Poznaj niezwykłe fakty o CD Projekt, które rok po premierze Wiedźmina 3, naprawdę wciskają w fotel! | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
19 maj 2016, 07:07

Poznaj niezwykłe fakty o CD Projekt, które rok po premierze Wiedźmina 3, naprawdę wciskają w fotel!

Dokładnie rok temu tj. 19 maja 2015 r. swoją premierę miała gra Wiedźmin 3. Superprodukcja giełdowej spółki CD Projekt #CDR sprawiła, że polska firma z hukiem weszła do czołówki najlepszych producentów gier na świecie. Dzisiaj wartoć rynkowa CD Projekt przekracza 2,6 mld zł. Wbrew pozorom to nie jest najbardziej niezwykła liczba, jeśli chodzi o CD Projekt. Oto co jeszcze kryje się za sukcesem spółki.

Artyści w swoim fachu

W liście do akcjonariuszy, dołączonym do raportu rocznego CD Projekt można przeczytać, że:

Naszą misją jest tworzenie rewolucyjnych gier fabularnych, trafiających do serc ludzi na całym świecie, dostarczając im doskonałej, poruszającej rozrywki. Wierzymy, że gra to forma sztuki, a nie produkt, który się bezrefleksyjnie konsumuje.

Tworzymy gry, z głęboką fabułą, w które sami chcielibyśmy zagrać. Jesteśmy przekonani, że osiągniemy największe sukcesy, jeśli plan biznesowy będzie podążał za naszą wizją kreatywną.

To nie są gołe słowa. Przy okazji prac nad grą Wiedźmin 3, zarząd spółki udowodnił, że dla firmy najważniejsi są gracze, bo to oni dostarczają zyski akcjonariuszom. Premiera gry Wiedźmin 3 była przekładana dwa razy. Pierwotnie gra miała trafić do sprzedaży w 2014 roku. Potem data startu sprzedaży została wyznaczona na 24 lutego 2015 r. Ostatecznie, gracze mogli cieszyć się z gry Wiedźmina 3 dopiero 19 maja 2015 roku, czyli rok temu. Przy okazji każdej zmiany premiery gry, kurs akcji CD Projekt szalał, ale mimo to zarząd spółki twardo "stał przy swoim" - dzisiaj wiemy, że miał rację.

Machina technologiczna

W CD Projekt pracuje obecnie ponad 500 osób. Głównie są to wysoko płatne stanowiska, związane z pracami nad oprogramowaniem gier. Około 100 osób pracuje w GOG, czyli spółce, zajmującej się cyfrową dystrybucją gier. Nad samym projektem Wiedźmin 3 pracowało 240 osób z CD Projekt, reprezentujących 18 narodowości. Całkowicie, w projekt, który trwał 3,5 roku, było zaangażowane 1500 osób. W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon występuje: 98 postaci głównych, 130 potworów, 1300 unikalnych postaci drugoplanowych i 172 unikalne miecze wiedźmińskie. W sumie w grze wykorzystano 2 500 stron tekstu.

Machina Medialna

Najpopularniejszy trailer gry Wiedźmin 3 odnotował do tej pory 6 278 968 wyświetleń. Na temat samej produkcji w 2015 roku pojawiło się natomiast 51 098 publikacji internetowych.

Fanpage gry Wiedźmin 3 w serwisie Facebook
Fanpage gry Wiedźmin 3 w serwisie Facebook

Wiedźmin ma 1 262 942 fanów na facebooku i jeden z najbardziej angażujących według Sotrendera Fanpage w kategorii gier. W ten sposób CD Projekt może w każdej chwili dotrzeć do swoich klientów dosłownie jednym kliknięciem.

Kanał YouTube gry Wiedźmin 3
Kanał YouTube gry Wiedźmin 3

W serwisie YouTubie Wiedźmina śledzi ponad 200 000 subskrybentów. Oprócz trailerów publikowane są gameplaye z gry, a osoby, które pracowały nad produkcją opowiadają o jej poszczególnych elementach. W sumie Wiedźmin 3: Dziki Gon otrzymał ponad 800 nagród ogółem, w tym ponad 250 nagród w kategorii Gra Roku.

Machina Biznesowa

Do tej pory CD Projekt sprzedał 20 mln egzemplarzy gry Wiedźmin od części 1 do 3. Łączny budżet gry Wiedźmin 3 wyniósł 306 mln zł. W 2015 roku spółka osiągnęła 800 mln zł przychodów, w tym 343 mln zł zysku netto.

Struktura Grupy CD Projekt
Struktura Grupy CD Projekt

Ponad 95% przychodów spółki pochodzi z eksportu, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Na koniec roku 2015 spółka miała na koncie ponad 400 mln zł w gotówce. Ten kapitał zostanie wykorzystany na kolejne produkcje gier, które przyniosą spółce jeszcze większe przychody i zyski. CD Projekt ze swoją kapitalizacją jest obecnie największym producentem gier, notowanym na polskiej giełdzie. Porównując go jednak do zagranicznych spółek tego typu, można zdecydowanie stwierdzić, że ma szansę dalej rosnąć. Światowy lider Activision Blizard jest wart około 90 mld zł.

Biorąc pod uwagę liczby, jakie stoją za sukcesem gry Wiedźmin 3 i całego projektu, myślę, że wycena spółki na poziomie 2,6 mld zł już aż tak nie dziwi.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.