Bezos najbogatszym człowiekiem świata, a u nas dziennikarze nie potrafią doliczyć się majątku Leszka Czarneckiego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
31 lip 2017, 15:13

Bezos najbogatszym człowiekiem świata, a u nas dziennikarze nie potrafią doliczyć się majątku Leszka Czarneckiego

Miałem o tym nie pisać, ale cała ekstaza związana z tym, że Bezos wyprzedził Gatesa w rankingu najbogatszych ludzi na świecie skłoniła mnie, aby wrócić do tej sprawy. Jak to jest, że spółki Leszka Czarneckiego od 2007 roku tylko tracą na wartości, a ich właściciel wciąż pozostaje w pierwszej dziesiątce najbogatszych Polaków? Jak się zaraz przekonamy nie do końca jest to prawdą i prawa giełdowego ciążenia obowiązują też Dr Czarneckiego. Po prostu dziennikarze nie potrafią doliczyć się jego majątku.

W 2007 roku czwarty, a w 2017 szósty najbogatszy Polak

W 2007 Leszek Czarnecki świętował swoje biznesowe triumfy. Na giełdę zostały wprowadzona z gigantyczną wyceną jego spółki: deweloperska LC Corp i finansowa Noble Bank ostatecznie połączona razem z Getin Bankiem w Getin Noble Bank. Od dłuższego czasu na rynku była notowana już spółka Getin Holding, której wycena pięła się przez całą hossę lata 2004 - 2007 w górę.

Ranking najbogatszych Polaków Wprost 2007 źródło Wprost.pl

Majątek 2007

Nie można się więc dziwić temu, że gazeta Wprost sklasyfikowała Dr Czarneckiego w 2007 roku na czwartym miejscu najbogatszych Polaków z majątkiem 4,5 mld zł. Od tamtego czasu wartość rynkowa Getin Holding, najważniejszej spółki Leszka Czarneckiego, spadła z prawie 10 mld zł na koniec 2007 roku do zaledwie 760 mln zł pod koniec 2016 roku. Kurs akcji Getin Noble Bank spadł z 14,22 zł na koniec 2007 roku do 1,32 zł na początku 2017 roku ( -88%). Spółka LC CORP została przeceniona w tym samym okresie o 50%. W tym kontekście niezwykle ciekawe jest to, że mimo że wyceny rynkowe spółek Leszka Czarneckiego przez ostatnie lata lecą na łeb na szyję, to ich właściciel zachowuje prestiżowe miejsce w czołowej dziesiątce rankingu najbogatszych Polaków.

Ranking najbogatszych Polaków Forbes 2017 źródło Forbes.pl

Majątek 2017

Gazeta Forbes w rankingu najbogatszych Polaków uplasowała bowiem Leszka Czarneckiego w 2017 roku na 6 miejscu z majątkiem 3,5 mld zł. Zastanawiająca jest zwłaszcza wartość majątku, skoro główne spółki giełdowe właściciela straciły na wartości po kilkadziesiąt procent. W jaki sposób zdołał utrzymać majątek? Sprawdźmy więc, co wchodzi w jego skład.

Majątek Leszka Czarneckiego

Podejrzewam, że dziennikarze Forbes sprawdzili wycenę portfela Leszka Czarneckiego w jednym z najpopularniejszych serwisów giełdowych Stooq i uznali to za prawdę objawioną.

Portfel Leszka Czarneckiego w stooq.pl

Portfel Leszek Czarnecki

Oficjalnie według zamieszczonych tam danych rzeczywiście Leszek Czarnecki posiada około 3,5 mld zł. Jak zwykle, diabeł tkwi jednak w szczegółach i obowiązkiem dziennikarzy, zwłaszcza przy tworzeniu tego rodzaju prestiżowych rankingów jest te dane sprawdzać. Dr Czarnecki rzeczywiście za pośrednictwem siatki powiązań kontroluje te spółki, ale nie jest prawdą, że wszystkie akcje o takiej wartości posiada w portfelu.

