5 oznak zbliżającej się korekty ostatnich mocnych wzrostów na giełdzie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
20 mar 2017, 06:40

5 oznak zbliżającej się korekty ostatnich mocnych wzrostów na giełdzie

Od początku 2017 roku, w niecałe 3 miesiące, indeks WIG wzrósł 17%, a WIG20 prawie 18%. Żadna zwyżka nigdy nie trwa jednak wiecznie. Po raz pierwszy od dłuższego czasu widać pewne oznaki tego, że kupujący słabną i mogą przystąpić do realizacji wypracowanych zysków. W tej chwili na horyzoncie widać pięć sygnałów, które stanowią ostrzeżenie, że rynek może zmienić kierunek i zrealizować korektę części ostatniej zwyżki.

Oznaka 1: Pierwsza rysa na nieskazitelnym obrazie hossy w USA

Po raz pierwszy od zwycięstwa w wyborach prezydenckich Trumpa na nieskazitelnym obrazie hossy giełdowej w USA pojawiła się rysa.

Wykres 1: Indeks S&P500 (góra) vs Nasdaq100 (dół).
Wykres 1: Indeks S&P500 (góra) vs Nasdaq100 (dół).

Nowe maksima na indeksie technologicznym Nasdaq100 wciąż nie zostały potwierdzone przez historyczne maksima S&P500 (Wykres 1, czerwone strzałki). Jeżeli ten stan się utrzyma, to jest to zapowiedź większej przeceny na giełdzie w USA. W ostatnich dwóch latach tego rodzaju układ zawsze kończył się większą przeceną. Jeżeli tak będzie i tym razem, to osłabienie w USA pogorszy dobre nastroje giełdowe w Polsce.

Oznaka 2: Indeks największych spółek na solidnym oporze

Indeks największych spółek na polskiej giełdzie, WIG20, dotarł do solidnego oporu.

Wykres 2: Indeks WIG20.
Wykres 2: Indeks WIG20.

W piątek kupującym udało się zaatakować okolice 2300 pkt na indeksie WIG20. To psychologiczna bariera i najwyższy poziom tego indeksu od niemal dwóch lat. Z technicznego punktu widzenia znajduje się tu opór, w postaci wielokrotnie testowanych i ostatecznie wyłamanych minimów z 2014.

Oznaka 3: Nowe maksima WIG20 bez banków i energetyki

Nowe maksima na indeksie największych spółek są w głównej mierze zasługą sektora paliwowego.

Wykres 3: WIG20 (góra), WIGbanki (środek), WIGenergetyka (dół).
Wykres 3: WIG20 (góra), WIGbanki (środek), WIGenergetyka (dół).

Zarówno największe spółki z sektora bankowego, jak i energetycznego nie potwierdzają już tego entuzjazmu. WIG-banki jak i WIG-energia nie wyłamały szczytów z początku marca i rysują dywergencję względem całego indeksu największych spółek. Kupującym brakuje już paliwa i to może być zapowiedzią zwrotu.

Oznaka 4: Małe i średnie spółki nie dotrzymują tempa

Słabo zachowują się też małe i średnie spółki z polskiej giełdy.

Wykres 4: WIG (góra), mWIG40 (środek), sWIG80 (dół).
Wykres 4: WIG (góra), mWIG40 (środek), sWIG80 (dół).

Nowe roczne maksima na WIG wciąż nie zostały potwierdzone przez indeksy małych i średnich spółek (sWIG80 i mWIG40). W dojrzałej fazie trendu wzrostowego to właśnie największe spółki cieszą się zainteresowaniem inwestorów, bo są pod względem wycen zawsze tańsze niż małe i łatwiej je sprzedać, jeżeli nastąpi zwrot.

Oznaka 5: Polska waluta mocno wykupiona

Polska waluta ma za sobą spektakularne umocnienie i jest już mocno wykupiona.

Wykres 5: EURPLN (góra) vs USDPLN (dół).
Wykres 5: EURPLN (góra) vs USDPLN (dół).

Statystyka rynku walutowego uczy, że nie ma mowy tutaj zazwyczaj o długich ruchach. Polska waluta ma za sobą spektakularny rajd i wydaje się być już wykupiona. Zarówno EURPLN jak i USDPLN dotarły do okolic solidnych wsparć. Zwłaszcza w przypadku USDPLN bariera 4 zł wydaje się bardzo ważna. Tutaj może nastąpić korekta, a osłabienie polskiej waluty zazwyczaj oznacza przecenę na giełdzie.

Zobacz także: Dziwne zachowanie dolara kluczem do odpowiedzi na pytanie, czy hossa na polskiej giełdzie będzie trwała

Spokojnie, to tylko głębsza korekta

W praktyce rynek wysyła sygnały wykupienia, a to oznacza, że jest już za późno na inwestowanie. To dobry czas na myślenie o częściowej realizacji wypracowanych zysków i podnoszeniu zleceń obronnych dla posiadanych akcji. Nie ma jednak mowy o graniu na spadki! W długoterminowym trendzie wzrostowym, bo taki wciąż obowiązuje, nigdy nie powinno się grać na spadki. Ewentualną przecenę będziemy więc interpretować jako korektę przed dalszymi wzrostami i okazję do odkupienia akcji z niższych poziomów.

To dobra wiadomość dla spóźnialskich, którzy przeoczyli cały ostatni rajd w górę. W ewentualnej przecenie warto szukać okazji inwestycyjnych, ale nie wcześniej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.