Biotechnologia w Polsce ma najlepsze przed sobą - BIOTECH DAY na GPW
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
05 gru 2022, 09:56

Polska biotechnologia jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju i najlepsze ma przed sobą – mówią uczestnicy BIOTECH DAY na GPW

Polska biotechnologia jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, mówią jednogłośnie uczestnicy BIOTECH DAY na GPW, który odbędzie się 6 grudnia 2022 na Giełdzie Papierów Wartościowych. Największy sukces sektora wciąż przed nim, stwierdzają zgodnie.

Już 6 grudnia 2022 r. na GPW w Warszawie odbędzie się pierwsza Konferencja Inwestorska Branży Biotech – Kierunek biotechnologia – potencjał dla gospodarki, szanse dla innowacyjnych spółek biotechnologicznych. Celem projektu jest wspieranie rozwoju krajowej branży biotechnologicznej, która ma służyć budowaniu konkurencyjnej gospodarki. Pomimo spektakularnego wzrostu sektora w Polsce w trakcie ostatnich kilku lat, uczestnicy wydarzenia jednogłośnie stwierdzają, że sektor jako całość wciąż pozostaje na wczesnym etapie rozwoju i największe sukcesy wciąż przed nim.

Zobacz także: BIOTECH DAY na GPW - konferencja inwestorska branży biotechnologicznej

„Polska biotechnologia jest jeszcze stosunkowo młoda i jesteśmy mało znaczącym krajem w tej dziedzinie. W Polsce mamy zaledwie około 200 przedsiębiorstw prowadzących działalność biotechnologiczną i w ponad połowie są to mikro i małe spółki. Pozytywnym aspektem jest to, że nakłady inwestycyjne i badawcze stale rosną, podobnie jak w innych krajach europejskich oraz na świecie. Jednak nasze nakłady wynoszące ok 1,4 mld zł rocznie są jedynie małym ułamkiem nakładów światowych wynoszących ok. 600 mld USD. Znajdujemy się jeszcze w ogonie i dość daleko nam do potencjału takich krajów jak Francja, Szwajcaria, Dania, Szwecja czy Niemcy, które są europejskimi liderami wśród firm biotechnologicznych” - mówi Ksenia Wójcik–Karasiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Obsługą Beneficjenta, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

„Patrzę optymistycznie na sektor biofarmaceutyczny, który w Polsce rozwija się w dobrym kierunku i można powiedzieć, że jesteśmy liderami w naszym regionie Europy Środkowej. Mamy kilka osiągnięć w postaci zaawansowanego rozwoju klinicznego innowacyjnych leków, podpisane przez polskie firmy umowy partneringowe lub nawiązanie współpracy z dużymi firmami farmaceutycznymi. Wydarzenia te zostały zauważone na świecie, a choć wciąż daleko nam do skali osiągnięć firm z USA czy Europy Zachodniej, to systematycznie skracamy ten dystans” - dodaje Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabion.

Polski sektor biotechnologiczny najlepsze ma wciąż przed sobą

Trwający jeszcze rok 2022 obfitował w wiele spektakularnych pod względem finansowym wydarzeń w polskim sektorze biotechnologicznym. W ostatnim miesiącu spektakularne transakcje komercjalizacyjne podpisało Ryvu Therapeutics z firmą Exalixis i BioNTech w obszarze komercjalizacji projektów immunoonkologicznych oraz Captor Therapeutics z Ono Pharmaceutical nawiązał współpracę w zakresie opracowania małocząsteczkowych degraderów białek. To nie jedyne sukcesy polskiego sektora w tym roku.

Zobacz także: Ono Pharmaceutical i Captor Therapeutics rozpoczynają współpracę w zakresie opracowania małocząsteczkowych degraderów białek

„W ostatnim czasie takimi osiągnieciami są sukcesy 3 firm związanych z polską biotechnologią czyli dopuszczenie leku biopodobnego Polpharmy Biologics przez FDA w USA, nabycie większościowych udziałów firmy Blirt przez globalnego lidera, firmę Qiagen oraz przejęcie przez Bio-Rad firmy Curiosity Diagnostics od Scope Fluidics s.a. Natomiast pod kątem regulacyjnym ważnym punktem w rozwoju polskiej branży biotechnologicznej jest zaprezentowanie przez Agencję Badań Medycznych „Rządowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego w Polsce 2022-2031”, który w nakreśla cele rozwoju tego sektora w perspektywie długoterminowej” - dodaje dr Magdalena Kulczycka, dyrektor zarządzająca, Związek Firm Biotechnologicznych BioForum.

