Przejdź do treści
PROGNOZY DOLAR 2024
Kategorie

Notowania dolara będą dalej spadać. Analitycy przedstawili prognozy walutowe na 2024

Udostępnij

Podtrzymanie się trendu osłabienia dolara będzie zależne od dalszych ruchów banków centralnych oraz warunków makroekonomicznych. Skierowanie się FEDu na tory gołębiej polityki połączone z chwilowym utrzymaniem stóp procentowych na wysokim poziomie przez inne banki mogą stanowić wystarczający grunt pod spadek wartości amerykańskiej waluty.


Analitycy z Saxo Banku wypuścili swój kolejny kwartalny raport. Prezentuje on ich predykcje na 1Q24 dotyczące m.in. rynku akcji, obligacji oraz surowców. Całość raportu można przeczytać klikając baner poniżej. Za sekcję dotyczącą rynku walutowego odpowiada Charu  Chanana, szefowa działu analizy rynku Forex w Saxo Banku.

Zobacz także: S&P500 na historycznym szczycie, mimo że Fed nie planuje obniżki stóp procentowych

Podwaliny pod deprecjację dolara

Koniec zeszłego roku zbudował w oczach inwestorów scenariusz odejścia FEDu od restrykcyjnej polityki monetarnej. Obecnie wycenianie przez rynek sześciu obniżek w 2024 r. stworzyło presję spadkową na kurs dolara. Trend ten może się utrzymać, jeżeli Rezerwa Federalna podtrzyma oczekiwane przez inwestorów podejście. 

Ciężko jednak w pełni przewidzieć ruchy amerykańskiej waluty w tym kwartale. Dane makroekonomiczne z Europy mogą wciąż się pogarszać, co stanowiłoby podparcie pod zatrzymanie spadków dolara lub nawet jego aprecjację. 

Kluczowe w tym momencie będą dane dotyczące rynku pracy w Stanach Zjednoczonych pokazujące, w jakiej kondycji znajduje się obecnie gospodarka USA. Początki pogorszenia danych, zwiastujących recesję nie tylko wspomogą spadki kursu amerykańskiej waluty, ale także jeszcze mocniej uprawdopodobnią scenariusz o konieczności obniżek stóp procentowych. Na razie jednak Stany Zjednoczone wydają się bardziej odporne niż inwestorzy się dotąd spodziewali, co może zmniejszyć szansę na poluzowanie polityki pieniężnej przez FED. 

Źródło: Saxo Bank
Zobacz także: 16 nisko wycenianych spółek dóbr luksusowych. Nawet 77% potencjału wzrostu

Polityka banku Japonii pod znakiem zapytania 

Od połowy listopada widać było zmienione podejście inwestorów do prowadzonej polityki przez Bank Japonii. Wzrosły oczekiwania dotyczące odejścia od polityki kontrolowania krzywej rentowności (YCC) oraz zrezygnowania z ujemnych stóp procentowych. 

Wydaje się, że teraz są już ostatnie chwile na taką decyzje. W obliczu potencjalnego odejścia przez inne banki centralne od restrykcyjnej polityki pieniężnej, decyzja BoJ o zaostrzeniu swojego podejścia mogłaby skutkować nadmierną aprecjacją jena, wzmocnioną osłabieniem innych walut. 

Mimo wyczuwalnej presji, analitycy z Saxo Banku przewidują, że BoJ będzie podejmował decyzje stopniowo, a rynki przeceniają scenariusz całkowitego odejścia od polityki YCC. W oczach ekspertów z Saxo Banku ryzyka zarówno polityczne jak i płynnościowe są zbyt duże, żeby bank centralny Japonii zdecydował się na całkowitą rezygnację z tego rozwiązania. 

 

Opcjonalnie link: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Zobacz także: Recesja najważniejszą niewiadomą dla rynku akcji - raport kwartalny Saxo Banku 1Q24

Udostępnij