Niepewna przyszłość GPW – czyli moje wnioski z Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG 2016 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
03 lis 2016, 11:05

Niepewna przyszłość GPW – czyli moje wnioski z Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG 2016

Wyzwania stojące przed rynkiem kapitałowym, funkcjonowanie giełd w nowym otoczeniu technologicznym, wpływ polityki regulacyjno-nadzorczej na rozwój rynku, menedżer jako zawód wysokiego ryzyka - te i wiele innych tematów zostało omówionych podczas XI Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG, który odbył się 26-27 października 2016 roku.

Kiedy myślę o polskim rynku kapitałowym, przypomina mi się od razu analogia ze światełkiem w tunelu. Z jednej strony mamy dużo pesymistycznych sygnałów natury regulacyjno-rynkowej, ale z drugiej techniczne sygnały dają szansę na zmianę trendu. Widać światełko w tunelu, ale wciąż nie wiadomo, czy to nie jest nadjeżdżający pociąg. Podobnie jest z wnioskami z Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG, który odbył się 26 i 27 października 2016.

Kongres rozpoczęło wystąpienie Prezesa Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych – Mirosława Kachniewskiego, prezentujące sytuacje na polskim rynku kapitałowym w porównaniu do innych rynków europejskich.

Patrząc na dane z tego roku spółki więcej oddają w formie dywidend, niż zarabiają – jako rynek oddały o ponad 11 miliardów zł więcej, niż zarobiły. Pieniądz płynie nie od inwestorów do emitentów, ale od emitentów do inwestorów, czyli nie możemy powiedzieć, że giełda finansuje rozwój gospodarczy. Dzieje się tak dlatego, że 2 najważniejsze grupy akcjonariuszy, czyli Skarb Państwa i OFE ekstremalnie skróciły perspektywę osiągania korzyści. Skarb Państwa potrzebuje pieniędzy tu i teraz, aby realizować potrzeby bieżącego rządu, a OFE potrzebują pieniędzy na suwak, czyli na realizację pomysłu poprzedniego rządu. Te czynniki sprawiają, że sytuacja emitentów jest coraz trudniejsza

Mirosław Kachniewski, Prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Następnie odbyła się debata na temat zagrożeń, wyzwań i nadziei kolejnych 25 lat rynku kapitałowego. W dyskusji moderowanej przez Macieja Głogowskiego (Dziennikarz, Radio TOK FM) wzięli udział Mariusz Grendowicz (Członek Rady Nadzorczej, GTC), Jakub Makurat (Dyrektor Generalny, Ebury), Adam Pawłowicz, (Wiceprezes Zarządu, Work Service), Witold Słowik (Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju), Iwona Sroka (Prezes Zarządu, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych), Michael Wolff (Prezes Zarządu, Pfleiderer Group).

KZ_3
Uczestnicy debaty na temat zagrożeń, wyzwań i nadziei kolejnych 25 lat rynku kapitałowego. Od lewej: Maciej Głogowski, Iwona Sroka, Jakub Makurat, Adam Pawłowicz, Witold Słowik, Mariusz Grendowicz oraz Michael Wolff.

W czasie debaty, wśród uczestników Kongresu prowadzona była sonda na żywo. Przedstawiciele spółek mieli zadeklarować, czy opuściliby rynek kapitałowy, gdyby istniała taka możliwość bez kosztów i konsekwencji. Wyniki dają do myślenia. Prawie 25% emitentów deklaruje, że wycofali by się z giełdy.

Ciekawie z punktu widzenia wcześniejszych głosów w dyskusji brzmiało wystąpienie Michaela Wolffa, Prezesa Zarządu Pfleiderer Group, jedynego obcokrajowca w gronie panelistów który stwierdził:

Z zewnątrz Polska wciąż wygląda dobrze. Ma wzrost gospodarczy, jakiego inne kraje UE mogą pozazdrościć, i co najważniejsze perspektywy na jego utrzymanie. Widzimy to po wynikach naszej spółki. Warto pamiętać, że o wiele gorsza sytuacja może zaistnieć w Wielkiej Brytanii. Tam wiele firm zastanawia się, jakie będą konsekwencje BREXIT, w następstwie czy czeka Wielką Brytanię ewentualne spowolnienie gospodarcze czy rynek będzie mniej atrakcyjny. Bierzemy pod uwagę te czynniki, dlatego też w naszej działalności koncentrujemy się przede wszystkim na tym, na co mamy największy wpływ.

Dbamy o działalność operacyjną firmy i budowanie długoterminowych relacji inwestorskich. Te dwa aspekty naszej pracy zawsze będą bardzo ważne, bez względu na sytuację rynkową.

