Kruk Włochy: wzięliśmy udział w oficjalnym otwarciu centrum operacyjnego w La Spezia [Zdjęcia] | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
14 lip 2017, 07:11

Kruk Włochy: wzięliśmy udział w oficjalnym otwarciu centrum operacyjnego w La Spezia [Zdjęcia]

Kruk to w tej chwili trzecia największa, pod względem kapitalizacji giełdowej, spółka zarządzania wierzytelnościami na świecie! Obecna już w kilku krajach, pod koniec 2015 roku rozpoczęła działalność we Włoszech. Ostatnie półtora roku było na tyle owocne, że zarząd spółki zdecydował się zaprosić analityków i media na study-tour prowadzonego na miejscu biznesu. W czasie wyjazdu przedstawiciele spółki zapewniali, że to dopiero początek, bo perspektywy dla rynku włoskiego są ich zdaniem bardzo dobre.

Dwie siedziby Kruka we Włoszech: Mediolan i La Spezia

W tej chwili Kruk posiada we Włoszech dwa biura. Jedno zlokalizowane w Mediolanie, gdzie znajduje się centrum zakupowe oraz centrum operacyjne w miejscowości nadmorskiej La Spezia. Przedstawicielstwo w Mediolanie jest stosunkowo nieduże. Pracuje tam kilka osób, które głównie odpowiadają za kupowanie portfeli wierzytelności. Jak się okazuje, miejsce nie jest przypadkowe, bo to właśnie tutaj tętni serce bankowości Włoch. W Mediolanie swoje siedziby i przedstawicielstwa mają wszystkie największe banki i instytucje finansowe działające we Włoszech, tutaj swoją siedzibę ma też włoska giełda.

Siedziby instytucji finansowych w mediolanie

Giełda w Mediolanie i siedziby włoskich banków

To oczywiście ułatwia Krukowi pracę i umożliwia szybkie reagowanie na wszystkie ogłaszane przetargi. Z dużą częścią instytucji finansowych, zwłaszcza tych międzynarodowych, Kruk zna się dobrze już z innych rynków, jak Polska, czy Rumunia, gdzie regularnie przeprowadza z nimi transakcje.

Serwisowanie portfeli we Włoszech

Do tej pory kupione przez Kruka portfele przekazywane były do serwisowania lokalnym firmom. Są to zazwyczaj małe, lokalne spółki, które w imieniu Kruka odzyskiwały zakupione wierzytelności. Docelowo jednak Kruk we Włoszech, tak samo jak na wszystkich innych rynkach na których działa, planuje odzyskiwać zobowiązania z zakupionych portfeli samodzielnie. Tylko w ten sposób spółka będzie mogła zaszczepić wartości, które wyznaje i procesy, które przez prawie 20 lat działalności wypracowała.

W tym celu pod koniec 2016 roku Kruk przejął lokalnego serwisera, z którym współpracował. To właśnie ta firma ma być fundamentem działalności spółki na tym rynku. Działalność i rozwój powstałego po przejęciu centrum operacyjnego było głównym punktem całego study-tour.

Centrum operacyjne Kruka we Włoszech

W tej chwili w La Spezia pracuje większość ze 150 pracowników Kruka we Włoszech. To tutaj zlokalizowane jest centrum operacyjne firmy. Na pytanie dlaczego akurat w tym miejscu, zarząd spółki mówi, że odpowiedź jest prozaiczna. To właśnie tutaj swoją siedzibę miała spółka, którą Kruk przejął w 2016 roku.

Biuro spółki Kruk we Włoszech

Siedziba Kruka w La Spezia

Sama La Spazia to miejscowość nadmorska z około 100 tys. mieszkańców. Nie jest to jednak typowy kurort nadmorski. To w głównej mierze duży port, wokół którego rozwinął się mały przemysł i cała branża logistyczna. W mieście swoje siedziby ma też kilka dużych firm.Powstała już w nim też pewnego rodzaju dzielnica biurowa. Właśnie w tej dzielnicy znajduje się włoska siedziba Kruka, którą odwiedziliśmy.

Siedziba Kruka we włoskiej La Spezia
Call center Kruka i pomieszczenia biurowe we włoskiej La Spezia

W tej chwili Kruk w biurowcu w La Spezia zajmuje dwa piętra, ale już ma rezerwację na kolejne. Przygotowywany jest też kolejny budynek, tuż obok, na wypadek jeżeli biznes będzie się szybko rozwijał. Celem Kruka jest osiągnięcie tak dużej skali działania na miejscu, aby był w stanie zarządzać wszystkimi zakupionymi przez spółkę do tej pory portfelami wierzytelności oraz był przygotowany na kolejne, które będą w przyszłości kupowane.

Wszystkie pomieszczenia Kruka we Włoszech mają charakter open space. Na dole zlokalizowane jest głównie call center, w którym pracuje kilkadziesiąt osób. Tutaj obsługiwana jest też korespondencja i nadzorowani są doradcy terenowi.

Duża część pracowników spółki pracuje w terenie. Dobra spółka windykacyjna musi mieć swoich doradców, którzy spotykają się z osobami zadłużonymi. Docelowo, aby robić to efektywnie Kruk będzie musiał stworzyć całą sieć tego rodzaju pracowników, pokrywających całe Włochy. Dzisiaj średnio jeden doradca realizuje dziennie we Włoszech 14 kontaktów, dla porównania w Polsce i Rumunii 18. Lokalni managerzy zapewniają, że z czasem, w miarę wzrostu portfeli, będzie rosła liczba dłużników i przez to terytoria przydzielone poszczególnym doradcom będą się zmniejszać. Dzięki temu będzie rosła ich efektywność.

Na górnym piętrze w La Spezia pracują osoby odpowiedzialne z IT, dział prawny i zespół odpowiedzialny za finansowanie. Cechą charakterystyczną całego budynku są otwarte pomieszczenia i szklane drzwi. Nawet biuro głównego dyrektora jest przeszklone.

Wartości Kruka

Wartości Kruka

Zarządowi spółki bardzo zależy na tym, aby włoska spółka wyznawała te same wartości co Kruk. Szacunek do osoby zadłużonej i nacisk na polubowne rozwiązywanie wszystkich spraw ma wyróżniać ich działalność na tle miejscowej konkurencji. W tym celu w każdym budynku na korytarzach wiszą charakterystyczne tablice z wartościami wyznawanymi przez spółkę. Podobne kartki powieszone przy swoich stanowiskach mają też osoby pracujące w call center.

Oficjalne otwarcie centrum operacyjnego we Włoszech

Mieliśmy okazję wziąć udział w oficjalnym otwarciu centrum operacyjnego Kruka w La Spezia. Było przecięcie wstęgi, oficjalni goście, wśród których pojawił się też burmistrz La Spezia oraz inni przedstawiciele lokalnych władz. Spółka zaprosiła na to wydarzenie mocną reprezentację gości z Polski, w gronie których znaleźli się analitycy i przedstawiciele mediów.

W imieniu całej grupy przemawiał Michał Zasępa członek zarządu spółki Kruk, który powiedział:

„Przyszłości nie znamy, ale wiemy kim jesteśmy i co by się na rynku nie działo zawsze będziemy wyznawać nasze wartości. Pomagamy ludziom wyjść z pułapki długu. Naszym klientem jest dłużnik i robimy to, co możemy, aby znaleźć dla niego rozwiązanie, które pozwoli mu wyjść z jego złej sytuacji.”

powiedział na otwarciu centrum operacyjnego Kruk we Włoszech Michał Zasępa, członek zarządu spółki

W trakcie konferencji bardzo duży nacisk kładziony był na zaprezentowanie wartości spółki. Zarząd chciał pokazać lokalnym mediom, współpracownikom i przedstawicielom władz jak zamierzają działać. Spółka zaprezentowała film z historią jednego ze swoich klientów. Materiał zrobił duże wrażenie na zgromadzonych osobach. W trakcie projekcji na sali zapanowała cisza.

Przedstawiony został zespół zarządzający spółką Kruk we Włoszech. Składa się on z Polaka, Rumuna i dwóch Włochów. Połowa zespołu to doświadczeni i wieloletni pracownicy Kruka, a część Włoska to osoby doskonale znające lokalny rynek.

Na końcu konferencji pozostał czas na sesję pytań i odpowiedzi. Aktywni byli zwłaszcza Włosi, którzy pytali o plany zatrudnienia, rozwoju i tego czy model biznesowy Kruka będzie pasował do lokalnego rynku.

Jak analitycy oceniają działalność Kruka we Włoszech?

Zapytaliśmy analityków, którzy uczestniczyli w study-tour spółki Kruk we Włoszech o to, jak oceniają jej działania na lokalnym rynku.

Włoska spółka Kruka bardzo szybko się rozwija. Widać, że przygotowują się operacyjnie do obsługi coraz większej ilości portfeli. Myślę, że z czasem wyniki finansowe we Włoszech będą mieć coraz większy wpływ na wynik netto. Jedynym zagrożeniem na horyzoncie, jakie teraz widzę to sytuacja makroekonomiczna Włoch, na którą spółka nie ma wpływu

mówi Łukasz Jańczak, analityk Ipopema Securites

Po czym po chwili dodaje:

Pewnym znakiem zapytania jest też to, czy model biznesowy Kruka oparty na windykacji polubownej przyjmie się na rynku Włoskim tak dobrze jak w Polsce i Rumunii

zwraca uwagę Łukasz Jańczak, analityk Ipopema Securites

Przedstawiciel Erste Securites, który również brał udział w wyjeździe do Włoch uważa, że rozwijając swoje operacje Kruk ma szansę skorzystać na potencjale rynku Włoskiego.

Ruch z rozbudową centrum operacyjnego we Włoszech oceniam pozytywnie. W najbliższych latach można się spodziewać dużej podaży portfeli we Włoszech, kto pierwszy będzie na to przygotowany ma szansę na tym zyskać..

uważa Mateusz Krupa analityk Erste Securities

Za nami kolejna interesująca inicjatywa spółki giełdowej. Wyjazd do Włoch pokazał przedstawicielom rynku, że Kruk bardzo poważnie podchodzi do działalności na tamtejszym rynku i ma długoterminowe plany z nim związane. Mi osobiście pomógł zrozumieć w czym tkwi sekret przewagi konkurencyjnej, jaką spółka stara się budować w oparciu o model polubownej windykacji.

Trzymamy kciuki za działalność spółki na tamtym rynku, będziemy uważnie śledzić postępy i liczymy na to, że za jakiś czas spółka powtórzy wyjazd, ale do firmy w której będzie pracować już 1000 osób.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.