Jak przyjrzymy się bowiem dokładnie danym, to dojdziemy do ciekawych wniosków. Rzeczywiście Dr Czarnecki posiada około 51% akcji LC Corp bezpośrednio i przez swoją holenderską spółkę LC Corp BV. Pierwszy problem pojawia się natomiast ze spółką Open Finance. Jeżeli dokładnie zajrzymy w strukturę jej akcjonariatu, to okaże się, że Leszek Czarnecki nie ma ani jednej akcji dystrybutora produktów finansowych. Właścicielem 42% akcji Open Finance jest bowiem Getin Noble Bank, więc w tym miejscu powinna widnieć w wartości majątku Leszka Czarneckiego wartość zero, a nie 69 mln zł.

Idźmy jednak dalej, największą wartością nominalną w portfolio dr Czarneckiego jest Idea Bank. Portfel akcji tego banku będący rzekomo w jego posiadaniu jest bowiem warty 1,6 mld zł. Oficjalnie Dr Czarnecki posiada w banku prawie 79 procent udziałów.

Struktura akcjonariatu Idea Bank, źródło strona spółki

Idea bank

Tymczasem według danych na stronie Idea Banku Leszek Czarnecki bezpośrednio posiada zaledwie 9,8% akcji Idea Banku oraz 8% za pośrednictwem znanej nam już holenderskiej spółki LC CORP BV. Właścicielem pozostałych 54,4% akcji Idea Banku jest natomiast Getin Holding, czyli w rzeczywistości Dr Czarnecki posiada akcje Idea Banku o wartości 360 mln zł, a nie 1,6 mld zł.

W Getin Noble, według Stooq posiada 54,7%, tymczasem gdy zerkniemy na stronę internetową to LC CORP BV ma 38,18% akcji Getin Noble, a Leszek Czarnecki bezpośrednio 9,99%. Nie trudno zgadnąć, że te wartości nie sumują się do 54,7% i tak w rzeczywistości jest, bo 7,56% akcji Getin Noble Bank posiada Getin Holding. Krótko mówiąc, portfel akcji Getin Noble Banku w posiadaniu Dr Czarneckiego nie jest wart obecnie 701 mln zł tylko 604 mln zł. I tak na sam koniec dochodzimy do spółki matki całego imperium finansowego, czyli Getin Holding. Tutaj wszystko się już zgadza. Leszek Czarnecki bezpośrednio i pośrednio poprzez swoją holenderską spółkę LC CORP BV posiada pakiet akcji Getin Holding o wartości 522 mln zł.

W drugiej dziesiątce, a nie pierwszej

Akcje Getin Holding warte 522 mln zł plus pakiet akcji Getin Noble Bank warty 604 mln zł, akcje Idea Bank o wartości 360 mln zł oraz warte 442 mln zł akcje LC Corp sumują się w do 1,9 mld zł, a nie 3,5 mld zł jak twierdzą redaktorzy Forbes. Ktoś powie, że miliard w tą czy tamtą to drobnostka i czepialstwo. Tyle, że z taką, rzeczywistą wartością majątku Leszek Czarnecki powinien się znaleźć w połowie drugiej dziesiątki najbogatszych Polaków 2017 roku, a nie pierwszej. Jak widać, prawa giełdowego ciążenia akcji obowiązują nawet przewodniczącego rady nadzorczej Getin Holding. To pokazuje, że nie ma jakiegokolwiek sensu śledzić tego rodzaju zestawień najbogatszych ludzi, bo po prostu one nic nie mówią. Skoro redaktorom nie chce się dokładnie sprawdzić, co Leszek Czarnecki ma w portfelu, to na pewno nie sprawdzają ile może być warty niegiełdowy majątek najbogatszych ludzi. Wbrew pozorom, to nie jest mało, a do redaktorów Forbes apeluję, aby poprawili swój błąd za rok i nie wmawiali inwestorom, że skoro coś traci na wartości 90%, to wciąż jest niewiele mniej warte, bo wieloletni akcjonariusze Getin Holding, Getin Noble, czy LC Corp mogą to potwierdzić.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.