Co w swoim expose Beata Szydło powiedziała o giełdzie i gospodarce | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
18 lis 2015, 13:11

Co w swoim expose Beata Szydło powiedziała o giełdzie i gospodarce

Właśnie zakończyło się expose Beaty Szydło. W trakcie godzinnego przemówienia nowa Premier nakreśliła priorytety dla Rządu na najbliższe cztery lata. Główny nacisk został położony na kwestie bezpieczeństwa i polityki. W przemówieniu znalazło się też miejsce na odniesienia do gospodarki i giełdy. Oto najważniejsze fragmenty z Expose z punktu widzenia gospodarki i giełdy.

„Po pierwsze rozwój, po drugie rozwój, po trzecie rozwój.”
Premier Beata Szydło

Wątki gospodarcze expose Beaty Szydło

Kwestia wieku emerytalnego

Na samym początku expose Premier Beata Szydło zapowiedziała obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednocześnie podkreśliła, że Rząd będzie dążył do podnoszenia niskich emerytur.

Kwota wolna od podatku

Drugą obietnicą Rządu było podniesienie do 8 tys zł kwoty wolnej od podatku.

Dywidendy ze spółek skarbu państwa

By zrealizować obietnice, oprócz poprawienia ściągalności podatku VAT, Rząd zamierza zwiększyć o 1 miliard pobór dywidend.

Podatki dla przedsiębiorstw

Zapowiedziano także obniżenie podatków dla małych przedsiębiorstw, choć jedyną konkretną liczbą, która padła była nowa stawka podatku CIT mająca wynieść 15%.

Deficyt budżetowy

Premier zapowiedziała także zwiększenie o 1 mld zł deficytu budżetowego.

Wątki giełdowe expose Beaty Szydło

Podatki od banków oraz od sklepów wielkopowierzchniowych

Priorytetem dla Rządu jest rodzina, więc by spełnić obietnice wypłaty 500 zł na dziecko Rząd planuje jak najszybciej wprowadzić autopoprawkę do budżetu. By sfinansować nowe obciążenie zapowiedziano ustanowienie podatków sektorowych: bankowy i supermarketów

Sektor energetyczny

Zostanie powołane Ministerstwo Energetyki, gdyż to właśnie energetyka będzie głównym odbiorcą wielkich środków jakie zostaną przeznaczone na rozwój państwa.

Premier zapowiedziała też budowę drugiego gazoportu w okolicach Trójmiasta.

Sektor budowlany

Dobrą wiadomością dla spółek budowlanych oraz banków jest zapowiedziany przez rząd program budowy mieszkań dla mniej zarabiających obywateli. Mieszkania te mają być budowanie na działkach skarbu państwa za pieniądze z kredytów bankowych i wynajmowane potrzebującym obywatelom.

O czym nie powiedziała nowa Premier Rządu?

W expose Premier Beaty Szydło niestety nie zostały poruszone bardzo istotne kwestie takie jak współpraca gospodarcza z państwami UE oraz co dalej z reformą OFE. Nie wspomniano także o niektórych tematach istotnych dla inwestorów takich jak podatek od KGHM oraz podatek od aktywów i transakcji giełdowych.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.