23 solidne dywidendowe spółki z potencjałem na wyższą dywidendę w 2018 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 lis 2017, 07:00

23 solidne dywidendowe spółki z potencjałem na wyższą dywidendę w 2018 roku

Ten rok możemy uznać za udany pod względem wypłaconych dywidend. Aż ponad 200 spółek podzieliło się zyskiem z akcjonariuszami. Niewątpliwie w 2018 roku inwestorzy także nie będą rozczarowani. Wyselekcjonowaliśmy 23 spółki, które z dużym prawdopodobieństwem podzielą się jeszcze wyższą dywidendą, niż w 2017 roku. Jest wśród nich kilka wyjątkowo atrakcyjnych okazji inwestycyjnych.

Dlaczego już teraz warto pomyśleć o przyszłorocznej dywidendzie?

Do następnego sezonu dywidendowego pozostało jeszcze ponad pół roku. Spółki ogłoszą wysokość wypłacanych zysków dopiero na wiosnę. Dlaczego więc już teraz podejmujemy temat przyszłorocznych dywidend?

Otóż z przeprowadzonych przez nas analiz polskiego rynku wynika, że im wcześniej podejmiemy decyzję inwestycyjną, tym lepiej. Często inwestorzy czekają na rekomendację zarządu, albo na oficjalne potwierdzenie przez WZA procentu wypłacanego zysku. Niestety, wtedy już zwykle cena akcji uwzględnia dywidendę. By faktycznie zarobić na wypłaconej dywidendzie, należy trochę zaryzykować. Powinniśmy oszacować jej wysokość zanim dowie się o niej szeroki rynek. Jak to zrobić?

Oszacowania wysokości potencjalnej dywidendy powinniśmy dokonać znacznie wyprzedzając ogłoszenie zarządu. Spółki dzielące się regularnie zyskami często mają wypracowaną politykę dywidendową. Na jej podstawie możemy określić spodziewaną wysokość wypłaty. Potrzebujemy do tego jeszcze wysokości rocznego zysku. Możemy więc poczekać na raport roczny, ale z naszych badań wynika, że dużo lepszy efekt - przy stosunkowo wysokim prawdopodobieństwie sukcesu - dają już wyniki za III kwartał.

Dobre wyniki osiągane przez trzy czwarte roku, to silny sygnał udanego całego roku. Jeśli już na koniec III kwartału wyselekcjonujemy spółki mające szansę na wyższą dywidendę, to zarobimy podwójnie. Raz na samej dywidendzie, a drugi raz na wzroście kursu.

Właśnie dlatego teraz jest bardzo dobry moment, by pomyśleć o przyszłorocznych dywidendach. Końcówka listopada, czyli czas publikacji wyników za III kwartał, jest momentem, w którym możemy z dużym prawdopodobieństwem wybrać przyszłorocznych królów dywidendy.

Spółki, które mogą wypłacić wyższe dywidendy w 2018 r.

Czas wybrać spółki, które mają szansę wypłacić w 2018 roku dywidendę wyższą, niż w tym roku. Spółek dzielących się zyskiem jest bardzo dużo – ponad 200. Jednak nas będą interesowały te, które dzielą się zyskami nieprzerwanie od przynajmniej 7 lat. Takie spółki już udowodniły, że ich polityka dywidendowa i sytuacja finansowa są stabilne. Tym samym, w ich przypadku prawdopodobieństwo kontynuowania wypłat jest bardzo duże. Takich spółek jest 49.

Drugim, najbardziej oczywistym kryterium, jest wzrost zysku. Dywidendowych spółek mogących pochwalić się wyższym poziomem zysków w ostatnich 12 miesiącach w porównaniu do 2016 roku także jest dość dużo. Co więcej, aż 84% z nich wykazuje też wzrost przychodów i zysków na poziomie operacyjnym. Innymi słowy, ich wynik netto nie jest jednorazowy i przypadkowy, bo jest poparty wzrostem sprzedaży.

Niektóre spółki wypłaciły bardzo wysokie dywidendy w 2017 r. nie tylko z zysku, ale też z kapitału zapasowego. Dlatego ostatnim kryterium będzie możliwość powtórzenia wypłaty dywidendy na podobnym poziomie także w przyszłym roku. Połączenie wszystkich kryteriów pozwoliło wybrać 23 spółki mogące wypłacić wyższą dywidendę niż w tym roku. Oszacowaliśmy też jej potencjalny wzrost na podstawie wzrostu zysków w tym roku.

Tabela 1. Spółki, które mogą wypłacić wyższą dywidendę w 2018 r. wraz z oszacowaną stopą dywidendy

SpółkaTickerDywidenda wypłacona w 2017 r.Potencjalny wzrost dywidendySzacowana aktualna stopa dywidendy
EurotelETL1,90 złok. 25%ok. 10%
Lena LightingLEN0,30 złok. 30%ok. 9%
BudimexBDX14,99 złok. 20%ok. 9%
PCC RokitaPCR7,56 złok. 2%ok. 8%
Dom DevelopmentDOM5,05 złok. 25%ok. 8%
Asseco PolandACP3,01 złok. 20%ok. 8%
Silvano Fashion GroupSFG0,85 złok. 5%ok. 8%
BerlingBRG0,30 złok.1%ok. 7%
TalexTLX1,10 złok. 20%ok. 7%
ATM GrupaATG0,22 złok. 20%ok. 6%
Giełda Papierów WartościowychGPW2,15 złok. 10%ok. 6%
Fabryka Farb i Lakierów ŚnieżkaSKA3,20 złok.15%ok. 5%
Asseco Business SolutionsABS1,27 złok. 5%ok. 5%
Powszechny Zakład UbezpieczeńPZU1,40 złok. 60%ok. 5%
Asseco South Eastern EuropeASE0,48 złok. 10%ok. 5%
PGS SoftwarePSW0,52 złok. 30%ok. 5%
Grupa ApatorAPT1,10 złok.15%ok. 4%
Firma Oponiarska DębicaDBC2,35 złok. 50%ok. 3%
WawelWWL20,00 złok. 30%ok. 3%
IFIRMAIFI0,08 złok. 25%ok. 2%
UnibepUNI0,20 złok. 5%ok. 2%
CCCCCC2,59 złok. 10%ok. 1%
LPPLPP35,74 złok. 70%ok. 1%

Jeśli założymy, że spółki w 2018 r. wypłacą podobny procent zysków, możemy oszacować przybliżoną stopę dywidendy (tabela 1). Kilka spółek pod tym względem wygląda bardzo atrakcyjnie. Najwyższą stopą dywidendy - przy dzisiejszym kursie - może pochwalić się Eurotel #ETL (ok. 10%). Równie ciekawie zapowiada się potencjalna dywidenda ze spółek Lena Lighting #LEN i Budimex #BDX ze stopą dywidendy mogącą przekroczyć 9%.

Podsumowując, warto już teraz zainteresować się spółkami dywidendowymi. Mając dane za trzy kwartały możemy z dość dużym prawdopodobieństwem określić jaki będzie wyniki za cały rok. Od niego zależy wysokość dywidendy. Spółki z długą tradycją wypłat i rosnącymi wynikami już teraz są warte zainteresowania. Nie czekajmy na raport roczny, czy rekomendację zarządu. Trzeba zacząć działać wcześniej! Tylko w ten sposób mamy szansę zyskać na dywidendzie, a może także na wzroście kursu samej spółki, docenianej przez inwestorów za dobre wyniki.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.