Prezes Kaczyński stanął na drodze giełdowym wzrostom. Banki już -4,5% od wywiadu w tygodniku wSieci | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
28 kwi 2016, 07:01

Prezes Kaczyński stanął na drodze giełdowym wzrostom. Banki już -4,5% od wywiadu w tygodniku wSieci

Od połowy stycznia trwa odreagowanie na giełdzie w Warszawie i jednoczesne umocnienie polskiej waluty. Do tej pory Polska zyskiwała na fali rosnącego wśród inwestorów zagranicznych zainteresowania rynkami rozwijającymi się. Pogorszenie nastrojów rozpoczęło się jednak w kwietniu i nie sposób tego wiązać z niczym innym, jak powracającym ryzykiem politycznym.

Wywiad z Jarosławem Kaczyńskim w tygodniku wSieci

16 kwietnia w tygodniku wSieci pojawił się obszerny wywiad z prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim. Oprócz wielu kwestii politycznych prezes odniósł się w nim do kwestii związanych z sektorem bankowym. Poruszył m.in. kwestię polisolokat i kredytów CHF.

O ile rozwiązanie problemu polisolokat należy uznać za słuszny kierunek i dobrze, że wreszcie ktoś dostrzegł ten problem to „gmeranie” w kredytach we franku szwajcarskim już nie podlega tak jednoznacznej, pozytywnej ocenie. W najlepszym przypadku doprowadzi to do utraty zysków przez niektóre banki na lata i wstrzymania akcji kredytowej, a w najgorszym może doprowadzić do destabilizacji całego systemu finansowego w naszym kraju.

Nie może więc dziwić, że jednoznaczne deklaracje prezesa rządzącej partii, odnośnie tego, że problem kredytów CHF władza rozwiąże „choćby nie wiem co” martwi inwestorów.

Prezydent i prezes stanęli na drodze wzrostom notowań banków

Tydzień przed wywiadem z prezesem Kaczyńskim, Kancelaria Prezydenta poinformowała o tym, że prowadzi prace nad nową wersją ustawy „frankowej”.

Wykres 1: Indeks WIGbanki, rok 2016.
Wykres 1: Indeks WIGbanki, rok 2016.

To wystarczyło, aby, pomimo dobrych nastrojów na giełdach zagranicznych, polski sektor bankowy złapał „zadyszkę”. Obecnie indeks #WIGbanki jest około 4,5% poniżej poziomów, na jakich był przed wywiadem dla tygodnika wSieci.

W kwietniu polski rynek giełdowy wyraźnie słabszy od rosyjskiego

Notowania największych polskich spółek w USD są historycznie rzecz biorąc mocno skorelowane z kursem akcji rosyjskich spółek w USD.

Wykres 2: Notowania RTS (góra) vs WIG20 w USD (dół), rok 2016.
Wykres 2: Notowania RTS (góra) vs WIG20 w USD (dół), rok 2016.

Niestety, w kwietniu ta relacja uległa mocnemu zachwianiu (Wykres 2). Indeks giełdy w Rosji, wyrażony w amerykańskiej walucie, wzrósł o 7%, a notowania WIG20 w tej samej walucie spadły o 8%. Trudno to w tym momencie wiązać z czymś innym, jak nie ponownie rosnącymi obawami o ryzyko polityczne. Czas pokaże czy obawy są słuszne czy nie, dzisiaj możemy jedynie stwierdzić, że są.

Im więcej kredytów CHF tym większe spadki

Kursy akcji większości banków notowanych na GPW od opublikowania wywiadu z Jarosławem Kaczyńskim pozostają na minusie.

TickerNazwa bankuzmiana notowań
GNBGetin Noble Bank S.A.-12,73%
BHWBank Handlowy w Warszawie S.A.-8,72%
MILBank Millennium S.A.-7,40%
PKOPowszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A.-6,41%
BOSBank Ochrony Środowiska S.A.-4,11%
BZWBank Zachodni WBK S.A.-3,68%
PEOBank Polska Kasa Opieki S.A.-2,28%
MBKmBank S.A.-1,73%
IDAIdea Bank S.A.-0,20%
BPHBank BPH S.A.0,16%
ALRAlior Bank S.A.0,44%
INGING Bank Śląski S.A.2,52%
BGZBank BGŻ BNP Paribas S.A.25,65%

Tabela 1. Notowania banków od momentu publikacji wywiadu w tygodniu wSieci.

Mocno straciły na wartości akcje Getin Noble, Millenium i PKO BP, czyli banków, które mają relatywnie dużo kredytów w CHF w swoich bilansach. Na przeciwnym biegunie znalazły się Pekao, Alior i ING, których kwestia kredytów praktycznie nie dotyczy. Niektóre banki, jak Handlowy czy BGŻ odnotowały dużą zmianę kursów, ale z innych, wewnętrznych powodów.

Relacja jest jednak ewidentna. Im więcej kredytów CHF, tym większa przecena. Nie pozostaje nic innego jak czekać na kolejny projekt ustawy CHF, ze strony Kancelarii Prezydenta i reakcję rynku. Jedno jest pewne, Miecz Damoklesa znowu zawisł nad sektorem bankowym i dopóki nie dowiemy się jak duże jest zagrożenie, potencjał do dalszego odreagowania na polskiej giełdzie będzie malał.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.