Premiera gry Cyberpunk 2077, megaprodukcji CD PROJEKT, już w 2018 roku? Zaskakujące słowa Michała Kicińskiego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
16 mar 2017, 13:09

Premiera gry Cyberpunk 2077, megaprodukcji CD PROJEKT, już w 2018 roku? Zaskakujące słowa Michała Kicińskiego

Założyciel CD PROJEKT i wciąż jeden z głównych akcjonariusz spółki Michał Kiciński udzielił ostatnio wywiadu serwisowi NEXT Gazeta.pl. W rozmowie ustosunkował się do pytania o datę premiery Cyberpunk 2077. Założyciel CD PROJEKT stwierdza, że „okres od ogłoszenia daty premiery do samej premiery może być bardzo krótki”. Jako źródło powołuje się na jasny komunikat ze strony Prezesa CD PROJEKT Adama Kicińskiego z jednej z konferencji dla inwestorów.

Mam tyle samo informacji, co każda inna osoba, więc po prostu cierpliwie czekam. Natomiast z wypowiedzi Adama, na którejś konferencji inwestorskich jasno wynikało, że okres od ogłoszenia daty premiery do samej premiery może być bardzo krótki. Zrobienie krótkiej – powiedzmy około półrocznej – ale intensywnej kampanii promocyjnej jest takim ciężko osiągalnym ideałem. Mogą sobie na to pozwolić tylko firmy o bardzo mocnej renomie i odpowiednich zasobach finansowych. To trochę taki komunikacyjny "blitzkrieg". Trzeba być świetnie przygotowanym. Wtedy można naprawdę dużo wygrać."

Cyberpunk 2077 - szczątkowe informacje

To tym bardziej zaskakujące, że gracze i cały rynek oczekuje premiery gry dopiero w 2019 roku. Spółka właściwie nie prowadzi żadnej komunikacji na temat gry Cyberpunk 2077.

O premierze Cyberpunk 2077 wiadomo niewiele. W tej chwili rynek oczekuje jej najwcześniej w 2019 roku. Średnio okres prac nad taką produkcją typu AAA trwa 3,5 roku. Do premiery Wiedźmina 3 CD PROJEKT koncentrował się nad pracami nad tamtym projektem, a jego premiera miała miejsce w maju 2015 roku.

mówi Piotr Bogusz analityk DM mBanku

Premiera Cyberpunk2077 na początku 2018?

Teza, że premiera gry Cyberpunk 2077 miałaby miejsce na początku przyszłego roku wydaje się być abstrakcyjna, ale w przdstawionym przez Michała Kicińskiego scenariuszu, w stylu półrocznej kampanii promocyjnej typu blitzkrieg, jest ona jak najbardziej realna.

Po pierwsze, gra GWINT jest już na ukończeniu. Na wiosnę spółka planuje uruchomić otwartą betę i najprawdopodobniej na targach E3 w czerwcu 2017 ogłosić premierę samej gry.

Kolejnym ważnym wydarzeniem na mapie branży gamingowej są targi Gamescom, które w tym roku odbędą się w sierpniu. Prezes CD PROJEKT Adam Kiciński zawsze powtarza, że na ważne imprezy nigdy nie jeżdżą z gołymi rękami i to byłby idealny moment na ogłoszenie startu kampanii promocyjnej Cyberpunk 2077. Licząc od tego momentu pół roku intensywnej promocji oznacza, że start premiery Cyberpunk2077 wypada na pierwszy kwartał 2018 roku.

Cyberpunk 2077 już w 2018 roku, czy to realne?

Co do tego, że CD PROJEKT jest w stanie sprawnie przeprowadzić dynamiczną kampanię promocyjną w stylu „blitzkrieg” nie ma wątpliwości. Pytaniem otwartym jest jedynie to, czy spółka miała wystarczająco dużo czasu na przygotowanie gry.

Jak powiedział nam Piotr Bogusz, analityk DM mBanku, prace nad grą AAA typu Cyberpunk 2077 trwają średnio 3,5 roku. Policzmy więc! Od premiery Wiedźmina 3 (maj 2015) minęły już praktycznie dwa lata. Prezes Adam Kiciński na jednej z konferencji poinformował, że obecnie nad Cyberpunkiem pracuje więcej osób niż nad Wiedźminem 3 w szczytowym momencie. Od premiery Wiedźmina 3 do pierwszej połowy 2018 roku miną zatem w sumie 3 lata - brakuje więc zaledwie 6 miesięcy.

Z tym, że trailer Cyberpunk2077, który do tej pory obejrzało na YouTube już ponad 10 mln osób, został opublikowany w styczniu 2013 roku. CD PROJEKT miał więc sporo czasu i mógł pracować równolegle nad dwoma produkcjami Wiedźminem 3 i Cyberpunkiem 2077, wcale o tym nie informując. W ten sposób spółka mogła zyskać na czasie, powiedzmy pół roku czyli dokladnie tyle ile brakuje. Biorąc pod uwagę te fakty oraz ogromne doświadczenie, jakie CD PROJEKT zdobył przy produkcji Wiedźmina 3, data premiery gry na początku 2018 roku wydaje się być jak najbardziej realna.

Co na to sam CD PROJEKT?

Zapytaliśmy spółkę o datę premiery gry, a także o to, czy możliwe, aby odbyła się ona tak szybko.

Nie komentujemy wypowiedzi naszych akcjonariuszy. W 2017 roku nasza komunikacja skupia się na Gwincie.

powiedziała Karolina Gnaś manager ds. relacji inwestorskich

To dla nas zrozumiałe. Adam Kiciński od zawsze powtarzał, że dla nich najważniejsi są gracze. Z pewnością więc to na nich będzie koncentrować się spółka, kiedy będzie chciała ogłosić premierę nowej megaprodukcji. Kiedy możemy się spodziewać takiej informacji? Kluczowe będą w takim razie targi E3 w czerwcu i Gamescom w sierpniu.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.