Nikt o tym nie mówi, ale jeżeli to się wydarzy, to kurs JSW może wzrosnąć do 130 zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
24 paź 2016, 06:55

Nikt o tym nie mówi, ale jeżeli to się wydarzy, to kurs JSW może wzrosnąć do 130 zł

Akcje #JSW to inwestycyjny hit 2016 roku na polskiej giełdzie. Kurs spółki od stycznia wzrósł już 547% i wcale nie musi to być koniec zwyżki. Mało kto o tym teraz mówi, ale na horyzoncie może pojawić się kolejne wydarzenie które, będzie sprzyjać giełdowej wycenie i wynikom JSW. Jeżeli do niego dojdzie, JSW może wzrosnąć do 130 zł.

Wzrosty JSW dużo mocniejsze niż innych kopalni węglowych

Kurs akcji #JSW wzrósł w tym roku dużo mocniej niż dużo stabilniejszej finansowo Bogdanki. Akcje jastrzębskiej spółki od stycznia 2016 r. wzrosły prawie 550%, a Bogdanki 109%.

Wykres 1: Kurs akcji JSW (góra) vs ETF KOL (dół), lata 2011 – 2016.
Wykres 1: Kurs akcji JSW (góra) vs ETF KOL (dół), lata 2011 – 2016.

Wzrosty JSW prezentują się imponująco, nawet jeżeli porównamy je ze światowym ETF, skupiającym spółki węglowe KOL. Kurs akcji #JSW od minimów z 2016 roku wzrósł 700%, a #KOL 140%. Zwyżki akcji kopalni węgla są efektem wzrostu cen surowca. Jego cena rośnie z kolei dlatego, że podaż surowca została drastycznie ograniczona, ze względu na likwidację wielu kopalń w USA, Chinach, czy Kanadzie. Na plus dla #JSW działa też to, że na początku roku spółka przeszła restrukturyzację, która obniżyła znacząco koszty działalności. Jest jednak szansa, że pojawi się na horyzoncie nowy czynnik, który będzie mocno sprzyjał wycenie JSW, a jest nim surowa zima.

Najcieplejszy rok w historii

Według statystyk publikowanych przez NASA rok 2015 był najcieplejszym rokiem na świecie, od 1880 roku.

Wykres 2: Średnia temperatura na świecie, lata 1880 – 2016.
Wykres 2: Średnia temperatura na świecie, lata 1880 – 2016.

Lata są coraz gorętsze, a zimy coraz mniej mroźne. Wbrew pozorom to nie przekłada się na spadek zużycia prądu na świecie. W tym momencie, między innymi przez klimatyzatory, duża liczba cywilizowanych krajów zużywa więcej prądu latem niż zimą. Wysokie temperatury jednak wpływają negatywnie na ceny węgla, bo w takich krajach jak nasz, gdzie wytwarza się energię z węgla wciąż więcej energii jest zużywane zimą, a nie latem.

Mroźna zima sprawi, że cena akcji JSW wzrośnie do 130 zł

W gronie krajów, które zużywają więcej energii zimą niż latem jest też Rosja, Ukraina, Kazachstan i wiele rynków rozwijających się. Częścią wspólną tych wszystkich krajów jest też to, że oparły one swoją energetykę na węglu. Krótko mówiąc, jeżeli pogoda w tym roku spłata figla i zima okaże się surowa, to ceny węgla w naszym regionie mocno wzrosną, a wraz z nimi kurs akcji JSW. Nikt o tym nie mówi, ale to jest bardzo prawdopodobne. Tym bardziej, że ostatnie zimy były bardzo łagodne i w końcu musi nastąpić zmiana trendu albo przynajmniej jego odreagowanie. Przy takim scenariuszu powrót notowań do 130 zł jest jak najbardziej realny. Także od teraz warto zacząć śledzić prognozy pogody, nie tylko po to, aby wiedzieć jak się ubrać.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.