Giełdowa mapa największych spółek w województwach pod względem kapitalizacji, przychodów i zysków | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
02 mar 2016, 07:02

Giełdowa mapa największych spółek w województwach pod względem kapitalizacji, przychodów i zysków

Inwestorzy różnie oceniają wielkość spółek. Jedni stosują kapitalizację, która zawiera w sobie pewne oczekiwania dotyczące przyszłości. Inni zaś patrzą tylko na wielkość przychodów lub zysków, które świadczą o dotychczasowych osiągnięciach.

Sprawdziliśmy więc, które spółki królują w swoich województwach, patrząc pod względem tych trzech kryteriów i dodatkowo wielkości majątku. Wybraliśmy największe spółki pod względem kapitalizacji, aktywów, przychodów i zysku operacyjnego. Jak się okazuje, w niektórych województwach liderzy zmieniają się w zależności od przyjętego kryterium.

Największe spółki w województwach pod względem kapitalizacji

Pod względem kapitalizacji największą spółką z siedzibą w Polsce jest Pekao #PEO. Jest to największa spółka województwa mazowieckiego (39 mld zł). Bank Zachodni WBK #BZW króluje w województwie dolnośląskim z kapitalizacją 28 mld zł.

Mapa 1. Największe spółki w województwach pod względem kapitalizacji
Mapa 1. Największe spółki w województwach pod względem kapitalizacji

Największe spółki w województwach pod względem wielkości aktywów

Jeśli spojrzymy na największe spółki pod względem wielkości aktywów, to lider zmienia się w województwie mazowieckim. Jest nim #PGE z aktywami w wysokości 61 mld zł. Na górnym śląsku pod względem kapitalizacji największą spółką był ING Bank Śląski #ING, ale już pod względem aktywów jest to Tauron #TPE. Także w województwie dolnośląskim lider zmienił się na spółkę KGHM #KGH, która bije na głowę konkurencję ze swojego województwa także w porównaniu wielkości przychodów i zysków operacyjnych.

Mapa 2. Największe spółki w województwach pod względem wielkości aktywów
Mapa 2. Największe spółki w województwach pod względem wielkości aktywów

Największe spółki w województwach pod względem wielkości przychodów

Patrząc na przychody, największą spółką jest PKN Orlen #PKN (88 mld zł), który pokonał konkurencję w województwie mazowieckim. Jest to także największa spółka pod względem zysków operacyjnych. Dużą spółką jest też zwycięzca w województwie pomorskim Lotos #LTS z przychodami 24 mld zł.

Mapa 3. Największe spółki w województwach pod względem wielkości przychodów
Mapa 3. Największe spółki w województwach pod względem wielkości przychodów

Największe spółki w województwach pod względem wielkości zysku operacyjnego

W województwie wielkopolskim liderem pod względem zysków operacyjnych (i także aktywów) jest Enea #ENA, która wyprzedza Eurocash #EUR. Lecz Eurocash jest największą spółką w tym województwie pod względem kapitalizacji i przychodów.

Mapa 4. Największe spółki w województwach pod względem wielkości zysku operacyjnego.
Mapa 4. Największe spółki w województwach pod względem wielkości zysku operacyjnego.

Niezmienni liderzy w swoich województwach

W kilku województwach liderami pod każdym względem są te same spółki. W województwie łódzkim jest to zawsze Pelion #PEL, w województwie małopolskim jest to Grupa Azoty #ATT z siedzibą w Tarnowie. W podkarpackim jest to Asseco Poland #ACP z Rzeszowa, a w podlaskim Grajewo #GRJ. Także województwa warmińsko-mazurskie oraz zachodnio-pomorskie mają tych samych liderów w każdej kategorii. Są to Indykpol #IND z Olsztyna oraz Police #PCE.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.