Odwiedź Giełdę Papierów Wartościowych [WIDEO 360 stopni w jakości 4K] | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
14 kwi 2016, 07:15

Odwiedź Giełdę Papierów Wartościowych [WIDEO 360 stopni w jakości 4K]

W tym roku Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie kończy 25 lat. Z tej okazji, we współpracy z GPW, przygotowaliśmy specjalny film, w technologii 360, w którym można zobaczyć jej wnętrze. Na wideo #GPW360, w którym dosłownie można rozglądać się w każdą stronę, jest sala notowań, giełdowy dzwonek oraz byk – symbol hossy.

Co zobaczysz na filmie #GPW360?

W filmie #GPW360 po giełdzie oprowadzana widzów jeden z jej pracowników, Bogdan Kornacki, który jest związany z rynkiem finansowym od 25 lat i brał udział w pierwszych sesjach giełdowych. Na 5-minutowym nagraniu można zobaczyć m.in. obecną siedzibę GPW, przy ulicy Książęcej 4 w Warszawie, salę notowań, giełdowego byka, czy dzwonek, służący do sygnalizowania początku i końca sesji giełdowej. Oprócz zwiedzania nowoczesnego centrum giełdowego, jest także moment refleksji – spojrzenie na pierwszą siedzibę giełdy, dawny budynek Komitetu Centralnego PZPR.

Skąd wziął się pomysł?

Przygotowaliśmy film, ponieważ chcieliśmy uczcić 25-lecie polskiego rynku kapitałowego. Zależało nam też na tym, aby wyjść do szerszego grona odbiorców, niż tylko osoby zainteresowane inwestowaniem. Dlatego właśnie wybraliśmy pomysł na wideo w 360 stopniach. Ta technologia wciąż jest stosunkowo mało znana, ale jednocześnie bardzo efektowna. Każde nowe dostępne nagranie wzbudza zainteresowanie samo z siebie i na tym właśnie nam zależało. Mieliśmy zamiar pokazać Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w nowoczesny i interesujący sposób i myślę, że to się udało, ale oczywiście ostateczny efekt ocenicie sami.

W jaki sposób został przygotowany materiał?

Film, prezentujący budynek giełdy, został przygotowany przez naszą redakcję we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. Do jego realizacji wykorzystane zostało 6 kamer GoPro Hero 4 Black oraz specjalistyczne oprogramowanie. Jego zaletą jest możliwość dowolnej zmiany kierunku obserwacji, w trakcie oglądania. W przeciwieństwie do tradycyjnych nagrań wideo, umożliwia to widzowi aktywne uczestnictwo w filmie, rozglądanie się wokół i zwrócenie uwagi na różne obiekty i interesujące szczegóły. Najlepszy efekt można osiągnąć oglądając nagranie z użyciem specjalnych gogli do wirtualnej rzeczywistości (VR). Na komputerze film można oglądać we najnowszych wersjach przeglądarek internetowych, takich jak Mozilla Firefox, Google Chrome, czy Microsoft Edge. Wideo z efektem rozglądania się wokół można także obejrzeć na smartfonie lub tablecie z systemem Android lub iOS, z wbudowanym żyroskopem. W takim wypadku wystarczy poruszać urządzeniem, aby zmienić perspektywę.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.