Kategoria:
Warren Buffett wyprzedaje akcje, mimo rekordowej gotówki. Berkshire Hathaway zaskakuje dużą redukcją akcji Apple
Berkshire Hathaway (BRK.A), obniżyła swoje znaczące zaangażowanie w Apple o niemal połowę w drugim kwartale 2024 roku. Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotnim raporcie 10-Q, liczba akcji posiadanych przez Berkshire spadła z 789 milionów w pierwszym kwartale do około 400 milionów. Jednocześnie środki pieniężne Berkshire osiągnęły rekordowy poziom 277 mld USD, a właśnie zaczyna się jedna z największych korekt na rynku.
W drugim kwartale bieżącego roku Berkshire Hathaway zredukowało swoje zaangażowanie na rynku akcji, sprzedając papiery wartościowe o łącznej wartości 77 miliardów dolarów. Po tej sprzedaży wartość portfela akcji spółki spadła do 285 miliardów dolarów, podczas gdy nowe inwestycje wyniosły zaledwie 1,6 miliarda dolarów.
Działania Warrena Buffetta zwracają uwagę w kontekście pogarszających się wskaźników ekonomicznych, które sugerują słabnącą kondycję gospodarki Stanów Zjednoczonych.
Warren Buffett: legenda giełdy obchodzi 93. urodziny
Choć oczekiwano, że Berkshire zmniejszy swoje udziały w Apple, skala redukcji była jednak niespodzianką. Wielu analityków przewidywało, że Warren Buffett, CEO Berkshire Hathaway, obniży liczbę akcji o około 100 milionów, kontynuując stopniowe wycofywanie się z inwestycji, co jest częstą praktyką w przypadku tak dużych pozycji.
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku spółka Buffetta pozbyła się akcji o łącznej wartości 97 miliardów dolarów, jednocześnie nabywając papiery wartościowe za jedynie 4,3 miliarda dolarów. Takie dane wynikają z raportu 10-Q, który został opublikowany w sobotę rano, tuż po ogłoszeniu wyników za drugi kwartał.
Źródło: FT (X)
Jak komentują analitycy, Buffett może postrzegać Apple jako obecnie w pełni wycenioną spółkę, szczególnie biorąc pod uwagę, że pakiet akcji Apple, który stanowił ponad 40% portfela Berkshire, stał się zbyt dominujący. Warto przypomnieć, że Berkshire zakupiło większość swoich akcji Apple w latach 2016-2018, przy średniej cenie około 34 dolarów za akcję, co przyniosło znaczny zysk.
Analityk Shanahan spekuluje, że Berkshire Hathaway może zdecydować się na całkowitą sprzedaż swoich udziałów w Apple do końca bieżącego roku, choć nie jest to jeszcze pewne.
Berkshire Hathaway odnotowało rekordowy wzrost zysków operacyjnych, które w drugim kwartale sięgnęły 11,6 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ten imponujący wynik był możliwy głównie dzięki solidnym przychodom z działalności ubezpieczeniowej oraz zwiększonym dochodom z inwestycji. Warto jednak zauważyć, że zyski spadły w działach kolejowym, energetycznym oraz w szeroko pojętej kategorii "innych" firm, która obejmuje m.in. działalność produkcyjną.
Warren Buffett i jego fascynacja Apple: strategiczna inwestycja na lata
Pod koniec 2023 roku Berkshire Hathaway posiadało jeszcze 905 milionów akcji Apple, a decyzja o tak dużej sprzedaży w drugim kwartale mogła być związana z wysoką wartością akcji. W swoim liście rocznym z 2021 roku Buffett opisywał Apple jako jeden z czterech "gigantów" Berkshire, obok działalności ubezpieczeniowej, kolejowej i energetycznej, które wówczas stanowiły trzon wartości firmy.
Wielu inwestorów przypuszczało, że Apple stanie się stałym elementem portfela Berkshire, podobnie jak American Express (AXP) i Coca-Cola, zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwy duży podatek od sprzedaży akcji. Jednak drugi kwartał przyniósł niespodziankę, gdy Berkshire zrealizowało zyski po opodatkowaniu w wysokości 47 miliardów dolarów, głównie ze sprzedaży akcji Apple.
Obecnie kluczowym pytaniem pozostaje, czy Berkshire będzie kontynuować redukcję swojego udziału w Apple w trzecim kwartale 2024 roku, a może nawet całkowicie zrezygnuje z tej inwestycji.
Apple jest obecnie notowane na poziomie około 30-krotności prognozowanych zysków za rok podatkowy kończący się we wrześniu 2025 roku, co może być zbyt wysoką wyceną dla Buffetta, znanego zwolennika strategii inwestowania w wartość. Warto zaznaczyć, że gdy Berkshire nabywało akcje Apple, płaciło za nie maksymalnie 15-krotność zysków.
Pojawia się pytanie, jakie plany wobec zgromadzonej gotówki ma Warren Buffett. W grę wchodzi wypłata regularnej lub specjalnej dywidendy, choć Buffett w przeszłości odrzucał tę możliwość. Inwestor nadal poszukuje dużego przejęcia, jednak jak dotąd nie zdołał znaleźć odpowiedniej okazji. Alternatywnie, Buffett może zdecydować się na trzymanie gotówki, czerpanie zysków z bezpiecznych bonów skarbowych oraz przeczekanie ewentualnych zawirowań na giełdzie i w gospodarce, licząc na przyszłe okazje inwestycyjne.
Berkshire Hathaway osiąga rekordowy wzrost zysku, a wartość aktywów przekroczyła 1 bln USD
Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/