Przejdź do treści
Tesla Chiny

Kategoria:

Kurs akcji Tesli rośnie mimo słabych sprzedażowych z Chin

Udostępnij

W piątek akcje Tesli zanotowały niewielki wzrost, kończąc na zielono tydzień pełen intensywnych zmian na rynku. Chociaż wzrost wartości akcji TSLA wyniósł 3,69%, dane dotyczące sprzedaży w Chinach nie wpłynęły znacząco na wyniki.

Elon Musk triumfuje. Tesla znowu wynikami przebija oczekiwania, akcje mocno w górę

Choć Tesla nie odnotowała znacznego wzrostu wartości akcji w odpowiedzi na dane o sprzedaży w Chinach, analityk RBC, Tom Narayan, zauważył, że firma w lipcu sprzedała tam 46 227 samochodów, co stanowi wzrost o 47% w porównaniu do poprzedniego roku. Mimo że Tesla nie publikuje szczegółowych danych dotyczących sprzedaży regionalnej ani miesięcznej, Narayan śledzi te informacje na podstawie raportów branżowych. Analityk rekomenduje zakup akcji Tesli z ceną docelową na poziomie 224 USD.

Akcje Tesli są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

Pomimo że dane te dotyczą jedynie jednego miesiąca, inwestorzy zazwyczaj pozytywnie reagują na dobre wyniki sprzedaży Tesli w Chinach. Lipcowy wzrost sprawił, że roczna sprzedaż firmy na chińskim rynku spadła jedynie o 0,2%. Od początku roku do lipca Tesla sprzedała w Chinach około 325 000 pojazdów, natomiast na całym świecie firma odnotowała sprzedaż 831 000 samochodów w pierwszej połowie 2024 roku, co stanowi spadek o prawie 7% rok do roku. Analitycy przewidują jednak, że w drugiej połowie roku Tesla sprzeda około 950 000 samochodów.

Tesla znowu rozczarowuje wynikami, a Elon Musk ponownie obiecuje ROBOTAXI

Chiny są największym rynkiem dla nowych samochodów i pojazdów elektrycznych. W lipcu sprzedaż pojazdów elektrycznych na baterie (BEV) w tym kraju wyniosła około 482 000 sztuk, co oznacza wzrost o 14% rok do roku. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych miesięczna sprzedaż BEV wynosi około 100 000 pojazdów.

W trakcie tygodnia akcje Tesli poruszały się o ponad 3,5% w trzech z czterech sesji, a podobna zmienność była widoczna przez osiem z ostatnich dziewięciu dni. Choć inwestorzy są przyzwyczajeni do zmienności akcji Tesli, ostatnie wahania były szczególnie intensywne.

Od początku roku akcje Tesli spadły o 20%, choć ich wartość wzrosła o około 43% od momentu osiągnięcia 52-tygodniowego minimum pod koniec kwietnia.

Wzrosty Nvidii odciągają uwagę od Tesli. Tymczasem Tesla to nie tylko producent EV, ale również spółka AI

Sąd w Delaware ocenia plan wynagrodzeń za 59,7 miliarda dolarów

W międzyczasie w Delaware trwają rozważania nad zatwierdzeniem kontrowersyjnego planu wynagrodzeń dla Elona Muska. Firma Equilar, zajmująca się analizą wynagrodzeń kadry kierowniczej, przeanalizowała, jak pakiet wynagrodzeń dyrektora generalnego Tesli okazał się dla niego tak korzystny.

Plan wynagrodzeń Muska, zatwierdzony przez akcjonariuszy Tesli w 2018 roku, zakładał 10-letni program opcji na akcje, podzielony na 12 transz. Musk miał możliwość otrzymania dziesiątków miliardów dolarów, ale tylko pod warunkiem, że Tesla osiągnie określone cele.

Elon Musk z rekordowym wynagrodzeniem. Miliarder otrzyma akcje Tesli warte 50 mld $

W styczniu 2018 roku The Wall Street Journal informował, że gdyby Tesla osiągnęła rynkową wartość 650 miliardów dolarów, Musk mógłby zyskać aż 55,8 miliarda dolarów w formie nagród akcyjnych. Wówczas rynkowa wartość Tesli wynosiła 58,8 miliarda dolarów.

Dziś kapitalizacja rynkowa Tesli wynosi 635 miliardów dolarów, a jej szczytowy poziom wyniósł 1,235 biliona dolarów w listopadzie 2021 roku. Musk otrzymał już wszystkie 12 transz opcji, a wartość tego pakietu jest obecnie szacowana na 59,7 miliarda dolarów.

Jednak jeden z akcjonariuszy Tesli złożył pozew przeciwko pakietowi wynagrodzeń, twierdząc, że Musk wpłynął na propozycję wynagrodzenia w sposób nieuczciwy, a zarząd wprowadził akcjonariuszy w błąd. W styczniu ubiegłego roku kanclerz Delaware, Kathaleen McCormick, zgodziła się z tym stanowiskiem i nakazała unieważnienie planu, uznając go za problematyczny z powodu bliskich relacji Muska z dyrektorami oraz niewystarczającego poinformowania akcjonariuszy. W czerwcu Tesla ponownie poddała plan wynagrodzeń Muska pod głosowanie, które akcjonariusze ponownie zatwierdzili.

Obecnie sędzia McCormick rozważa, czy podtrzymać swoje wcześniejsze orzeczenie, czy też zezwolić na jego unieważnienie. Wynik tej sprawy może mieć istotne konsekwencje, ponieważ takie orzeczenia rzadko są podważane przez akcjonariuszy. Jednocześnie warto zauważyć, że akcjonariusze Tesli głosowali za planem dwukrotnie, nawet po tym, jak sędzia uznała, że za pierwszym razem byli źle poinformowani.

Na razie nie wiadomo, kiedy sędzia McCormick wyda ostateczne orzeczenie. Jak zaznaczyła w piątek, sprawa "zostanie rozważona" i "nie zakończy się tu i teraz". Inwestorzy z pewnością będą uważnie śledzić rozwój wydarzeń.

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Udostępnij