10 zdrowych i rosnących spółek z polskiej giełdy wartych uwagi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
10 lip 2017, 06:45

10 zdrowych i rosnących spółek z polskiej giełdy wartych uwagi

Przez ostatnie 12 miesięcy WIG znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Wraz z nim rośnie też szerokie grono spółek. Nie wszystkie inwestycje przyniosą jednak zyski. Tylko najlepsze spółki są w stanie utrzymać tempo wzrostu biznesu, co może się przełożyć na wzrost kursu akcji. Sprawdziliśmy, którymi z nich warto się zainteresować długoterminowo. Oto nasze typy na drugą połowę 2017 roku.

Duże wzrosty i zdrowy biznes

Inwestorzy mogą być zadowoleni z hossy panującej na polskiej giełdzie. W tej chwili około połowa wszystkich spółek, znajduje się bowiem w trendzie wzrostowym. Nas jednak będą interesować tylko te, które rosną już od dłuższego czasu i wykazują się relatywnie szybszym tempem wzrostu kursu od pozostałych. Oddzielimy w ten sposób maruderów i spółki rosnące tylko dlatego, że cały rynek rośnie, od prawdziwych wzrostowych rakiet.

W ostatnich miesiącach silne wzrosty wykazywało ponad 60 spółek, czyli około 12% wszystkich spółek notowanych na giełdzie. Jednak nie wszystkie są godne uwagi. Nie wszystkie też mają szansę na utrzymanie wzrostów w następnych miesiącach. By kurs mógł kontynuować rajd na północ, muszą być ku temu podstawy. Tylko spółki rentowne, z nie za wysokim zadłużeniem i stabilne finansowo mają szansę na wzrost biznesu, a tym samym utrzymanie wzrostu kursu.

Weźmy więc pod uwagę tylko spółki spełniające poniższe kryteria:

  • wykazują zysk za ostatnie 12 miesięcy (dodatnie wartości wskaźników rentowności),
  • mają bardzo dobrą płynność finansową (aktywa obrotowe są większe od zobowiązań),
  • mają zadłużenie w rozsądnych granicach (około połowy aktywów lub mniej),

Jeśli dodamy do powyższych warunków wcześniej przyjęte kryterium wzrostu kursu, otrzymamy już bardzo ograniczoną listę ciekawych akcji (Tabela 1).

SpółkaROAWskaźnik bieżącej płynności finansowejWskaźnik ogólnego zadłużenia
LIVECHAT (LVC)90.29%13.696.07%
CDPROJEKT (CDR)28.96%8.659.41%
ALTUSTFI (ALI)26.83%2.1345.03%
AGROTON (AGT)26.62%48.2713.15%
VIGOSYS (VGO)21.21%4.8925.92%
OVOSTAR (OVO)19.29%5.1619.28%
11BIT (11B)16.95%21.684.49%
PKNORLEN (PKN)13.72%1.6942.40%
WAWEL (WWL)12.41%3.3815.16%
GPW (GPW)11.14%3.7435.05%
SELVITA (SLV)11.12%2.5834.98%
KRUSZWICA (KSW)11.00%2.4828.31%
KRUK (KRU)8.72%8.8457.10%
VINDEXUS (VIN)8.60%22.2129.72%
ECHO (ECH)7.88%2.3545.85%
AMBRA (AMB)7.60%2.0530.10%
APATOR (APT)7.59%1.4245.34%
AILLERON (ALL)6.55%2.9436.56%
ASSECOSEE (ASE)6.23%1.6420.21%
FAMUR (FMF)5.81%2.1041.85%
IMPEXMET (IPX)4.87%1.5537.43%

Tabela 1. Spółki o zdrowych fundamentach finansowych, jednocześnie będących w długoterminowym trendzie wzrostowym

Jest z czego wybierać. Aż 21 spółek spełnia założone przez nas kryteria. Wszystkie są warte uwagi, ale jeśli chcemy myśleć o inwestycji w długim terminie i zminimalizować ryzyko, to powinniśmy sprawdzić jeszcze jedną istotną rzecz.

Historyczne wzrosty – przyszłe zyski

Ostatnim krokiem, który należy zrobić w selekcji walorów o potencjale długoterminowego wzrostu, jest sprawdzenie ich historii finansowej. Poszukajmy więc spółek, które nie tylko od lat utrzymują dobre wskaźniki, ale też ich biznes z roku na rok rośnie.

Takie walory są wciąż inwestycją obarczoną ryzykiem, ale przynajmniej z dużym potencjałem – ich zarządy udowodniły, że potrafią zwiększać skalę biznesu. Jest więc szansa, że i w przyszłości także powiększą aktywa i zyski. Pamiętajmy, że utrzymanie wzrostu kursu w długim terminie jest możliwe tylko, jeśli fundamenty biznesu także się powiększają.

