Napływy do funduszy inwestycyjnych – lipiec 2018. Afera GetBack wciąż ciąży funduszom dłużnym

Afera Getback wciąż plądruje portfele TFI. Trzeci miesiąc z rzędu fundusze dłużne notują odpływy

W lipcu 2018 roku do funduszy inwestycyjnych detalicznych napłynęło o 0,5 mld zł więcej, niż z nich wypłynęło – mówią dane portalu Analizy.pl oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Klienci TFI wciąż uciekają od produktów dłużnych, co jest z pewnością pokłosiem afery GetBack.


Lipiec 2018 roku był trzecim miesiącem z rzędu, w którym bilans sprzedaży funduszy dłużnych był ujemny (wyniósł -250 mln zł). Od początku tego roku saldo wpłat i wypłat w tym segmencie rynku wyniosło niecałe 0,5 mld zł.

Największą popularnością klientów, niezmiennie od ponad roku, cieszą się fundusze pieniężne. Ostatnio większe saldo miała kategoria funduszy dłużnych (+630 mln zł) w czerwcu 2017 roku (wtedy fundusze pieniężne zanotowały saldo sięgające +263 mln zł). Od początku tego roku to tego typu produktów wpłynęło już o 11,2 mld zł więcej, niż z nich odpłynęło.

Już 6 miesiąc z rzędu ujemne saldo notują fundusze akcji, a 8 miesiąc z rzędu saldo jest na minusie dla funduszy absolutnej stopy zwrotu (w lipcu odpłynęło z nich o około 582 mln zł więcej, niż do nich wpłynęło)!

Po 5 miesiącach z ujemnym saldem, wreszcie odżyły fundusze mieszane. Napłynęło do nich w lipcu około 165 mln zł więcej, niż z nich odpłynęło.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja daje zarobić. Fundusze inwestycyjne związane z AI mają bardzo dobre wyniki

Napływy i odpływy środków do funduszy inwestycyjnych – lipiec 2018

Oto główne fakty o napływach i odpływach środków do polskich funduszy inwestycyjnych detalicznych w lipcu 2018:
 

1. Saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych (mln zł)

lip
 

  • saldo wpłat i wypłat dla wszystkich funduszy wyniosło w ubiegłym miesiącu +0,5 mld zł;
  • saldo dla funduszy akcji wyniosło około -37 mln zł;
  • saldo dla funduszy gotówkowych i pieniężnych sięgnęło około 1,21 mld zł;
  • saldo dla funduszy dłużnych sięgnęło około -250 mln zł.
     

2. Saldo dla funduszy akcji skumulowane od początku 2016 roku (linia niebieska) na tle WIG (czerwona)

akcyjne vs wig lipiec 2018


Wydaje się, że powoli, bardzo powoli, sytuacja na rynku polskich funduszy inwestycyjnych wraca do jako takiej normy. Po kilku kiepskich miesiącach, i tragicznym wręcz czerwcu (gdy saldo dla funduszy detalicznych było ujemne pierwszy raz od grudnia 2016 roku), lipiec daje nadzieję - nie tylko towarzystwom funduszy na nowe aktywa, ale także giełdzie na kontynuację wzrostów. To istotna informacja zarówno z punktu widzenia koniunktury na rynku jak i wyników finansowych samej GPW jak i notowanych na niej TFI.

Źródła wykresów: 1. Analizy.pl, IZFA, opracowanie autora, 2. GPW, Analizy.pl, IZFA, opracowanie autora

Zobacz także: Zbigniew Jakubas kupił akcje Altus TFI i potwierdził, że potrafi kupować gdy leje się krew

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.