Przejdź do treści

udostępnij:

DRUG REDISCOVERY - prostsza droga do zaspokojenia potrzeb medycznych - webinar z Pikralida

Kategoria:

DRUG REDISCOVERY - prostsza droga do zaspokojenia potrzeb medycznych - webinar z Pikralida

Udostępnij

4 marca o godzinie 11:00 odbędzie się webinar spółki Pikralida. Zarząd spółki omówi unikalną strategię ponownego odkrywania leków (drug rediscovery) oraz zaprezentują kluczowe projekty rozwijane w jej ramach.


Pikralida to dynamicznie rozwijająca się firma biotechnologiczna na etapie klinicznym, łącząca działalność badawczo-rozwojową (R&D) z usługami Contract Research Organization (CRO) w unikalnym hybrydowym modelu operacyjnym. Spółka specjalizuje się w odkrywaniu i rozwijaniu nowych rozwiązań terapeutycznych, koncentrując się na strategii drug rediscovery – ponownym badaniu dobrze poznanych związków chemicznych w celu znalezienia ich nowych zastosowań terapeutycznych.

Flagowym elementem pipeline’u Pikralida jest PKL-021 (marimastat) – aktywny inhibitor enzymów z grupy metaloproteinaz (MMP), który w przeszłości badany był w badaniach klinicznych w onkologii, ale nigdy ostatecznie nie wszedł na rynek. Dzięki strategii drug rediscovery, Pikralida wykorzystuje istniejące dane przedkliniczne i kliniczne marimastatu, co pozwala opracować nowe strategie rozwoju leku, przyspieszające rozwój terapii i ograniczające ryzyka związane z klasycznym procesem odkrywania leków. Spółka zachowuje przy tym wysoki potencjał komercyjny marimastatu, rozszerzając posiadane portfolio patentowe.

Dodatkowym, unikalnym atutem Pikralidy na tle innych spółek z sektora, jest potencjał dual-use marimastatu. Aspekt ten spółka rozpoznaje w rozmowach z jednym z największych wojsk NATO. Wiele wskazuje na to, że kluczowe projekty spółki dysponują potencjałem wykorzystania w sektorze cywilnym i obronnym, co otwiera drogę do dodatkowych źródła przychodów.  

Obecnie Pikralida koncentruje się na trzech projektach klinicznych w dwóch obszarach terapeutycznych – neuroprotekcji (udary) oraz leczeniu ukąszeń jadowitych węży (w zastosowaniu u ludzi i zwierząt). Dwa z nich z sukcesem zakończyły fazę I badań klinicznych, i zbliżają się do rozpoczęcia fazy II.

TRX-03 – Neuroprotekcja (udary)

Pikralida rozwija terapię, której celem jest ograniczenie skutków neurologicznych i zmniejszenie śmiertelności w przypadku udarów niedokrwiennych oraz urazów mózgu. Unikalny mechanizm działania PKL-021 pozwala na szybkie ograniczenie uszkodzeń neurologicznych, co może poprawić rokowania pacjentów i przyspieszyć proces rehabilitacji.

TRX-06 – Leczenie ukąszeń węży (terapia dla ludzi) 

Projekt oferuje niedostępne na rynku podejście do uniwersalnej terapii ukąszeń jadowitych węży -  umożliwia podanie preparatu natychmiast po ukąszeniu, jeszcze przed dotarciem pacjenta do ośrodka medycznego, znajdując zastosowanie w przypadku większości gatunków węży występujących na całym świecie. Takie rozwiązanie może zastąpić klasyczne antytoksyny, szczególnie w regionach o ograniczonym dostępie do opieki zdrowotnej, i wypełnić krytyczną lukę w szybkim leczeniu.

TRX-12 – Weterynaryjna terapia ukąszeń węży

To jedyny w portfolio Pikralida projekt weterynaryjny, rozwijany z myślą o skutecznej terapii dla zwierząt domowych i hodowlanych narażonych na ukąszenia jadowitych węży. Dzięki szybkiej ścieżce komercjalizacji spółka oczekuje wprowadzenia terapii na rynek i pierwszych przychodów ze sprzedaży już w 2027 roku.

W wydarzeniu udział wezmą:

  • dr Stanisław Pikul – Prezes Zarządu Pikralida 
  • dr Joanna Lipner – Managing Director Pikralida 
  • Prof. Dr hab. Leszek Kaczmarek – Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN

Rejestracja na webinar

Wydarzenie odbędzie się 4 marca o godzinie 11:00. Udział w webinarze jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja:

Kliknij tutaj, aby zarejestrować się na webinar

Materiały, które warto przeczytać przed webinarem

Udostępnij