Kategoria:
Kategoria

Dziś debiut Porsche AG na niemieckiej giełdzie, firma pozyskała 9,4 mld euro

Niespodziewanie mamy dziś największe IPO w Europie od dekady. Porsche AG pozyskało z rynku 9,4 mld euro, czyli 9,2 mld USD.


W środę Volkswagen ustalił cenę ofertową akcji Porsche AG na 82,50 EUR, to jest na górną granicę widełek. Sprzedał wszystkie 113,875 mln oferowanych akcji. Dziś Porsche AG zadebiutowało na parkiecie we Frankfurcie, a notowania otworzyły się na niemal +2%.

Udane IPO Porsche AG światełkiem dla rynku

Dziś na giełdzie we Frankfurcie debiut Porsche AG, które pozyskało z rynku 9,4 mld euro. Po IPO Porsche będzie miało 911 mln akcji zwykłych I uprzywilejowanych. Spółka produkująca luksusowe auta sportowe została wyceniona na 75 mld euro. Jest to największa oferta w Europie od czasu IPO Glencore opiewającego na 10 mld euro, które miało miejsce na giełdzie w Londynie w 2011 roku.

Wszyscy eksperci zwracają uwagę, że IPO Porsche jest udane, mimo że na rynku brakuje kapitału i debiuty obumarły. Na przykład na rynku amerykańskim od 1 stycznia do 14 września 2022 odbyły się 73 IPO w których spółki pozyskały 5,3 mld USD i to jest najgorszy okres od 2016 roku, gdy w 56 IPO firmy zebrały 11 mld USD – podaje firma Dealogic.

„Duży popyt na akcje Porsche AG pokazuje, że inwestorzy wierzą z całą mocą w przyszłość marki” – powiedział CFO grupy Volkswagen Arno Antlitz, cytowany przez CNBC.

Goldman Sachs mocno obniża cenę docelową dla S&P500, po tym jak FED zapowiedział kontynuacje podwyżek stóp procentowych

Wycena niemal taka, jak całej grupy Volkswagen

Wycena na poziomie 75 mld euro oznacza, że Porsche AG będzie miało wartość równą około 88% kapitalizacji grupy Volkswagen, która to pozostaje głównym właścicielem tej spółki. Pamiętajmy, że na parkiecie jest już holding Porsche SE, który ma większościowe udziały w grupie Volkswagen.

Po IPO Volkswagen będzie miał 75% akcji Porsche AG minus jedna akcja. Porsche SE będzie miało 12,5% akcji plus jedna, a fundusze katarskie 2,5%. Natomiast 10% akcji będzie w wolnym obrocie. Volkswagen zadeklarował, że jeśli IPO przebiegnie pomyślnie, to w grudniu podczas NWZA zostanie ustalona specjalna, sowita dywidenda.

Co ciekawe, podczas dzisiejszej sesji mocno spadają akcje grupy Volkswagen (-5%) oraz Porsche SE (-7%). Być może rynek przypomina w ten sposób, że firmy te trzymają teraz duże udziały w Porsche AG, które produkując auta w Niemczech i na Słowacji narażone jest na wzrost cen energii.

Nadchodzi jedno z największych IPO w historii europejskich giełd – Porsche zostało wycenione na 75 mld euro

udostępnij: