Wiemy kiedy można spodziewać się startu działalności Interactive Brokers na GPW | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
04 kwi 2017, 16:22

Wiemy kiedy można spodziewać się startu działalności Interactive Brokers na GPW

Formalnie Interactive Brokers został członkiem GPW 23 lutego, a swój start działalności zapowiedział już na 15 marca. Realny termin rozpoczęcia działalności amerykańskiego brokera na polskiej giełdzie to jednak dopiero 3. kwartał 2017 r. bo standardowo tyle trwa cała procedura. Wszystkim jednak zależy na tym aby to nastąpiło wcześniej. Przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dokładnie wytłumaczyli nam, z czego to wynika. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Po pierwsze bezpieczeństwo klientów i systemu

Przedstawiciele giełdy przedstawili, jak wygląda proces dołączenia nowego członka giełdy do systemu obrotu. Standardowo procedura trwa od 6 do 9 miesięcy, a nowy uczestnik rynku musi spełnić określone wymogi. Nie są one narzucone jedynie przez GPW, ale też i przez nadzorcę rynku.

Wykorzystywany przez każdego Członka Giełdy software i system transakcyjny musi być dokładnie przetestowany i certyfikowany. Tutaj chodzi o bezpieczeństwo obrotu i klientów.

Standardowo testy dostępu do systemów GPW trwają kilka dni, w przypadku wcześniejszego certyfikowania software przez GPW. Jednak, aby doszło do finalnych testów konieczne jest wcześniejsze wykonanie i zakończenie wielu prac zarówno technicznych jak i formalno-biznesowych, rozpoczynając od zamówienia i konfiguracji połączenia sieciowego u operatora telekomunikacyjnego, co trwa ok. 8 tygodni. Przy tym niezbędny jest rozwój aplikacji komunikującej się z systemem transakcyjnym. Trzeba pamiętać, że istnieje także rozległy obszar back-office Członka Giełdy odpowiedzialny za część post-transakcyjną, który także wymaga prac dostosowawczych. Cały proces dopuszczenia nowego członka do GPW musi być przeprowadzony bardzo starannie, zgodnie z obowiązującymi procedurami, ze względu na bezpieczeństwo obrotu wszystkich uczestników rynku

tłumaczy przedstawiciel GPW, Filip Duszczyk.

Okazuje się, że cały proces nie jest tak prosty.. Co prawda Interactive Brokers prowadzi już na innych giełdach obrót za pośrednictwem systemu UTP, który działa również na GPW, ale takie rozwiązania nie są uniwersalne i zawsze są szyte na miarę. Dowiedzieliśmy się także, że Interactive Brokers, tak jak większość zdalnych członków giełdy będzie rozliczał transakcje swoich klientów zrealizowane na GPW za pośrednictwem uczestnika rozliczającego będącego członkiem KDPW_CCP to wymaga podpisania odpowiednich umów, a także przeprowadzenia testów z uczestnictwem tej instytucji.

Procedura przyłączenia Interactive Brokers przebiega płynnie 

Jak udało nam się ustalić, procedura podłączenia Interactive Brokers przebiega sprawnie i płynnie. Przedstawiciele Giełdy zapewniają, że zależy im na tym, aby każdy klient rozpoczął działalność na GPW jak najszybciej, ale kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo obrotu, klientów i całego systemu. W tym momencie proces podłączenia Interactive Brokers do systemów GPW przebiega bez żadnych opóźnień.

Standardowo procedura przyłączenia nowego Członka do systemu giełdy w Warszawie trwa od 6 do 9 miesięcy i jak mówią przedstawiciele GPW to standard na świecie. Z tego wynika, że licząc od 23 lutego, kiedy pojawiła się uchwała o tym, że Interactive Brokers został Członkiem Giełdy, startu działalności amerykańskiego brokera należy spodziewać się w okolicy 3 kwartału 2017 r.

Interactive Brokers poinformowało nas jednak, że na razie nie mają określonej daty startu działalności na GPW, aczkolwiek zależy im na tym aby zaoferować swoje usługi jak najszybciej.

Kiedy jednak już Interactive Brokers rozpocznie działalność na giełdzie, jako Członek Giełdy, będzie oferował swoim klientom pełnię praw związanych z posiadanymi akcjami notowanymi na GPW, zarówno prawo do dywidendy, jak i do głosowania na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Takie same prawo będą mieli też inwestorzy zagraniczni, którzy zaczną kupować akcje spółek z GPW za pośrednictwem nowego brokera.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.