CD PROJEKT wejdzie do indeksu WIG20, największych spółek na polskiej giełdzie 16 marca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
01 mar 2018, 18:41

CD PROJEKT wejdzie do indeksu WIG20, największych spółek na polskiej giełdzie 16 marca

GPW ogłosiła właśnie zmiany, jakie nastąpią w giełdowych indeksach. Wśród dwudziestu pierwszych spółek znalazł się CD PROJEKT. Producent Wiedźmina będzie pierwszym przedstawicielem branży gamingowej, który awansował do prestiżowego indeksu WIG20.

W opublikowanym rankingu indeksów CD PROJEKT znalazł się na 11 miejscu i uzyskał 3,38% udział w indeksie. Poza pierwszą dwudziestkę wypadła spółka Asseco Poland. Na liście rezerwowej rankingu WIG20 uplasowały się spółki Play, Kruk, Dino Polska, ING Bank Śląski, Millenium, Asseco Poland oraz ENEA.

Już za dwa tygodnie, czyli 16 marca 2017, nastąpi faktyczna zmiana w składzie indeksów giełdowych. Wtedy też CD PROJEKT oficjalnie zasili skład indeksu WIG20.

Indeks WIG20 to grono 20 największych i najbardziej płynnych spółek na rynku głównym GPW, który jest tworzony na podstawie wcześniej opublikowanego rankingu indeksów.

Co zyska CD PROJEKT i akcjonariusze gdy spółka wejdzie do WIG20?

Awans CD PROJEKT do WIG20 już sam z siebie jest czymś spektakularnym i prestiżowym. To tym indeksem głównie interesują się największe instytucje finansowe świata gdy zerkają na nasz parkiet. W praktyce to oznacza większe zainteresowanie akcjami spółki, szczególnie ze strony zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. Spółki z WIG20 mogą liczyć na większe pokrycie analityczne, liczne komentarze, analizy i rekomendacje wydawane przez biura maklerskie, również zagranicą. Zwiększenie płynności na akcjach może przyciągnąć jeszcze szersze grono akcjonariuszy.

To wszystko może przełożyć się bezpośrednio na wzrost kursu akcji i jeszcze większą premię za płynność. Inwestorzy, szczególnie indywidualni, będą mniej narażeni na skoki kursu wywołane brakiem płynności akcji, a jednocześnie będą mogli liczyć na wzrost średniego dziennego wolumenu obrotów.

Powraca hossa na spółkach gamingowych

Zeszłoroczne trendy spadkowe w branży gamingowej nie napawały optymizmem. Nawet największy producent gier na GPW, czyli właśnie CD PROJEKT, w listopadzie 2017 r. odnotował 30-procentowy spadek notowań. Natomiast w styczniu tego roku polska branża gamingowa zaczęła odrabiać straty. Mimo, że kurs USD/PLN w tym samym miesiącu spadał o ponad 4%, to nie przeszkodziło to polskim producentom gier powrócić do wzrostów.

Teraz branża gamingowa będzie miała, po raz pierwszy w historii indeksów GPW, swojego przedstawiciela w WIG20. Kurs akcji producenta Wiedźmina od początku notowań wzrósł o ponad 1200%. Pomimo chwilowych spadków w listopadzie zeszłego roku, inwestorzy już odrobili straty. Informacja o wejściu spółki do WIG20 może wpływać na dalszą poprawę sentymentu względem ich akcji.

Zobacz także: Wraca hossa na CD PROJEKT i innych spółkach produkujących gry - nie tylko w Polsce

Notowania CD Projekt (ostatnie 6 miesięcy)

CDR

Zobacz także: Cyberpunk 2077 dał znak życia na Twitterze. Wraca nadzieja, że premiera superprodukcji CD PROJEKT jest blisko 

Jak GPW tworzy ranking indeksów GPW?

Najpierw występuje etap wstępnej selekcji spółek. Brane są pod uwagę te, które spełniają kryteria bazowe oraz nie znalazły się w ostatnim kwartylu zestawienia wg kapitalizacji w wolnym obrocie.

Następnie spółki są odpowiednio pozycjonowane, w zależności od liczby punktów rankingowych. Punkty rankingowe są przydzielane według określonego wzoru. Uwzględnia się w nim udział spółki w:

  • łącznych obrotach akcjami spółek uczestniczących w rankingu za ostatnie 12 miesięcy, oraz
  • wartości akcji w wolnym obrocie spółek uczestniczących w rankingu w dniu jego sporządzenia.

- Ranking indeksów został sporządzony po sesji 16 lutego br. W rankingu uwzględniono obroty akcjami za okres ostatnich 12 miesięcy, licząc wstecz od dnia rankingu, zaś wartość akcji w wolnym obrocie została obliczona na podstawie kursu zamknięcia akcji z dnia …. 2018 r. W rankingu nie zostały uwzględnione spółki z ostatniego kwartyla kapitalizacji w wolnym obrocie – czytamy w komunikacie KNF.

Na podstawie tak stworzonego rankingu indeksów, GPW dokonuje później zmian okresowych w indeksach giełdowych.

Zobacz także: Kalendarium zmian indeksów giełdowych 2018 w WIG, WIG20, mWIG40 i sWIG80

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.