3 lata temu na giełdzie zadebiutował LiveChat. Kurs akcji wzrósł od IPO 225%, a wartość spółki przekroczyła 1,4 mld zł | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
11 kwi 2017, 11:42

3 lata temu na giełdzie zadebiutował LiveChat. Kurs akcji wzrósł od IPO 225%, a wartość spółki przekroczyła 1,4 mld zł

Mało kto o tym wie, ale na polskiej giełdzie dzieją się naprawdę niesamowite rzeczy! LiveChat właśnie obchodzi 3 rocznicę swojego debiutu na warszawskim parkiecie. Kurs akcji wrocławskiej spółki przez ten czas wzrósł o 225%, a jej wartość giełdowa przekroczyła 1,4 mld zł. Firma od trzech lat regularnie wypłaca coraz większe dywidendy i co najważniejsze, szybko się rozwija.

Wzrost kursu akcji LiveChat wraz ze wzrostem liczby klientów

LiveChat to firma jednego produktu, a właściwie usługi. Oferuje ją na całym świecie i na najwyższym poziomie. Dostarcza swoim klientom chat do zainstalowania na stronie, który ułatwia obsługę klientów przez internet. To w zupełności wystarcza, aby wartość firmy przekroczyła 1,4 mld zł.

Wykres 1: Wartość LiveChat na giełdzie, lata 2014 – 2017.
Wykres 1: Wartość LiveChat na giełdzie, lata 2014 – 2017.

3 lata temu podczas debiutu firma była warta 440 mln zł. Dzisiaj jej wycena jest o 1 mld zł wyższa, co oznacza wzrost o 225%. Kluczowe jest jednak to, że równolegle z wyceną rośnie też konsekwentnie liczba klientów spółki. W maju 2014 roku, zaraz po debiucie, LiveChat raportował, że posiada 7463 klientów, a w kwietniu 2017 ich liczba wyniosła już 19251 podmiotów!

Regularne dywidendy, wysokie marże i niskie koszty

Według informacji opublikowanych w ostatnim raporcie finansowym, spółka zatrudnia obecnie 69 osób. Trzeba przyznać, że to dość mała liczba pracowników, jak na biznes wyceniany na 1,4 mld zł. To oczywiście przekłada się na gigantyczną marżę operacyjną, która wynosi obecnie 68%. Począwszy od zysków za 2013 rok, LiveChat co roku regularnie wypłaca coraz większe dywidendy. Wszystko wskazuje na to, że podzieli się ze swoimi akcjonariuszami też zyskiem za 2016 rok. Firma praktycznie nie posiada zadłużenia i koncentruje się na rozwijaniu swojego produktu.

LiveChat zadebiutował na GPW 3 lata temu. Obecnie spółka zatrudnia 69 osób. Fot. GPW.
LiveChat zadebiutował na GPW 3 lata temu. Obecnie spółka zatrudnia 69 osób. Fot. GPW.

Cztery czynniki wyjaśniające wysoką wycenę LiveChat

Każdy inwestor z pewnością zastanawia się nad tym, jak to możliwe, że spółka, która zatrudnia 69 osób może być tak wysoko wyceniana? Dla porównania podobną wycenę na giełdzie ma Wawel!

Na sukces LivaChat składają się cztery czynniki:

  • Pierwszym z nich jest optymalny model sprzedaży. LiveChat nie oferuje jednorazowego produktu, tylko oferuje usługę, za którą trzeba płacić abonament. Dzięki temu każdy klient przekłada się na strumień przychodów, a nie jednorazową sprzedaż.
  • Po drugie, potencjalnymi odbiorcami jego produktu mogą być praktycznie wszystkie strony internetowe na świecie.
  • Po trzecie LiveChat dopracował swój produkt do perfekcji i ma niskie koszty jego dystrybucji, bo oferuje go przez internet.
  • Po czwarte firma ma charakter technologiczny, a jej usługi są skalowalne. Raz stworzony produkt może być sprzedawany wielokrotnie.

W tym momencie nie widać, żadnych zagrożeń przed LiveChatem. Spółka w kwietniu zwiększyła liczbę klientów o 504, a ich liczba rośnie co miesiąc. Firma działa na wciąż rosnącym rynku, a jej produkt spełnia potrzeby zarówno małych, średnich jak i dużych firm w internecie. Jedynym realnym zagrożeniem dla firmy z Wrocławia mogłoby być wejście na jej rynek jakiegoś potentata internetu, jak Google czy Facebook, który zaoferowałby swoje usług na podobnym poziomie, ale całkowicie za darmo. Na razie nic na to jednak nie wskazuje i wbrew pozorom nie jest to takie łatwe. Bo za małym okienkiem LiveChata, pomimo że wygląda ono niepozornie, czai się potężne narzędzie analityczne, które naprawdę rozwiązuje wiele problemów swoich klientów. Do tego dzieje się to dla nich małym kosztem.

Zobacz także: Aktualne notowania, dane finansowe i wskaźniki LiveChat Software

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.