9 spółek w trendzie wzrostowym, których kursy rosną pomimo spadków na giełdzie
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 lis 2018, 06:00

9 spółek w silnym trendzie wzrostowym na przekór spadkom na giełdzie

Od wielu miesięcy na giełdzie królują spadki. Jednak w tej całej zawierusze możemy znaleźć kilka spółek uparcie podążających na północ, pod prąd całemu rynkowi. Są one w silnym trendzie wzrostowym nie tylko krótko, ale też długoterminowym. Co więcej, poprawiają swoje wyniki finansowe i często dzielą się zyskami z akcjonariuszami. Oto spółki o których mowa.

Rynek tak słaby jak w 2012 r.

Od początku roku główny indeks GPW spadł o 11%, a indeks małych spółek sWIG80 stracił jedną czwartą swojej wartości. Według narzędzia Sindicator.net obecnie mamy aż 71% spółek w trendzie spadkowym. Tak kiepsko nie było od czasu kryzysu greckiego w 2012 roku i wydaje się, że już dużo gorzej nie powinno być.

Wykres 1. Indeks WIG (góra) oraz procent spółek w trendach (dół). W trendzie spadkowym (czerwona linia) oraz w trendzie wzrostowym (zielona linia).

INDEKS WIG

Ze świecą możemy też szukać spółek rosnących. Tych utrzymujących wzrosty od dłuższego czasu, wbrew całemu rynkowi jest jeszcze mniej. Wybraliśmy najciekawsze z nich.

Spółki w bardzo silnym trendzie wzrostowym na przekór rynkowi

Decora #DCR

Kurs producenta artykułów wykończenia wnętrz od miesięcy utrzymuje się w silnym trendzie wzrostowym. Spółka od kilku lat zwiększa przychody i zyski. Wypłaca także, od 2006 r. regularnie dywidendy. Gdyby w przyszłym roku zarząd wypłacił dywidendę podobnej wielkości, to nawet po ostatnich wzrostach stopa dywidendy byłaby na wysokim poziomie rzędu 8%.

DCR_p0

Lotos #LTS

Silnie wygląda też wykres Lotosu. Spółka regularnie zwiększa przychody i zyski. Sprzyjają jej rosnące ceny benzyny oraz pozytywne efekty ze zrealizowanych inwestycji. Także chęć przejęcia jej przez Orlen może mieć wpływ na dalszy wzrost kursu ze względu na to, że ewentualna cena w wezwaniu nie może być niższa niż średnia notowań z ostatnich 3 miesięcy.

LTS_p0

Protektor #PRT

Protektor to spółka produkująca obuwie ochronne, która może pochwalić się wzrostem przychodów w ostatnich latach. Wypłaca też regularnie dywidendy akcjonariuszom. W ślad za dobrymi wynikami idzie także wzrost kursu. Od początku roku akcjonariusze zyskali 26%, zaś w ostatnich trzech latach 52%.

PRT_p0

Projprzem Makrum #PJP

Projprzem Makrum, grupa przemysłowa, także może pochwalić się znacząco wyższymi przychodami. Po przejęciu kontroli nad spółką przez grupę Immobile restrukturyzacja spółki przynosi efekty. Wykazała też, pierwszy raz od czterech lat, zysk. Spółka wróciła też do wypłat dywidend. Jej kurs dynamicznie rośnie od połowy 2017 r.

Zobacz także: Czat inwestorski z prezesem zarządu Projprzem Makrum 

PJP_p0

Centrum Nowoczesnych Technologii #CNT

Kurs Centrum Nowoczesnych Technologii w tym roku wzrósł o 42%, choć największy wzrost miał miejsce w ostatnich dwóch miesiącach. Jest to spółka budowlana, która koncentruje się na obszarze zamówień infrastrukturalnych dla samorządów. Płaci dywidendy od 10 lat, choć nieregularnie.

CNT_p0

DGA #DGA

Od ostatniego roku grupa konsultingowo-inwestycyjna DGA wykazuje zyski i nawet wypłaciła dywidendę. W ślad za tymi dobrymi informacjami podąża jej kurs. Od początku roku notowania wzrosły aż o 143%.

DGA_p0

Mo-BRUK #MBR

W imponująco silnym trendzie wzrostowym trwającym od początku 2016 roku jest Mo-BRUK. Spółka zajmuje się utylizacją i przetwarzaniem odpadów. Produkuje z nich m.in. paliwa alternatywne i sztuczne kruszywo mające zastosowanie w budowie dróg. Spółka od 2016 r. jest rentowna i zwiększa regularnie przychody. Nie wypłaca jednak dywidend.

MBR_p0

Tarczyński #TAR

Po nieudanym wezwaniu na producenta wędlin Tarczyński, które miało miejsce w pierwszym kwartale tego roku, kurs spółki podążył na północ. Utrzymuje się wciąż w silnym trendzie wzrostowym. Spółka od wielu lat regularnie zwiększa przychody oraz zyski ze sprzedaży. Niestety dywidendy wypłaca sporadycznie.

TAR_p0

Netmedia #NEM

W długotrwałym trendzie wzrostowym jest też holding Netmedia, który specjalizuje się w inwestowaniu w spółki sprzedające usługi turystyczne przez internet. W ostatnich kwartałach spółka znacząco zwiększyła przychody i zyski. Nie wypłaca jednak dywidend, a jej notowania charakteryzują się niską płynnością. W 2016 roku było wezwanie na wszystkie akcje spółki i próba wycofania jej z obrotu na giełdzie.

NEM_p0

Podsumowując, nawet w tak słabej sytuacji rynkowej, można znaleźć kilka ciekawych spółek, które nie tylko poprawiają wyniki finansowe, ale płacą dywidendy, a ich kurs uparcie podąża na północ. Poniżej w tabeli zebraliśmy podstawowe informacje o omówionych spółkach.

Tabela 1. Spółki w silnym trendzie wzrostowym krótkoterminowym i długoterminowym

Nazwa spółkiWzrost kursu od początku rokuUwagi
DECORA (DCR)20,56%Wypłaca dywidendy od 10 lat
LOTOS (LTS)29,91%W ostatnich latach powrót do wypłacania dywidendy. Możliwe przejęcie przez Orlen
PROTEKTOR (PRT)26,82%Wypłaca dywidendy regularnie od 5 lat
PROJPRZEM (PJP)58,50%Wypłaca dywidendy od ponad 10 lat nieregularnie
CNT (CNT)51,30%Wypłaca dywidendy od 10 lat nieregularnie
DGA (DGA)143,10%Nieregularne wypłaty dywidend
MOBRUK (MBR)119,51%Nie wypłaca dywidend
TARCZYNSKI (TAR)30,33%Było wezwanie na początku 2018 r.
NETMEDIA (NEM)3,23%Było wezwanie w 2016 r.

Zobacz także: 39 spółek z wyższą dywidendą w tym roku i z szansą na jeszcze wyższą w 2019 r. 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.