Zobacz także: Scope Fluidics wypłaci akcjonariuszom przynajmniej 230 mln zł. Potencjalna stopa dywidendy wynosi obecnie 41%

Eksperci zgodnie twierdzą, że dużą siłą polskiego sektora biotechnologicznego są utalentowani naukowcy, którzy dzięki rozwojowi branży mają szansę rozwijać swoje kariery w kraju. Polski sektor biotechnologiczny czeka jeszcze jednak dużo pracy, aby miał on szansę zaistnieć w globalnej świadomości. Jego rozwojowi sprzyjają jednak ważne trendy geopolityczne i demograficzne.

„Myślę, że polskiemu sektorowi biotechnologicznemu sprzyjają obecnie występujące trendy. Jednym z nich jest poszukiwanie alternatywy dla azjatyckich producentów i dostawców co sprzyja zainteresowaniu inwestorów zagranicznych naszymi spółkami. Ponadto trendy społeczne wymuszają rozwój branży. W krajach Zachodu mamy starzejące się społeczeństwo i stały wzrost występowania chorób cywilizacyjnych. Pamiętać również należy, że biotechnologia to nie tylko ochrona zdrowia, ale również ochrona środowiska, produkcja spożywcza czy ochrona wód. Wszystkie te obszary należą obecnie do palących wyzwań współczesnego społeczeństwa co będzie się wiązało ze zwiększeniem nakładów finansowych na branżę. Sądzę, że jest to duża szansa dla polskich firm” - zwraca uwagę Ksenia Wójcik–Karasiewicz z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju/

Pomimo wielu wyzwań jakie stoją przed branżą wszyscy eksperci patrzą z optymizmem w przyszłość i są zgodni, że największe sukcesy tego sektora są wciąż przed nami.

„Musimy poczekać na duży sukces polskiej biotechnologii, który będzie można nazwać przełomem, czyli wprowadzenie na rynek leku lub terapii opracowanych przez polskich naukowców. Krokiem w tym kierunku była pierwsza rejestracja polskiego leku biopodobnego w USA i choć nie jest to lek wymyślony i opracowany od podstaw, to sukces ten zaczyna przybliżać nas do przełomu na międzynarodową skalę” - zwraca uwagę Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu Mabion.

Na temat rozwoju sektora biotechnologicznego, szans i rozwoju będą rozmawiać inwestorzy i branża biotechnologiczna już jutro 6 grudnia 2022 na GPW.

Zobacz także: Ryvu podpisuje z BioNTech umowę na współpracę naukową i rozwój agonistów STING, o wartości 876,2 mln euro

KONFERENCJA BIOTECH DAY on GPW

I KONFERENCJA BIOTECH DAY on GPW to spotkanie przedstawicieli spółek, naukowców i interesariuszy branży biotechnologicznej z inwestorami, doradcami oraz administracją rządową i instytucjami rynku kapitałowego. Konferencję otworzymy wystąpieniem Waldemara Budy, Ministra Rozwoju i Technologii dot. nowego programu rządowego wsparcia sektora tzw. 6-tka dla technologii. W ramach wydarzenia przewidziane są dwa bloki tematyczne:

- blok doradczy, podczas którego doradcy rynku kapitałowego będą omawiać kluczowe zagadnienia istotne dla rozwoju branży i dzielić się swoim know-how dotyczącym procesu pozyskania finansowania na innowacje;
 

BLOK 1


- blok inwestorski jest kierowany do inwestorów, którzy są zainteresowani inwestycjami w polski sektor biotech. W tej części konferencji uczestnicy będą mogli posłuchać prezentacji spółek. Swoje case study zaprezentują m.in. SDS Optic, Poltreg, Celon Pharma, Cellivia, BIOSTRA czy Mabion. Swoimi doświadczeniami w pozyskaniu inwestora finansowego podzieli się także Marian Popinigis, inwestor prywatny, właściciel Blirt.
 

BLOK 2


Wydarzenie odbędzie się pod patronatem merytorycznym Związku Firm Biotechnologicznych Bioforum. Patronatu udzieliła także Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Partnerami wydarzenia są: Dom Maklerski Navigator, kancelaria prawna Baker McKenzie Polska, firma doradcza CRIDO, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Izba Domów Maklerskich. Organizatorem i doradcą PR wydarzenia jest agencja IR i PR, Reputation Managers sp. z o.o.

Więcej informacji na temat udziału wydarzeniu można uzyskać pod adresem biotechday[at]reputacja.com[dot]pl.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.