Przyjrzeliśmy się 21 wybranym wstępnie spółkom. Oto lista 10 najciekawszych (kolejność zaprezentowanych spółek jest przypadkowa):

1. VIGO System #VGO

Vigo
VIGO System kurs akcji 6 miesięcy

Vigo zwiększa przychody i zyski od kilku lat. Zwiększa też dywidendę, którą wypłaca od czasu wejścia na giełdę. Utrzymuje też od lat wysokie wartości wskaźników rentowności.

Zobacz także: Wykres akcji Vigo System

2. Kruk #KRU

Kruk
Kruk kurs akcji 6 miesięcy

Kruk, spółka z branży zarządzania wierzytelnościami, zwiększa przychody i zyski regularnie od niemal dekady. Utrzymuje też rentowność na poziomie 20%-25% (ROE). Od trzech lat płaci też dywidendy.

Zobacz także: Wykres akcji Kruk

3. LiveChat Software #LVC

LiveChat
LiveChat kurs akcji 6 miesięcy

LiveChat to również bardzo wdzięczna spółka dla długoterminowych inwestorów. Jej przychody, zyski operacyjne, zyski netto i wypłacane dywidendy regularnie, rok w rok, rosną. Ponadto wciąż utrzymuje rentowność na bardzo wysokim poziomie rzędu 100% aktywów.

Zobacz także: Wykres akcji LiveChat

4. Giełda Praw Majątkowych Vindexus #VIN

Vindexus
Vindexus kurs akcji 6 miesięcy

Vindexus specjalizujący się w obrocie wierzytelnościami zwiększa od sześciu lat regularnie przychody i zyski. Spółka wypłaca dywidendę od 2014 roku zwiększając regularnie jej wysokość.

Zobacz także: Wykres akcji Vindexus

5. Selvita #SLV

Selvita
Selvita kurs akcji 6 miesięcy

Selvita jest spółką biotechnologiczną, która zajmuje się opracowywaniem innowacyjnych leków. Jest to więc działalność mocno kapitałochłonna, ale z perspektywami na duże zyski w przyszłości. Dlatego też nie spodziewajmy się regularnych zysków ani dywidendy w najbliższej przyszłości. Co ciekawe, Selvita rok w rok zwiększa przychody z drugiej, podstawowej działalności jaką jest robienie badań na zlecenie firm chemicznych.

Zobacz także: Wykres akcji Selvita

6. CD Projekt #CDR

CD PROJEKT
CD PROJEKT kurs akcji 6 miesięcy

Spółka bardzo szybko rośnie, ale jej przychody i zyski są nieregularne ze względu na specyfikę branży, w której działa. CD Projekt stara się zdywersyfikować źródła przychodów, by nie być zależnym tylko od jednego tytułu. Równolegle rozwija dwa perspektywiczne projekty grę GWINT i platformę cyfrowej dystrybucji gier GOG Galaxy. Zbliżająca się wielkimi krokami premiera gry CyberPunk 2077 to as w rękawie. W tym roku spółka wypłaciła pierwszą dywidendę.

Zobacz także: Wykres akcji CD PROJEKT

7. 11 bit studios #11B

11 bit studios
11 bit studios kurs akcji 6 miesięcy

Wartość dewelopera gier 11 bit studios także z roku na rok się zwiększa. Spółka wykazuje regularnie rosnące przychody i zyski. Nie wypłaca jeszcze niestety dywidendy. W tym roku zaplanowana jest premiera wielkiej produkcji Frostpunk.

Zobacz także: Wykres akcji 11 bit studios

8. Ailleron #ALL

Ailleron
Ailleron kurs akcji 6 miesięcy

Ailleron, dostawca rozwiązań związanych z telefonią komórkową, zwiększa dynamicznie przychody, ale zysk ze sprzedaży i zysk netto utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat. W tym roku spółka wypłaci też pierwszą dywidendę.

Zobacz także: Wykres akcji Ailleron

9. Altus TFI #ALI

Altus TFI
Altus TFI kurs akcji 6 miesięcy

Przychody Altusa bardzo dynamicznie rosną. Spółka zwiększa też regularnie zyski. W tym roku wypłaci po raz pierwszy dywidendę, ale to nie jest pierwszy rok dzielenia się z akcjonariuszami zyskiem. Wcześniej Altus skupował akcje własne.

Zobacz także: Wykres akcji ALTUS TFI

10. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie #GPW

GPW
GPW kurs akcji 6 miesięcy

Także GPW wykazuje wzrost przychodów i zysków, choć powolny. Spółka wypłaca regularnie dywidendę od siedmiu lat, ale jej wartość w ostatnich latach spada.

Zobacz także: Wykres akcji GPW

Podsumowując, wybraliśmy 10 najciekawszych spółek, które są zdrowe od strony finansowej. Ich biznes rósł w przeszłości, więc jest szansa na dalsze wzrosty w przyszłości. Są to też spółki rentowne, a część z nich wypłaca dywidendy inwestorom. Ponadto ich kurs akcji w ostatnich miesiącach rósł. W ten sposób wybraliśmy papiery wartościowe silne fundamentalnie, których wzrosty z dużym prawdopodobieństwem nie są spekulacyjne i mają szansę się utrzymać w przyszłości.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.