Oto najbardziej innowacyjne firmy inwestycyjne na świecie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 lut 2018, 14:27

Oto najbardziej innowacyjne firmy inwestycyjne na świecie

Robo-doradca finansowy. Wirtualny sejf na kryptowaluty. Platforma umożliwiająca zainwestowanie na rynku nieruchomości choćby 500 dolarów. Oprogramowanie próbujące przewidzieć wpływ wybranych wydarzeń na notowania akcji czy walut. To tylko niektóre z produktów i usług oferowanych przez najbardziej obiecujące fintechy na świecie, wyselekcjonowane przez magazyn „Forbes”.

Znany magazyn biznesowy „Forbes” ogłosił, trzeci rok z rzędu, swoją autorską listę „The Forbes Fintech 50” obejmującą 50 najbardziej innowacyjnych i przyszłościowych fintechów. W stosunku do zestawienia sprzed roku, na liście pojawiły się 22 nowe firmy.

Fintechy to firmy wykorzystujące najnowocześniejsze technologie w finansach. W 2017 roku inwestorzy włożyli w fintechy około 28 mld USD, o 18% więcej niż w 2016 roku – wynika z szacunków Accenture.

Postanowiliśmy przyjrzeć się tym fintechom z listy „Forbesa”, które mają coś wspólnego z inwestowaniem. Należy pamiętać, że na tę listę nie mogą trafić spółki upublicznione na giełdach. Poniżej prezentujemy 22 firmy, które mają coś wspólnego z inwestowaniem (kolejność alfabetyczna).

Acorns

Podmiot stworzył aplikację, która zaokrągla do pełnego dolara kwotę każdego wydatku poniesionego za pośrednictwem karty użytkownika, by różnicę (zazwyczaj kilka – kilkanaście centów) zainwestować w fundusze notowanie na giełdzie (ETF).

Addepar

Firma stworzyła oprogramowanie pomagające doradcom finansowym w śledzeniu i analizowaniu składu portfeli klientów i ruchów / decyzji jakie podejmują klienci.
 

addepar

Betterment

Spółka oferuje usługę robo-doradztwa, ma w zarządzaniu już około 13 mld USD. Obsługuje około 300 tys. klientów. Za robo-doradztwo pobiera opłatę w wysokości 0,25% od wartości aktywów w skali roku. Ostatnio wprowadziła usługę doradztwa ludzkiego dla klientów premium (mających aktywa o wartości ponad 100 tys. USD).

Blockchain

Najpopularniejszy na świecie portfel kryptowalutowy, do obsługi kluczy Bitcoin czy Ethereum.

Cadre

Platforma umożliwiająca zamożnym inwestowanie w nieruchomości z pominięciem pośredników czy funduszy inwestycyjnych.

CircleUp

Serwis umożliwiający drobnym inwestorom indywidualnym lokowanie kapitału w start-upach i małych innowacyjnych firmach. Dzięki niemu każdy może się poczuć jak „anioł biznesu”, czy fundusz venture capital. Do dziś poprzez CircleUp około 250 firm pozyskało około 390 mln USD.
 

circleup

Coinbase

Jeden z największych serwisów kryptowalutowych na świecie. Ma około 10 mln użytkowników. W 2017 roku miał około 1,6 mld USD przychodów.

Digital Reasoning

Oprogramowanie tej firmy, oparte o tzw. machine learning, jest wykorzystywane przez NASDAQ do wykrywania manipulacji giełdowych i przez wiele amerykańskich firm finansowych do wyszukiwania pracowników chcących dopuścić się takiego procederu.

Ellevest

Platforma internetowa ułatwiająca układanie planów oszczędnościowych i inwestycyjnych dla kobiet, bo biorąca pod uwagę różnice w wynagrodzeniu, długość życia, inną niż u mężczyzn krzywą wzrostu dochodów.
 

ellevest

Enigma

Firma używa oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji do przetwarzania wielkiej liczby danych płynących z realnego świata, na użytek klientów. A wśród jej klientów są m.in. fundusze inwestycyjne, które chcą np. wiedzieć w jakim tempie dane spółki giełdowe otwierają sklepy czy placówki.

Fundrise

Serwis umożliwiający inwestowanie zbiorowe w nieruchomości. Wystarczy mieć 500 USD w portfelu.

Guideline

Firma udostępnia oprogramowanie ułatwiające small-biznesowi zarządzanie kontami emerytalnymi pracowników.

iCapital Network

Platforma internetowa umożliwiająca zamożnym inwestorom lokowanie kapitału w funduszach venture capital, funduszach hedge, funduszach rynku nieruchomości.

IEX Group

Nowoczesna giełda Brada Katsuyamy, dająca możliwość uczciwego handlu HFT, sportretowana w książce Michaela Lewisa „Błyskotliwi chłopcy” („Flash boys”). Ponoć w tym roku ma... wejść na giełdę.

Kensho

Firma stworzyła oprogramowanie bazujące na machine learining, które wykorzystując olbrzymie bazy danych próbuje pokazać jak dany typ zdarzenia może wpłynąć na rynki walutowe, giełdowe. Czyli takiego elektronicznego Nostradamusa, próbującego przewidzieć przyszłość. Podobno wśród klientów są już największe banki inwestycyjne i takie instytucje finansowe, jak Goldman Sachs, BofA Merrill, Citigroup, Morgan Stanley.
 

Kensho

LendingHome

Firma daje możliwość inwestowania w kredyty hipoteczne.

Qapital

Oprogramowanie dyscyplinujące oszczędzających. Szczególnie Millenialsów. Trzeba wybrać sobie cel, wybrać sposób dotarcia do niego – i w drogę! Jeśli ktoś biega, a zbiera na wakacje, to z każdym przetruchtanym kilometrem przez niego aplikacja będzie odkładała pieniądze na wybranym rachunku. „Z nami zaoszczędzisz robiąc to, co lubisz. Oszczędzanie stanie się zabawą” – zachęcają twórcy Qapital.

Quandl

Broker „danych alternatywnych”: analizuje ruch w internecie, trasy ciężarówek i inne dane, które pokazują kondycję wybranych przedsiębiorstw czy sektorów. Firma działa podobnie do Enigmy (patrz wyżej).

Robinhood

Broker umożliwiający inwestowanie na giełdzie i w kryptowaluty za darmo, albo przy minimalnych opłatach. Pisaliśmy o aplikacji Robinhood w kwietniu.

Zobacz także: Czym jest Aplikacja RobinHood, która umożliwia handel na giełdzie bez opłat dla brokerów?

Symphony

Firma stworzyła appkę ułatwiającą ludziom rynku kapitałowego (traderom, zarządzającym i innym) wymienianie się informacjami.

Trumid

Nowoczesna platforma do handlu obligacjami korporacyjnymi.

Xapo

Platforma do przechowywania kryptowalut. Taki wirtualny sejf.

Jak widać, spora część z najbardziej obiecujących fintechów powiązanych ze światem inwestycyjnym ma produkty i usługi dostępne tylko dla klientów instytucjonalnych. Gdy patrzy się na tę listę rzuca się w oczy fakt, jak szybko – niczym grzyby po deszczu – rosną firmy oparte na takich technologiach jak machine learning czy sztuczna inteligencja. Jeśli to tempo zostanie utrzymane, to za 10 lat świat inwestycyjny może wyglądać zupełnie inaczej, niż w tej chwili. Pytanie: czy będzie lepszy?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.