11 najdziwniejszych funduszy inwestycyjnych świata | StrefaInwestorow.pl

11 najdziwniejszych funduszy inwestycyjnych świata

Czy fundusze inwestujące w spółki produkujące roboty, gry, czy pracujące nad sztuczną inteligencją nazwalibyście „dziwnymi”? Bo my nie. A zapewniamy Was, że istnieje wiele funduszy lokujących aktywa w jeszcze bardziej wyszukanych branżach czy firmach. Oto nasze subiektywne zestawienie 11 najdziwniejszych funduszy inwestycyjnych świata.

Zastanawialiście się kiedyś, czy można inwestować w różne „dziwne” branże? Może w restauracyjną? Nie ma problemu – istnieje The Restaurant ETF (ETF – exchange traded fund, czyli fundusz notowany na giełdzie) oraz USCF Restaurant Leaders Fund.

A może chcielibyście zarabiać na spółki produkujące roboty? Do wyboru są Global Robotics and Automation Index ETF (1,9 mld USD aktywów) oraz Global X Robotics & Artificial Intelligence Thematic ETF (1,4 mld USD aktywów).
 


Istnieją też fundusze pozwalające inwestować w firmy tworzące technologie uzdatniania wody, budujące infrastrukturę przesyłu wody dla potrzeb zarówno społecznych, jak i przemysłu. Chodzi m.in. o Guggenheim S&P Global Water Index ETF (0,8 mld USD aktywów), PowerShares Global Water Portfolio ETF (0,2 mld USD) czy PowerShares Water Resource Portfolio ETF (0,8 mld USD).

Zobacz także: ETF lub fundusz indeksowy na WIG. Czy nadszedł czas aby zacząć poważnie dyskutować o takim rozwiązaniu?

Ale to jeszcze nie są najdziwniejsze fundusze inwestycyjne świata, o nie. Wybraliśmy dla Was 11 i opisaliśmy w skrócie. Życzymy ciekawej, rozweselającej lektury!

1. SPDR SSGA Gender Diversity Index ETF

Fundusz inwestuje w spółki, które dbają o to, by w zarządach i radach nadzorczych zasiadały kobiety. Największe pozycje w portfelu to koncerny: Pfizer, Coca-Cola, PepsiCo.

Wartość aktywów (mln USD): 368

Stopa zwrotu w 2017 roku (proc.): 18,4

2. VanEck Vectors CEF Municipal Income ETF

Fundusz inwestuje w obligacje samorządu amerykańskiego.

Wartość aktywów (mln USD): 99

Stopa zwrotu w 2017 roku (proc.): 7,7

3. Barclays Return on Disability ETN

Nota inwestycyjna (instrument, jak nam się zdaje, nieznany w Polsce) z ekspozycją na papiery spółek, które dbają o to, by mogły dla nich pracować osoby niepełnosprawne.

Wartość aktywów (mln USD): b.d.

Stopa zwrotu w 2017 roku (proc.): 16,5

4. Spirited Funds/ETFMG Whiskey & Spirits ETF

Fundusz inwestuje w browary, destylarnie whisky, spółki powiązane ściśle z rynkiem alkoholu. Fundusz ma w portfelu walory takich firm, jak Pernod Ricard, LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton, Davide Campari-Milano.

Wartość aktywów (mln USD): 8

Stopa zwrotu w 2017 roku (proc.): 35,2

5. Global X Millennials Thematic ETF

Fundusz inwestuje w spółki, dla których głównym klientem (tzw. targetem biznesowym) są Millenialsi, czyli ludzie urodzeni w latach 1982-2000. W portfelu ma głównie takie walory, jak Apple, Amazon, Nike.

Wartość aktywów (mln USD): 11

Stopa zwrotu w 2017 roku (proc.): 22

6. PureFunds Drone Economy Strategy ETF

Fundusz inwestuje w spółki produkujące drony i części oraz akcesoria do nich. Największe pozycje w portfolio to AeroVironment, Parrot, Boeing i GoPro.

Wartość aktywów (mln USD): 44

Stopa zwrotu w 2017 roku (proc.): 30

7. The Obesity ETF

Fundusz inwestuje w firmy świadczące produkty i usługi, które przyczyniają się do ograniczenia plagi otyłości na świecie. Fundusz ma rozczulający ticker: SLIM (z ang. – szczupły).

Wartość aktywów (mln USD): 3

Stopa zwrotu w 2017 roku (proc.): 33

8. The 3D Printing ETF

To może zainteresować przyszłych akcjonariuszy spółki Zortrax. Fundusz inwestuje w jak sama nazwa wskazuje – w firmy działające w biznesie druku 3D. W portfelu znajdują się papiery niewiele mówiące przeciętnemu inwestorowi (SLM Solutions Group, Renishaw, 3D Systems, Stratasys).

Wartość aktywów (mln USD): 50

Stopa zwrotu w 2017 roku (proc.): 25

9. Market Vectors Gaming ETF

Fundusz inwestuje w gaming, ale nie ten znany inwestorom z GPW. Chodzi o kasyna. Galaxy Entertainment Group, Las Vegas Sands, MGM Resorts – sądzimy, że lepiej być akcjonariuszem (nawet pośrednim, poprzez fundusz), niż klientem tych spółek...

Wartość aktywów (mln USD): 29

Stopa zwrotu w 2017 roku (proc.): 32

10. Global X Lithium

Fundusz inwestuje w kopalnie litu oraz producentów baterii. Fundusz ma już ponad 1 mld USD w zarządzaniu, bo rynek wierzy, że lit będzie hitem inwestycyjnym najbliższych lat z uwagi na upowszechnianie się aut elektrycznych.

Wartość aktywów (mln USD): 1009

Stopa zwrotu w 2017 roku (proc.): 64

11. iPath Bloomberg Livestock SubTR ETN

COW – taki ticker ma ten instrument inwestycyjny. To słówko w j. angielskim oznacza krowę. I już tłumaczenie, w co inwestuje fundusz, staje się zbędne. Pozwala on na przyjęcie ekspozycji na spółki z sektora rolnego, a konkretniej – w firmy specjalizujące się w hodowli bydła i trzody.

Wartość aktywów (mln USD): 15

Stopa zwrotu w 2017 roku (proc.): 6,8

Teraz możecie zaskoczyć rodzinkę dowcipem przy kolacji. Trzoda, Millenialsi, lit, kasyna, drony – co łączy te rzeczy? We wszystkie można inwestować. Sami nie do końca wierzymy w to, że takie fundusze inwestycyjne istnieją, chociaż jest coraz mniej rzeczy, które nas dziwią – także w świecie inwestowania. Warto zauważyć, że większość z tych podmiotów ma bardzo mało aktywów, a prezentuje w tym roku bardzo przyzwoite stopy zwrotu. Odważni, którzy nie bali się postawić na niszowe inwestycje, mogli przyzwoicie zarobić.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.