Masayoshi Son jest winien swojej firmie inwestycyjnej SoftBank blisko 5 mld USD
Inwestorzy narzekają na ład korporacyjny SoftBanku. Prywatne inwestycje jego założyciela uderzają w fundusz Vision Fund 2.
Masayoshi Son ma około 30% udziałów w SoftBanku. Jego osobisty portfel, który jest połączony z funduszami tej instytucji, przyniósł w tym roku miliardy dolarów straty. Son jest winien SoftBankowi około 4,7 mld USD t tytułu umów, które miały powiększać jego wynagrodzenie za zarządzanie i doświadczenie inwestycyjne.
SoftBank ma problem, czyli Masayoshi Son kontra akcjonariusze
Son zaprzecza, że w ten sposób stworzył konflikt interesów wewnątrz SoftBanku. Jednak zaczął być atakowany przez akcjonariuszy SoftBanku za swoje biznesowe postępowanie. Zaognienie konfliktu może mieć wpływ zarówno na notowania upublicznionego SoftBanku, jak i na jego biznes.
65-letni Son ma 17,25% udziałów w Vision Fund 2 oraz tyle samo udziałów w LatAm Fund, który inwestuje w start-upy w Ameryce Łacińskiej. Ma również 33% udziałów w SB Northstar - spółce powołanej do handlu akcjami i instrumentami pochodnymi. Straty w portfelu Sona wynoszą -2,8 mld USD w Vision Fund 2 i -252 mln USD w LatAm Fund oraz około -1,6 mld USD w SB Northstar.
Co ciekawe, Son nie zapłacił z góry za swoje udziały w Vision Fund 2, tylko uzyskał je niejako „na kredyt firmowy”. Son nie ma jednak, żadnego wyznaczonego terminu spłaty tych zobowiązań, a obecne straty mogą się w przyszłości zamienić w zyski. Majątek Sona wynosi około 12,7 mld USD - według Bloomberg Billionaires Index.
Son ostatnio ograniczył swoją działalność w ramach SoftBanku, gdyż przygotowuje do IPO spółkę Arm – producenta chipów z grupy. Jej debiut ma przynieść SoftBankowi świeży kapitał, który pozwoli przetrwać „technologiczną zimę” i spłacić część długów.
SoftBank ratuje wynik wyprzedając akcje Alibaby
W II kwartale 2022 SoftBank odnotował 7,2 mld USD straty, głównie na skutek przeceny akcji takich spółek, jak SenseTime, DoorDash i GoTo. Firma sprzedaje aktywa, aby pozyskać gotówkę i podreperować swój bilans, odnotowując zyski ze sprzedaży części udziałów choćby w Alibabie. Dzięki zejściu w akcjonariacie Alibaby z 24% do 15% w sierpniu, w III kwartale SoftBank pokazał 21 mld USD zysku. Wiadomo, że w IV kwartale SoftBank będzie musiał dokonać odpisu na 100 mln USD z tytułu inwestycji w FTX.
„Musimy przejść do pełnej obrony" - powiedział szef finansowy SoftBanku Yoshimitsu Goto. "SoftBank jest pesymistycznie nastawiony do perspektyw. Nie widzimy jeszcze światła" - dodał.
SoftBank Vision Fund 1, założony w 2017 roku, wypracował 13,6 lmd USD zysku z 87,5 mld USD kapitału. Vision Fund 2 z 49,8 mld USD kapitału wygenerował -14,6 mld USD straty, a najwięcej stracił na inwestycji w WeWork (około 4,8 mld USD).
W ciągu ostatnich 12 miesięcy wycena SoftBanku na giełdzie spadła o -10%. Analitycy generalnie radzą przeważać w portfelu tę spółkę inwestycyjną. Jednak nie wszyscy, bo ostatnio analityk Deutsche Banku Peter Milliken ściął rating z “kupuj” do “trzymaj”, podkreślając, że z jednej strony SoftBank przechodzi skuteczną restrukturyzację (zwolnił 30% załogi), a z drugiej jednak ciążą mu nietrafione inwestycje.
Notowania SoftBank na tle Nikkei 225 – 12 miesięcy
Źródło: TradingView