Herkules, Wasko i Pozbud - trzy spółki z GPW u progu wygrania gigantycznego przetargu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
26 wrz 2017, 08:39

Herkules, Wasko i Pozbud - trzy spółki z GPW u progu wygrania gigantycznego przetargu

Najkorzystniejszą cenowo ofertę w przetargu PKP Polskich Linii Kolejowych złożyło konsorcjum, w którego skład wchodzą firmy zależne od giełdowych spółek Herkules, Pozbud i Wasko. Wartość przetargu sięga 2,27 mld zł, co przekracza łączne roczne przychody tych trzech spółek ponad czterokrotnie! Wygrana może więc oznaczać duży zastrzyk finansowy i szansę na zwielokrotnienie zysku tych firm.

Duże szanse w gigantycznym przetargu PKP

Przetarg PKP ma na celu zaprojektowanie, dostawę i wykonanie wszystkich prac wdrożeniowych na kilkunastu tysiącach kilometrów linii kolejowych sieci do bezprzewodowej łączności cyfrowej. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Nokia Solutions and Networks oraz spółki SPC-1 (należącej do Wasko #WAS), SPC-2 (należącej do Pozbud #POZ) i SPC-3 (należącej do Herkules #HRS).

Przetarg nie został jeszcze ostatecznie rozstrzygnięty. W piątek 22 września nastąpiło „otwarcie kopert” i określenie zaoferowanych cen. Jednak ustalenie oferującego najniższą cenę ma faktycznie istotne znaczenie dla ostatecznego wyboru wykonawcy. Według regulaminu przetargu, cena usługi jest najistotniejszym parametrem i jest brana z 90% wagą.

Wykres 1: Kurs akcji Wasko (góra), Pozbud (środek) i Herkules (dół) rok 2017

Wasko Pozbud Herkules

Kurs spółek bardzo szybko zareagował na informację. Już w piątek akcje wszystkich trzech spółek zyskiwały na wartości po kilka procent, ale już w poniedziałek część z nich oddawała pewien procent wzrostów. W przypadku wszystkich spółek ewentualne zwycięstwo w przetargu będzie miało duży wpływ na wyniki finansowe.

Znaczący wpływ na wyniki

Spółki nie podały jeszcze swojego udziału w cenie ofertowej i potencjalnego procenta przychodów. Jednak wartość kontraktu jest tak duża, że będzie czym się dzielić.

Wykonanie wszystkich prac jest rozpisane na ponad 5 lat (62 miesiące). Jeśli więc podzielimy przypadający kawałek tortu po równo na cztery spółki wchodzące w skład konsorcjum, to otrzymamy przychody roczne w wysokości aż 113 mln zł dla każdej z nich przez pięć kolejnych lat!

Dla porównania spółka Herkules ma roczne przychody rzędu 133 mln zł. W przypadku Pozbud-u jest to kwota 143 mln zł, a spółka Wasko generuje rocznie przychody w wysokości 229 mln zł. Jeśli więc założymy, że spółki utrzymają dotychczasową marżę, to wygrana w przetargu oznaczać może nawet podwojenie ich zysków w najbliższych pięciu latach.

Tabela 1. Porównanie przychodów, zysków i kapitalizacji spółek Herkules, Pozbud i Wasko (w mln zł)

SpółkaRoczne przychodyRoczne zyskiKapitalizacja giełdowa
Herkules13312175
Pozbud143671
Wasko2298186

Wybór najkorzystniejszej oferty rozstrzygnie się oficjalnie za 2-3 miesiące po weryfikacji przez zamawiającego wszystkich dokumentów i przyznaniu punktów za inne kwestie (np. kwalifikacje i terminy realizacji). Wtedy też poznamy ostatecznego zwycięzcę i, w przypadku wygranej konsorcjum spółek z GPW, ich wkład w projekt i potencjalny przychód z tego tytułu.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.