Fundusze inwestycyjne spółek z sektora ochrony zdrowia dały ostatnio dobrze zarobić i są na czołowych miejscach rankingu

Fundusze inwestycyjne spółek z sektora ochrony zdrowia dały ostatnio dobrze zarobić i są na czołowych miejscach rankingu

Spółki z szeroko pojmowanego sektora ochrony zdrowia – medyczne, farmaceutyczne, biotechnologiczne – zaczynają mieć coraz większe znaczenie dla wyników funduszy inwestycyjnych. Wystarczy spojrzeć na czołówkę najlepszych polskich funduszy w ostatnich 3 miesiącach.

Dwa spośród pięciu polskich funduszy inwestycyjnych z najwyższą stopą zwrotu w ostatnich 3 miesiącach to fundusze skupiające się na inwestowaniu w spółki medyczne, farmaceutyczne i biotechnologiczne.
 

1. Polskie fundusze inwestycyjne z najwyższymi stopami zwrotu w ostatnich 3 miesiącach

phrm

Zobacz także: Sztuczna inteligencja daje zarobić. Fundusze inwestycyjne związane z AI mają bardzo dobre wyniki

UniAkcje Biopharma: „zdrowy” fundusz dla każdego

UniAkcje Biopharma, który zarobił w 3 miesiące 10,4%, to fundusz otwarty, detaliczny, dostępny dla przeciętnego inwestora (wystarczy na starcie wpłacić do niego 1 000 zł). Nie zawsze spisywał się dobrze, miał wzloty i upadki. Od początku działalności (sierpień 2015) zarobił 17,3%.
 

2. Historia notowań funduszu UniAkcje Biopharma

uni

„UniAkcje Biopharma pozwala skorzystać z potencjału globalnych firm biotechnologicznych, farmaceutycznych i medycznych. Historycznie przynosiły one zysk atrakcyjniejszy niż spółki z tradycyjnych sektorów gospodarki, a w przyszłości ich przewaga może jeszcze wzrosnąć. Subfundusz działa w innowacyjnej formule master-feeder: środki inwestuje w  fundusz docelowy z grupy Union Investment (UniSector: BioPharma A), który od 1999 r. wyróżniał się znakomitymi wynikami” – czytamy w karcie funduszu. Fundusz docelowy inwestuje głównie w walory wielkich amerykańskich i niemieckich firm farmaceutycznych.
 

3. Podstawowe dane o portfelu funduszu UniAkcje Biopharma

uni2

Patrząc się na skład portfela od razu wiadomo, dlaczego fundusz ma za sobą udane kilka miesięcy. Od początku 2018 roku akcje spółki Merck podrożały o blisko 25%, koncernu Pfizer o niemal 20%, firmy Amgen o 16%, spółki Humana o 32% i tak dalej... Na papierach z tego sektora po prostu kontynuowana jest hossa. Fundusze sektorowe (jak np. VanEck Vectors Pharmaceutical ETF) urosły w trakcie ostatniego roku po 20% i więcej.

Trigon Medycyny i Innowacji FIZ: czy nadeszły lepsze czasy?

Fundusz Trigon Medycyny i Innowacji jest funduszem zamkniętym. Nie jest dostępny dla szerokiego grona inwestorów. W swoim portfelu ma wiele polskich i zagranicznych spółek (zarówno prywatnych, jak i publicznych) z szeroko pojmowanego sektora ochrony zdrowia, których udział w portfelu wynosił na koniec 2017 roku ponad 50%.

Oto wybrane spółki zagraniczne z sektora ochrony zdrowia, w które zainwestował fundusz Trigon: Neurocrine Biosciences, Intuitive Surgical, Vertex, Enanta, Celgene, Momenta, Seattle Genetics, Juno, Inogen, Abiomed, Myriad Genetics, Ionis, Fortess, Valeant, Novartis, AbbVie. W jego portfelu nie brakuje (a przynajmniej nie brakowało pod koniec 2017 roku) spółek polskich, był tam na przykład Biomed-Lublin.

W długim terminie wyniki funduszu jednak nie zachwycają. Od listopada 2015 roku jednostka funduszu Trigon Medycyny i Innowacji FIZ podrożała o 16,2%. Może ostatnie 3 miesiące, które przyniosły wzrost wyceny o 11%, to znak nadejścia dla niego nowych, lepszych czasów?
 

4. Historia notowań funduszu Trigon Medycyny i Innowacji FIZ

trig

Warto nadmienić, że również w portfelu funduszu Investor Nowych Technologii (3 miejsce w zestawieniu za ostatnie 3 miesiące) spółki z sektora ochrony zdrowia mają swój znaczący udział. W połowie tego roku wynosił on 12%.

Zapewne wraz z rozwojem i ze wzrostem znaczenia takich spółek z GPW, jak Mabion, Selvita czy Celon Pharma, firmy z sektora ochrony zdrowia będą znaczyły coraz więcej w portfelach funduszy inwestycyjnych. Na razie, nie ukrywajmy, fundusze inwestujące w branżę farmaceutyczną czy biotechnologiczną to produkty niszowe.

Źródła wykresów: 1., 2., 4. Analizy.pl, 3. UI TFI

Zobacz także: Afera Getback wciąż plądruje portfele TFI. Trzeci miesiąc z rzędu fundusze dłużne notują odpływy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.