Wyniki producenta mikroprocesorów piorunują analityków. Kurs ASML rośnie ponad 22% w tydzień
ASML przebiło w 4q23 prognozy analityków. Świetne wyniki nastrajają pozytywnie inwestorów odnośnie innych spółek z sektora. Jedynym cieniem na sytuacji przedsiębiorstwa okazuje się prognoza na następny rok, który zdaniem zarządu nie okaże się tak dużym sukcesem jak 2023 r.
ASML, producent sprzętu potrzebnego do wytwarzania mikroprocesorów, ma za sobą prawdziwie imponujący tydzień. Spółka dzięki świetnym wynikom przebiła cenę 780 $/akcję, tym samym osiągając najwyższy poziom w historii. W zaledwie jeden tydzień kurs akcji wzrósł o ponad 22%.
Zobacz także: Przetasowania na rynku walutowym. Kluczowy będzie test polityki banków centralnych
4 kwartał powyżej oczekiwań
ASML zakończyło 4q23 ze sprzedażą w wysokości 7,2 mld euro (+12% r/r), co oznacza przebicie konsensusu analityków o ponad 0,3 mld euro. Spółce po raz pierwszy udało się przebić poziom 7 mld euro przychodów. Wzrost zysku brutto do 3,7 mld euro zapewnił ASML utrzymanie marży brutto ze sprzedaży na poziomie 51,4%. Zysk netto w tym okresie wyniósł 2,05 mld euro, przebijając o 10% oczekiwania analityków.
Wszystkie te wyniki okazały się wyższe od prognoz, jakie spółka prezentowała przed konferencją wynikową. ASML zapowiadało przychody w przedziale 6,7-7,1 mld euro, natomiast marżę brutto prognozowało w okolicach 50-51%.
W całym roku ASML odnotowało 27,6 mld euro sprzedaży (+30% r/r). Zysk brutto wzrósł do 14,14 mld euro (+32% r/r), co przełożyło się na zysk netto w wysokości 7,84 mld euro (prawie +40% r/r).
Spółka zakończyła rok z lekko niższą pozycją gotówkową niż poprzedni (-5% r/r), natomiast uwagę może przykuć mocny wzrost gotówki w ujęciu q/q wynoszący aż +40%.
Zobacz także: Finansowe wyzwania Tesli: słabe wyniki, gorsze perspektywy na 2024, Elon Musk w ogniu pytań
Spokojne predykcje na następny rok
Mimo świetnych wyników za 4q23 i za cały 2023 r., zarząd ASML postanowił pozostawić swoje konserwatywne podejście co do wyników finansowych spółki za 2024 r. W ich ocenie będzie to spokojny rok, którego zadaniem będzie przygotowanie firmy do 2025 r. Wtedy to spółka będzie liczyć na naprawdę imponujące wzrosty.
Na razie na poziomie sprzedaży oraz zyskowności ASML przewiduje płaską dynamikę r/r w 2024 r. Nie powstrzymało to inwestorów przed mocnymi ruchami na wykresie spółki, gdyż słabe prognozy na 2024 r. były już przez rynek wyceniane, a podniesienie oczekiwań na 2025 r. jeszcze mocniej rozgrzało rynek.
Zobacz także: Tesla będzie potrzebować dobrych wyników, aby odbudować zaufanie inwestorów
Sprzedaż w Chinach osłabiona
Wśród ekspertów nie brakuje głosów także głosów głoszących, że ustanowienie przez ASML nowych rekordów cenowych jest zbyt mocną reakcją rynku, szczególnie w obliczu osłabienia na chińskim rynku. Idąc w ślad za rządem USA, Holandia postanowiła ograniczyć eksport zaawansowanych technologii do Chin.
W tym miesiącu ASML utraciło częściowo swoją licencję pozwalającą na sprzedaż swoich systemów NXT:2050i oraz NXT:2100i do Państwa Środka. Te systemy stanowią klucz do produkcji mniej zaawansowanych mikroprocesorów.
W czasie konferencji wynikowej CFO ASML Roger Dassen poinformował, że na razie spółka nie spodziewa się otrzymać zezwolenia na sprzedaż najbardziej zaawansowanych technologii, a także spodziewa się osłabienia sprzedaży poprzednich generacji systemów.
Restrykcje związane z ograniczeniem eksportu do Chin w jego oczach spowodują spadek przychodów ze sprzedaży w Państwie Środka o ok. 15%.