Co w swoim exposé Mateusz Morawiecki powiedział o giełdzie i gospodarce | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
12 gru 2017, 17:49

Co w swoim exposé Mateusz Morawiecki powiedział o giełdzie i gospodarce

Właśnie zakończyło się exposé Mateusza Morawieckiego. W trakcie godzinnego przemówienia nowy premier nakreślił priorytety dla rządu na najbliższe dwa lata. Główny nacisk został położony na kwestie bezpieczeństwa i polityki społecznej. W przemówieniu zostały poruszone także kwestie związane z gospodarką. Oto najważniejsze fragmenty z exposé z punktu widzenia gospodarki i giełdy.

„Rząd, na którego czele staję, jest ten sam, kierunek jest ten sam, wartości są te same. Jest więc to rząd kontynuacji” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wątki gospodarcze i giełdowe exposé Mateusza Morawieckiego

Podnoszenie płacy minimalnej

Nowy premier zapowiedział dalsze podnoszenie płacy minimalnej. Zwrócił przy tym uwagę, że najważniejsza jest efektywność, a nie długość pracy.

Rozbudowa infrastruktury

Strategicznym celem rządu jest także budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, w tym centralnego portu lotniczego oraz kolei - także próżniowej. W planach jest budowa autostrad, portów morskich.

Sektor energetyczny

Według rządu podstawą naszej energetyki jest węgiel, z którego nie możemy zrezygnować. Jednak należy także dbać o rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) pod warunkiem ich opłacalności. Rząd patrzy również przychylnie na kwestię energetyki jądrowej.

Ponadto jednym z kluczowych obszarów rozwoju ma być bezpieczeństwo energetyczne. Planowana jest rozbudowa infrastruktury gazowej, szczególnie połączeń gazowych do Norwegii. Ma to zapewnić Polsce niezależność energetyczną.

Sektor budowlany

Rząd będzie kontynuował priorytetowy program budowy mieszkań dla mniej zarabiających obywateli. Plan jest przewidziany na najbliższe 10 lat. Mieszkania mają być budowanie na działkach skarbu państwa za pieniądze z kredytów bankowych i wynajmowane potrzebującym obywatelom.

O czym nie powiedział nowy premier rządu?

W swoim exposé premier Mateusz Morawiecki niestety nie poruszył najważniejszych kwestii dotyczących giełdy. Brak było mowy o dalszej reformie OFE, kredytach we frankach szwajcarskich, dywidendach ze spółek Skarbu Państwa czy podatkach od aktywów i transakcji giełdowych. Nie poruszono także tematu strategii rozwoju rynku kapitałowego.

Zobacz także: Co w swoim expose Beata Szydło powiedziała o giełdzie i gospodarce

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.