Nadchodzi jedno z największych IPO w historii europejskich giełd – Porsche zostało wycenione na 75 mld euro
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 wrz 2022, 11:04

Nadchodzi jedno z największych IPO w historii europejskich giełd – Porsche zostało wycenione na 75 mld euro

Nadchodzi jedno z największych w historii IPO o wartości 18,8 mld euro. Na niemiecką giełdę wejdzie Porsche przy wycenie około 75 mld euro.

Volkswagen wycenił firmę Porsche AG na 70-75 mld euro. Za akcję w ramach oferty inwestorzy będą musieli zapłacić 76,50-82,50 euro. To oznacza, że IPO będzie warte około 18,8 mld euro. Wedle danych firmy Refinitiv, będzie to trzecie największe IPO w historii giełd Starego Kontynentu. Debiut Porsche będzie miał miejsce 29 września na Frankfurt Stock Exchange.

“To IPO będzie bardzo ważne dla rynku europejskiego. On jest w tym roku bardzo słaby, a udana oferta Porsche może go ożywić” – twierdzi Matt Kennedy, strateg Renaissance Capital.

Wielka dywidenda w nagrodę

Obecnie Volkswagen ma 100% akcji Porsche AG. W ramach oferty inwestorzy będą mogli objąć 25% akcji uprzywilejowanych tej firmy (czyli 12,5% akcji ogółem). W trakcie oferty 911 mln akcji Porsche (liczba symbolicznie nawiązuje do popularnego modelu) zostanie podzielonych na 455,5 mln akcji preferencyjnych oraz 455,5 mln zwykłych. Jeśli chodzi o uprzywilejowane, to 113,875 mln nie będzie miało prawa głosu na WZA.

Już dziś wiadomo, że fundusze katarskie, norweskie oraz firma inwestycyjna T. Rowe Price obejmą tego rodzaju akcje za 3,68 mld euro. Wiadomo też, że 25% akcji zwykłych nabędzie Porsche SE, holding kontrolowany przez rodzinę Piech.

Co ciekawe, Volkswagen zadeklarował, że jeśli IPO przebiegnie pomyślnie, to w grudniu podczas NWZA zostanie ustalona specjalna, sowita dywidenda. W ramach IPO Volkswagen sprzeda część posiadanych akcji Porsche, co będzie oznaczało dla niego 18-20 mld euro wpływów.

Po IPO Volkswagen będzie miał 75% akcji Porsche minus jedna akcja. Porsche SE będzie miało 12,5% akcji plus jedna, a fundusze katarskie 2,5%. Natomiast 10% akcji będzie w wolnym obrocie.

Struktura IPO Porsche AG

porsche ipo struktura

Źródło: Bloomberg / Volkswagen

Zobacz także: DataWalk pokazało słaby wynik za I półrocze 2022, ma problem z niedoborem specjalistów

IPO Porsche może obudzić kurs Volkswagena

Co o nadchodzącym IPO Porsche sądzą analitycy i publicyści? Generalnie wskazują, że obecnie większość producentów aut jest niedowartościowana, może oprócz Tesli. Jest to pokłosie olbrzymich problemów, jakie miały koncerny w wyniku pandemii (m.in. niedobór części z uwagi na porwane łańcuchy dostaw). Konsensus analityków mówi o tym, że jeśli IPO Porsche będzie udane, może to „uwolnić” kurs Volkswagena.

Porsche to producent sportowych aut luksusowych, w tym legendarnych modeli 911 oraz 718, Panamera, Cayenne czy Macan. Koncern produkuje około 300 000 aut rocznie, a ich średnia cena rynkowa obecnie wynosi około 100 tys. USD. Firma może się pochwalić wysoką marżą operacyjną na poziomie 20%. Marka Porsche wygenerowała 25% zysku operacyjnego Volkswagena w I połowie 2022.

“Widzimy niesamowitą wartość fundamentalną w akcjach VW” – mówi Lawrence Paustian, analityk Pzena Investment Management. Według niego, Volkswagen może być jedynym koncernem, który w przyszłości stawi dzielnie czoła Tesli.

Podobną opinię wyraża Richard Hilgert, analityk portal Morningstar, doceniając fundamenty zarówno VW, jak i Porsche. “Jestem jednak nieco zaniepokojony terminem IPO oraz jego strukturą. Sektor automotive może bardzo mocno odczuć recesję, wyceny spółek już to pokazują. Jednak biorąc pod uwagę siłę fundamentów VW, uważam, że obecnie jego akcje są notowane z 44-procentowym dyskontem do fair value, oraz przewiduję, że IPO Porsche będzie raczej udane” – stwierdza.

Notowania VW na tle DAX – 5 lat

notowania vw dax

Źródło: TradingView

Zobacz także: WIG20 i sWIG80 najtańsze od kryzysu z 2008 roku, pod względem wskaźników cena do zysku

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.