Michael Wolff, Prezes Zarządu Pfleiderer Group

Ogólnie rzecz biorąc, wnioski płynące z debaty nie nastrajały jednak optymizmem:

Dodatkowo, dużym zaskoczeniem dla wszystkich uczestników Kongresu był brak przedstawiciela Giełdy Papierów Wartościowych. Swoje zdziwienie wyraził nawet przedstawiciel Rządu:

W dalszej części pierwszego dnia kongresu odbyła się kolejna debata „Czy istnieje życie pozagiełdowe” pod batutą Bartosza Drabikowskiego (Wiceprezes Zarządu, PKO Bank Polski). Wzięli w niej udział: Krzysztof Konopiński (CFO, Private Equity Managers), Mariusz Machajewski (Wiceprezes Zarządu ds. Ekonomiczno-Finansowych, Grupa LOTOS), Roman Młodkowski (Manager, konsultant, dziennikarz ekonomiczny), Maciej Nowohoński (Członek Zarządu ds. Finansów, Orange Polska), Marek Wierzbowski (Partner, Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni). Na debacie paneliści dyskutowali o możliwości notowania spółek na innych rynkach, alternatywnych formach finansowania udziałowego, granicach możliwości finansowania przez banki oraz finansowaniu innowacji przez emisje obligacji. Ważnym wnioskiem była potencjalna rewolucja technologiczna, która może zagrozić przyszłości GPW.

Dodatkowo, pierwszego dnia uczestnicy Kongresu biorąc udział w Charytatywnym Bieg Rynku Kapitałowego, który poprowadził Robert Korzeniowski, mieli okazję wesprzeć edukację młodzieży ponadgimnazjalnej w zakresie przedsiębiorczości (w ramach programu „Zarządzanie firmą”, który jest realizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości). Minimalnym dystansem było przebiegnięcie 1 km - z możliwością przebiegnięcia go wielokrotnie. Uczestnicy przebiegli w sumie 186 osobokilometrów.

KZ_6
Uczestnicy Charytatywnego Biegu Rynku Kapitałowego przebiegli w sumie 186 osobokilometrów

Wieczorną galę uświetniło wystąpienie „Sztuka biznesu” Gościa Specjalnego –  Jana Englerta, Dyrektora Teatru Narodowego, po którym została mi też miła pamiątka:

Drugi dzień Kongresu rozpoczął się od warsztatów tematycznych:

  • Skuteczna transformacja firmy na różnych etapach jej rozwoju
  • Strategie obrony przed zarzutem naruszenia przepisów o raportowaniu w działalności spółek publicznych
  • Przed kamerą i na scenie

Miałem możliwość uczestniczyć w dwóch warsztatach. Na temat transformacji firmy, które wraz z firmą BPI group poprowadził m.in. Paweł Markowski, Członek Rady Nadzorczej UNIBEP. A także na temat wystąpień publicznych, które z dużym profesjonalizmem prowadzili pracownicy Polskiej Agencji Prasowej. Obydwa warsztaty były przygotowane przez profesjonalistów w swoim fachu i zrealizowane z pasją i zaangażowaniem.

Na koniec odbyła się debata „Menedżer jako zawód wysokiego ryzyka” kończąca Kongres. Podsumowywała ona takie wątki jak: pierwsze miesiące z MAR, ryzyka emitentów i menedżerów w nowym otoczeniu prawnym, metody minimalizacji nowych zagrożeń, teoria i praktyka egzekwowania regulacji oraz problemy osób blisko związanych rodzinnie i biznesowo.

Oprócz kwestii prawnych, warto zapamiętać jeden istotny wniosek, o którym była mowa w czasie debaty:

Podsumowując, cieszę się, że miałem okazję wciąż udział w organizowanym przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych kongresie. Wydarzenie zostało perfekcyjnie zorganizowane i przemyślane. Wnioski z Kongresu w prawdzie nie napawają optymizmem, ale jako wieczny optymista liczę, że w tunelu zobaczymy wreszcie światełko i nie będzie nim pędzący pociąg.

Gospodarzem Kongresu było Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Partnerstwo nad wydarzeniem objęli: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych jako Partnerzy Instytucjonalni, Ebury, Grupa Energa, Grupa LOTOS, InfoStrefa, Orange Polska, Pfleiderer Group i Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy –  Adwokaci i Radcowie Prawni jako Partnerzy, Unicomp-WZA jako Partner Technologiczny, ABC Data, AC, Atende, Capital Partners, Grupa Azoty, LPP i LUG jako Patroni, BMW Group Polska jako Partner Specjalny oraz Tatra Holding jako Partner Organizacyjny. Partnerem kolejnej edycji Charytatywnego Biegu Rynku Kapitałowego jest Mennica Skarbowa. Projekt realizowany jest pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Skarbu Państwa i Komisji Nadzoru Finansowego.

Strefa Inwestorów była Patronem Medialnym Kongresu Zarządów Spółek Giełdowych SEG 2016.

Więcej informacji o Kongresie jest dostępnych pod adresem: http://seg.org.pl/pl/xi-kongres-zarzadow-spolek-gieldowych-seg.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.