Dywidenda Scope Fluidics wyniesie minimum 41%, spółka na wypłatę zysku przeznaczy co najmniej 230 mln zł
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
01 gru 2022, 07:30

Scope Fluidics wypłaci akcjonariuszom przynajmniej 230 mln zł. Potencjalna stopa dywidendy wynosi obecnie 41%

Potencjalna dywidenda ze Scope Fluidics może sięgnąć przynajmniej 84 zł na akcję. Przy obecnym kursie akcji daje to stopę dywidendy około 41%. To pierwsza tak duża wypłata zysków ze spółki biotechnologicznej, która rozwinęła swoją technologię dzięki inwestorom z GPW.

Potencjalna wypłata zysków przez Scope Fluidics, z wpływów pochodzących ze sprzedaży spółki która rozwijała PCR|ONE, to przełomowe wydarzenie dla polskiej biotechnologii pod wieloma względami. Pierwszy raz spółka biotechnologiczna z parkietu giełdowego, która rozwinęła swój innowacyjny projekt dzięki finansowaniu giełdowemu, tak hojnie podzieli się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami, czy to w formie dywidendy czy skupu akcji.

Ponadto, po wypłacie zysków, pozostaną jej środki na rozwój kolejnych projektów innowacyjnych z przeprowadzonej komercjalizacji. Potencjalna dywidenda lub skup akcji osiągnie też spektakularny poziom, bo przy obecnym kursie akcji, powinny wynieść przynajmniej 41% obecnej kapitalizacji spółki.

Zobacz także: Scope Fluidics sprzedaje Curiosity Diagnostics, spółkę która rozwijała PCR|ONE, za 170 mln USD do Bio-Rad Laboratories Inc

Połowa środków ze sprzedaży Curiosity Diagnostics na dywidendę lub skup akcji

Jak wynika z opublikowanych przez Scope Fluidics danych, za 3 kwartał 2022 roku, cena sprzedaży udziałów spółki rozwijającej PCR|ONE została ustalona na 461,6 mln zł, w oparciu o kurs z dnia przekazania kontroli nad spółką Curiosity. Na dzień 30 września 2022 r. środki pieniężne będące w posiadaniu Scope Fluidics wynosiły jednak 370,6 mln PLN.

Różnica w stosunku do otrzymanej kwoty z transakcji sprzedaży udziałów wynika głównie z zapłaty przez spółkę zaliczki z tytułu podatku dochodowego w kwocie około 72 mln zł, a także spłaty zadłużenia wobec Europejskiego Banku Inwestycyjnego w kwocie około 43 mln zł.

Statut spółki Scope Fluidics wyraźnie jednak wskazuje, że do akcjonariuszy trafi co najmniej połowa środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży projektu w roku obrotowym, a podział zysku może nastąpić w formie wypłaty dywidendy lub skupu akcji.
 

Zapis odnośnie podziału zysku w statucie Scope Fluidics

dywidenda


To oznacza, że na wypłatę zysku dla akcjonariuszy poprzez skup akcji lub dywidendę może trafić 230 mln zł, co przy obecnej liczbie wszystkich akcji Scope Fluidics oznacza około 84 zł na akcje.

"Zgodnie z naszym statutem, na wypłatę dywidendy powinniśmy przeznaczyć co najmniej połowę środków uzyskanych z transakcji sprzedaży Curiosity Diagnostics, tj. połowę ze 100 mln USD, która to kwota została zaksięgowana w raporcie za Q3 2022 w wysokości 462 mln zł. Kwota ta może ulec niewielkim korektom związanym z ostatecznym rozliczeniem transakcji. Ostateczną rekomendację w zakresie wysokości dywidendy będziemy mogli jako zarząd przekazać akcjonariuszom po publikacji raportu rocznego za 2022 r." mówi Strefie Inwestorów CEO Scope Fluidics Piotr Garstecki

Zobacz także: Genomtec przyspiesza proces komercjalizacji rozwijanej przez siebie platformy Genomtec ID

Wypłata zyski i rozwój Bacteromic

Zakładając, że Scope Fluidics wypłaci zysk w formie dywidendy i przeznaczy na nią co najmniej 50% wpływów ze sprzedaży Curiosity Diagnostics to wypłata powinna wynieść około 84 zł na akcję, co przy obecnym kursie oznacza stopę dywidendy 41%. Przy tym założeniu na dalszy rozwój pozostałych projektów jak Bacteromic i projekt dedykowany branży FMCG spółka pozostawi sobie około 140 mln zł.

Ponadto Scope Fluidics przysługiwać będą dodatkowo płatności warunkowe za osiągnięcie przez Curiosity Diagnostics określonych celów. Spółka z tytułu płatności warunkowych może otrzymać do 40 mln USD za realizację celów rozwojowo-regulacyjnych oraz do 30 mln USD za realizację celów przychodowych. Realizacja założonych celów przewidziana jest na lata 2022-2027.

Kurs akcji Scope Fluidics od 2018 roku

Scope Fluidics (2)

Zobacz także: „Robimy wszystko, by uzyskać optymalną pozycję negocjacyjną w procesie komercjalizacji PCR|ONE” - prof. Piotr Garstecki, prezes Scope Fluidics

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.