Jak składać zlecenia na GPW od 3 stycznia 2018 - tabela kroków notowań po zmianach MiFID II | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
03 sty 2018, 12:36

Jak składać zlecenia na GPW od 3 stycznia 2018 - tabela kroków notowań po zmianach MiFID II

Zmiany, zmiany, zmiany... od nowego roku giełda dostarcza nam wrażeń już od pierwszej sesji. Próbujecie kupić akcje za 13,99, a tu zlecenie odrzucone... o co chodzi? Już tłumaczymy. Otóż nasza giełda wprowadziła tzw. skoki notowań. Teraz zlecenia możemy składać przy cenach z odpowiednimi końcówkami...

Naucz się tabelki, by nie wprowadzać zleceń na chybił-trafił

Jakby było mało wprowadzonych ankiet MiFID II, to dodatkowo mamy jeszcze zmianę kroków notowań obowiązującą od dziś czyli od 3 stycznia. By nie składać zleceń na chybił-trafił, warto zapoznać się z zasadami przyjętych kroków notowań.

Zobacz także: Jak wypełnić ankietę Profil Inwestora MiFID II, która będzie obowiązkowa w 2018

Co ile groszy możemy ustawiać nasze zlecenie zależy od dwóch czynników. Po pierwsze od ceny akcji i od… średniej dziennej liczby transakcji. Czyli w spółkach płynnych takich jak KGHM możemy składać zlecenia co 1 grosz jeśli cena akcji jest pomiędzy 0 zł a 50 zł i co 2 grosze jeśli cena akcji jest w przedziale 50 zł do 100 zł. Natomiast przy walorach mniej płynnych już przy cenie powyżej 5 zł przechodzimy na składanie zleceń co 2 grosze, a powyżej 10 zł już co 5 groszy!

Jak sprawdzić, jakie kroki notowań są przypisane dla naszych spółek?

Niestety nie jest to takie proste! Robimy to w dwóch krokach:

1) otwieramy plik z Tabelą Minimalnych Kroków Notowań, wyszukujemy w niej naszą spółkę i zapamiętujemy wartość w kolumnie „Tabela Kroku Notowania”

Dla przykładu KGHM ma wartość 12. UWAGA! Ta wartość nie jest przypisana raz na zawsze. GPW będzie ją zmieniać w zależności od średniej liczby transakcji raz do roku po ostatniej sesji marca. Najbliższa okresowa aktualizacja minimalnych kroków notowań dla kursów akcji i ETF będzie miała miejsce po ostatniej sesji marca 2019 roku; w sytuacjach szczególnych minimalny krok notowań może ulec zmianie w trybie nadzwyczajnym.

KGH1

2) otwieramy drugi plik z Tabelą Kroków Notowań i wyszukujemy naszą liczbę w kolumnie „Numer”.

Dla KGHM będziemy mogli składać zlecenie co 5 groszy, gdyż obecnie jego cena akcji jest w granicach 100 zł – 200 zł. Jeśli cena akcji spadnie poniżej 100 zł, to będziemy mogli poszaleć i składać zlecenie już co 2 grosze.

KGH2

Można też skorzystać z wygodnego pliku w formacie XLS opracowanego przez BDM, w którym spółki są podlinkowane od razu do właściwych tabel.


Biura maklerskie nie zawsze informują o błędnej kwocie w przejrzysty sposób

Może się wydawać, że sprawdzanie w dwóch miejscach kroków notowań to strata czasu i już lepiej popróbować na ślepo. OK, ale musimy się pilnować przy składaniu zleceń, gdyż w przypadku podania błędnej kwoty system będzie je automatycznie odrzucał i nie zawsze zostaniemy o tym poinformowani! W przypadku usługi eMakler w mBanku niestety najpierw otrzymamy komunikat, że zlecenie zostało zarejestrowane…

mbank1

… ale jeśli nie przejdziemy beztrosko do składania dalszych zleceń, tylko zainteresujemy się szczegółami właśnie złożonego zlecenia to zobaczymy, że...

mbank2

Dopiero po wejściu w "stan zlecenia" otrzymamy komunikat, że zostało ono odrzucone. Uważajcie więc przy składaniu zleceń, gdyż mogą być odrzucane i nawet się o tym nie dowiemy.

Lepiej to wygląda w przypadku systemu w DM BOŚ. Tam otrzymamy od razu komunikat o błędnej kwocie i nawet zostanie zaproponowana prawidłowa:

ilustracja 1

Na koniec mała refleksja, z którą całkowicie się zgadzamy:

K.Ryczko

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.