych na GlobalConnect są w gestii Wprowadzającego Animatora Rynku, który również odpowiada za utrzymanie płynności na rynku dla tych papierów wartościowych.

Hossa na rynku akcji nabiera tempa. Aktualne prognozy dla indeksu S&P 500 i lista ryzyk, które mogą popsuć nastroje rynkowe

udostępnij: