Do bańki spekulacyjnej w USA jeszcze daleko. Rośnie popularność akcji spółek technologicznych ale szału zakupów nie widać
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 sie 2018, 09:18

Do bańki spekulacyjnej w USA jeszcze daleko. Rośnie popularność akcji spółek technologicznych ale szału zakupów nie widać


Zainteresowanie akcjami spółek technologicznych jest spore, ale nie jest tak duże, aby można było bać się pęknięcia bańki spekulacyjnej – mówi analiza opublikowana niedawno na portalu CFA Institute.


Na początku 2018 roku zainteresowanie akcjami technologicznymi ze strony drobnych inwestorów było spore, teraz nieco zmalało – wynika z analizy Nicolasa Rabenera, dyrektora zarządzającego firmy FactorResearch. Raport dotyczący popularności akcji spółek FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google) ukazał się na łamach portalu CFA Institute.

Wyceny spółek technologicznych rosną łagodnie

Zanim Rabener zajął się kwestią popularności walorów FAANG, zwrócił uwagę, że mimo dynamicznych wzrostów wycen w ostatnich latach, nie były one tak szalone, jak w okresie narastania bańki internetowej (dot-com bubble). Hossa na spółkach technologicznych ma o wiele łagodniejszy charakter, niż hossa na spółkach internetowych, która miała miejsce 20 lat temu.

1. Scalone notowania S&P500 i Nasdaq Composite

1

Zobacz także: Sztuczna inteligencja daje zarobić. Fundusze inwestycyjne związane z AI mają bardzo dobre wyniki

„Ulica” interesuje się spółkami technologicznymi, ale z umiarem

Rabener dokonał analizy popularności spółek technologicznych wśród drobnych inwestorów, stosując pięć zmiennych (m.in. zmienność) i tworząc z nich dwa wskaźniki. Okazało się, że na początku 2018 roku zainteresowanie „ulicy” akcjami FAANG było spore (było całkiem „tłoczno”), ale nie tak duże, jak w trakcie narastania bańki internetowej 20 lat temu.

2. Wskaźniki popularności akcji spółek technologicznych wśród drobnych inwestorów

2

Ekspert firmy FactorResearch zwrócił uwagę, że jeśli obydwa wskaźniki są odpowiednio wysoko (czyli jest „tłoczno”), to – oczywiście – rośnie prawdopodobieństwo nadejścia 15-procentowej (i głębszej) korekty w nadchodzących miesiącach. Problem w tym, że lekka korekta na walorach spółek technologicznych właśnie miała miejsce, co zapewne „ostudziło” nieco rozgrzane głowy inwestorów.

Poza tym, jak zwrócił uwagę Rabener, sam fakt, że na danych akcjach jest „tłoczno” nie musi jeszcze oznaczać nic złego. W końcu zainteresowanie akcjami (popyt) jest potrzebny do tego, by rosła ich cena.

- Optymalna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy popularność danego waloru plasuje wskaźniki gdzieś między „tłoczno” a „pustawo”. Dobrze, aby świadomi inwestorzy wykazywali nim zainteresowanie, a tłum jeszcze nie zauważał – przyznał Rabener.

Wygląda więc na to, że „ulica” jeszcze nie rzuca się bez opamiętania na akcje spółek technologicznych. Być może jest jeszcze czas na dokładanie ich walorów do portfela, po ostatniej drobnej korekcie. Jednak należy pamiętać o tym, jak długo trwa obecna hossa i być ostrożnym.

Źródła wykresów: FactorResearch

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne spółek z sektora ochrony zdrowia dały ostatnio dobrze zarobić i są na czołowych miejscach rankingu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost