Fundusze absolutnej stopy zwrotu nie najlepiej rozpoczęły rok. Mimo, że zmienność na rynkach wzrosła, ich średni wynik jest ujemny | StrefaInwestorow.pl

Fundusze absolutnej stopy zwrotu nie najlepiej rozpoczęły rok. Mimo, że zmienność na rynkach wzrosła, ich średni wynik jest ujemny

W I kwartale tego roku, na dość zmiennym rynku, fundusze absolutnej stopy zwrotu nie poradziły sobie najlepiej. Okres zakończyły pod kreską. Rok temu, gdy na giełdzie była dobra koniunktura, wypadły o wiele lepiej. Miała być orkiestra godna filharmonii, a jest uliczna trupa, dość często fałszująca...

Zadaniem funduszy absolutnej stopy zwrotu (absolute return) jest zarabianie w każdych warunkach, niezależnie od koniunktury rynkowej. Zazwyczaj tego rodzaju fundusze mają możliwość grania zarówno na wzrosty, jak i na spadki na giełdzie. Czyli w teorii, im więcej się dzieje na rynkach, im większa jest zmienność, tym powinno być dla nich lepiej, bo tym łatwiej powinno im przychodzić „kręcenie” dobrych wyników.

Oczywiście, poszczególne fundusze różnią się między sobą polityką inwestycyjną i wykorzystywanymi narzędziami i instrumentami. Zazwyczaj nie posiadają benchmarku (czyli wskaźnika, do którego się porównują), ale bardzo często przyjmuje się, że jest nim dwukrotność rocznej stopy WIBID i więcej. Czyli w ostatnich 12 miesiącach powinny średnio zarobić co najmniej 3,24%.

Słaby WIG20 i lepiej zachowujące się indeksy sWIG80 i mWIG40 powinny sprzyjać stopom zwrotu tego segmentu funduszy w pierwszym kwartale 2018 roku. Tymczasem zbiorczy wynik sektora jak na razie nie jest imponujący.

Zobacz także: Fundusze absolutnej stopy zwrotu - czym są i kiedy warto po nie sięgnąć?

Fundusze absolute return skończyły I kwartał pod kreską

Postanowiliśmy sprawdzić, jak spisały się polskie fundusze absolutnej stopy zwrotu w warunkach podwyższonej zmienności. W I kwartale tego roku na rynki akcji powróciła bowiem zmienność. Przez cały rok 2017 była ona nikła, a indeksy powoli i leniwie pięły się do góry.

Tymczasem polskie fundusze absolutnej stopy zwrotu w I kwartale br. średnio STRACIŁY 0,34%. Przy czym chodzi tutaj o wszystkie tego rodzaju fundusze – nie tylko otwarte, ale i zamknięte – klasyfikowane w tej grupie przez portal Analizy.pl.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy (licząc od końca marca) tego rodzaju fundusze zarobiły średnio 0,46%. Czyli znacząco mniej, niż wspomniana dwukrotność WIBID (+3,24%).

Gwiazdą I kwartału okazał się Insignis FIZ (+5,3%), a przegranym PZU FIZ Akcji Fokus (-9,7%). W perspektywie ostatnich 12 miesięcy najlepiej spisał się Opera za 3 Grosze FIZ (+19,4%), a najgorzej ponownie PZU FIZ Akcji Fokus (-17,5%).

Gdy było spokojniej, fundusze absolute return radziły sobie lepiej

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej funduszom otwartym, które są dostępne nie tylko dla zamożnych (jak FIZ-y). Czy one spisały się lepiej, czy gorzej od średniej? Wybraliśmy 11 takich podmiotów (patrz tab. 1).

Okazuje się, że te fundusze w I kwartale spisały się gorzej od średniej (stopa zwrotu wyniosła -0,72%), ale na przestrzeni 12 miesięcy... o wiele lepiej (+3,42%), przekraczając dwukrotność WIBID. Przy czym wynik w skali roku był w dużej mierze zasługą kapitalnej passy funduszu Skarbiec Market Opportunities (+14%) - gdyby nie brać pod uwagę jego wyniku, średnia dla tej wyselekcjonowanej przez nas grupy nie byłaby już tak spektakularna (+2,26%).

Co więcej, w I kwartale 2017 roku te fundusze osiągnęły średnią stopę zwrotu w wysokości 2,74%. Czyli jednak, w warunkach stabilnie rosnącego rynku giełdowego, spisały się o wiele lepiej, niż w warunkach podwyższonej zmienności. Przypomnijmy, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku WIG poszedł w dół o 8%, a w analogicznym okresie 2017 roku urósł o 12%.
 

Tab. 1. Stopy zwrotu funduszy detalicznych absolute return (w proc.)

 1Q171Q1812m
Skarbiec Market Neutral (Skarbiec FIO)3,04%3,00%4,20%
Rockbridge Selektywny (Rockbridge FIO Parasolowy)3,22%0,30%2,80%
Raiffeisen Globalnych Możliwości (Raiffeisen SFIO Parasolowy)1,34%0,20%1,90%
Aviva Oszczędnościowy (Aviva SFIO)-0,91%-0,30%-1,10%
AXA Globalnej Makroalokacji (AXA SFIO)--0,30%-
Pekao Alternatywny - Absolutnej Stopy Zwrotu (Pekao Funduszy Globalnych SFIO)1,16%-0,50%2,10%
Noble Fund Global Return (Noble Funds FIO)5,55%-0,80%8,80%
ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Nowej Europy (FIO Parasolowy)2,63%-0,90%2,80%
ALTUS Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego (FIO Parasolowy)2,14%-2,30%-2,30%
Rockbridge FIO Strategii Akcyjnej5,21%-2,70%1,10%
Skarbiec Market Opportunities (Skarbiec FIO)4,00%-3,60%13,90%
średnia2,74%-0,72%3,42%

*liczone na koniec marca 2018
Źródło: Analizy.pl

Patrząc się więc na ostatni kwartał w wykonaniu funduszy absolutnej stopy zwrotu nie sposób nie odnieść wrażenia, że nie o to twórcom chodziło. Te podmioty, generalnie, nie spełniają obietnic. Podobnie mizernie wygląda to w dłuższym terminie. I nie mówimy tutaj tylko o ostatnich 12 miesiącach, ale także o ostatnich 3 latach, gdy tego rodzaju fundusze zarobiły średnio 13,5%, a więc 4,3% średniorocznie, co nie jest oszałamiającym wynikiem. Miała być orkiestra godna filharmonii, a wyszła trupa zbierająca do kapelusza, a przy tym dosyć często fałszująca. Być może problemem jest rynek, albo wysokie prowizje. Modny ostatnio segment całościowy wypada jednak niespecjalnie dobrze. Jeżeli już inwestować to stawiać na konkretne fundusze, zespoły i nazwiska zarządzających.

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne agresywne są łagodne jak kotki. W ostatnich 12 miesiącach nie dały rady indeksowi WIG

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.