12 polskich spółek, którymi mógłby zainteresować się Warren Buffett | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
21 mar 2016, 07:02

12 polskich spółek, którymi mógłby zainteresować się Warren Buffett

Długoterminowe inwestowanie, tak bardzo promowane przez Warrena Buffetta, wymaga przeglądu finansów wielu spółek. Na szczęście możemy taki proces uprościć, skupiając się na najważniejszych parametrach finansowych. Przejrzeliśmy więc nasz rynek, Aby wybrać spółki, które odpowiadałyby kryteriom wyboru Warrena Buffeta. Tego rodzaju spółki mogą być dobrą inwestycją, w szczególności na dłuższy termin.

Kryterium 1: Stabilność finansowa

Najważniejszym kryterium przy wyborze spółek do portfela długoterminowego jest stabilność finansowa spółki. Przede wszystkim chodzi o jej płynność finansową. Dobra płynność jest zabezpieczeniem przed problemami finansowymi, a nawet bankructwem. Daje inwestorowi margines bezpieczeństwa. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka danych finansowych.

Istotny jest stosunek płynnej części majątku (aktywa obrotowe) do zobowiązań zaciągniętych przez spółkę. Buffett zwraca uwagę na to, by aktywa obrotowe były większe od zaciągniętych zobowiązań. Dzięki temu, w razie problemów, spółka mogłaby się pozbyć długów nie wyprzedając majątku trwałego, czyli np. fabryk bez których generowanie przychodów byłoby zagrożone.

Jest kilka wskaźników finansowych pomagających wybrać spółki z odpowiednimi wartościami podanych wyżej parametrów. Są to wskaźniki płynności finansowej (np. bieżącej i szybkiej). Wybierzmy więc spośród prawie 500 spółek na GPW tylko te, które mają wskaźniki na odpowiednich poziomach i do tego ich majątek obrotowy jest faktycznie większy od zobowiązań. Ograniczymy w ten sposób nasze poszukiwania dobrej inwestycji do 187 spółek, czyli około 1/3 rynku.  

Kryterium 2: Zysk operacyjny

Nic nam po stabilności finansowej, jeśli spółka nie generuje zysków. Co więcej, powinna wykazywać dość istotne zyski już na poziomie operacyjnym.

By wybrać najlepsze spółki, zważywszy na to kryterium, można zastosować np. wskaźnik ROIC, który porównuje zysk operacyjny spółki do kapitału jaki został faktycznie zainwestowany w spółkę. Wartości tego wskaźnika powinny być jak największe. Przyjmując dolną granicę np. w wysokości minimum 10% zysków do kapitału, to znów ograniczamy ilość potencjalnych spółek o około 1/3. Ze 187 do 68 spółek.

Kryterium 3: Cena

Wyżej przedstawione kryteria ograniczyły nam już znacząco listę potencjalnych inwestycji. Lecz jaki jest sens inwestować w spółkę, która jest dobra, jeśli jednocześnie jest bardzo droga. Spółki, które są wysoko wyceniane przez rynek, nawet jak zwiększą w przyszłości swoje przychody nie przyniosą zarobku inwestorowi albo nie pozwolą zarobić więcej niż indeksy. W takich przypadkach bywa, że wzrosty są już uwzględnione w cenach.

Problemem jednak jest ocena tego, które spółki są tanie, a które już za drogie. Nie ma na to prostego sposobu. Zazwyczaj zależy to od branży, rynku i wielkości spółki. Dla naszych poszukiwań posłużmy się więc jeszcze jednym kryterium, na które zwraca uwagę Buffett, czyli dywidendą. Warren Buffett bardzo lubi spółki dzielące się zyskiem. Jest to jasny sygnał, że spółka faktycznie potrafi generować wartość dla akcjonariuszy.

Jeśli więc porównamy poziom dywidendy na akcję do jej aktualnej ceny, będziemy mogli stwierdzić czy opłaca się zainwestować w spółkę pieniądze (czy jest jeszcze tania). Załóżmy więc, że roczna stopa zwrotu z dywidendy powinna być co najmniej na poziomie 5% ceny akcji.

Daje nam to swoiste zabezpieczenie. W ten sposób, przy niezmienionych warunkach, nasz kapitał będzie co rok generował te 5% zwrotu, czyli i tak więcej niż na lokatach bankowych. A przecież może być lepiej, w końcu bierzemy pod uwagę tylko spółki zyskowne i zdrowe finansowo. Mogą więc one w przyszłości zwiększać zyski i tym samym dywidendę, a sam kurs akcji może też rosnąć.

Które spółki z GPW spełniają te wyśrubowane kryteria?

Jeśli więc ograniczymy spółki z GPW o ten dodatkowy warunek (stopę dywidendy), to otrzymamy już dość małą grupę 12 walorów wartych zainteresowania:

Nazwa spółkiROICWskaźnik bieżącej płynności finansowejWskaźnik szybkiej płynności finansowejAktualna stopa dywidendyOd tylu lat dywidenda jest wypłacana
EUCO (EUC)48,28%1,51,55,73%od 5 lat
IMS (IMS)33,57%1,811,66,82%od 4 lat
POLWAX (PWX)27,80%1,871,216,04%od 2 lat
ACAUTOGAZ (ACG)23,17%4,362,057,05%od 5 lat
MCLOGIC (MCL)22,65%1,531,517,50%od 8 lat
ALUMETAL (AML)20,95%2,021,185,00%od 2 lat
NOVITA (NVT)13,11%2,271,2313,63%od 7 lat
GPW (GPW)12,71%10,3410,345,98%od 6 lat
ASSECOBS (ABS)12,22%4,14,065,56%od 8 lat
PWRMEDIA (PWM)12,00%4,264,185,71%od 4 lat
LENA (LEN)10,70%5,863,38,75%od 6 lat
POLNA (PLA)10,01%3,062,1818,18%od 2 lat

Tabela 1. Wyselekcjonowane spółki i wartości wybranych wskaźników fundamentalnych. Źródło: serwis Sindicator.net.

Czy Warren Buffett zainteresowałby się tymi spółkami?

Taki wybór kryteriów dał nam stabilne finansowo spółki, generujące spore zyski i płacące dywidendy. Jednocześnie ich akcje są wciąż w przyzwoitej cenie. Ponadto, ich wskaźniki finansowe nie są przypadkowe. Historycznie też każda z tych spółek dobrze sobie radziła.

Warren Buffett przejrzałby pewnie każdą z nich bardzo szczegółowo i wybrał jedną, może dwie. Dlatego też warto sprawdzić samemu, czym zajmują się te spółki, czy są w rosnącej branży oraz jak silną pozycję mają w branży w której działają. Wymaga to trochę pracy, ale dzięki powyższym działaniom już ograniczyliśmy przegląd rynku do zaledwie kilkunastu spółek.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.