16 spółek, które poprawiły wyniki, a ich kurs już zanegował spadki wywołane przez koronawirus
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
08 cze 2020, 06:30

16 spółek, które poprawiło wyniki, a ich kurs zanegował spadki wywołane przez koronawirusa i pozostaje w trendzie wzrostowym

Mimo ostatnich wzrostów, polski rynek giełdowy mierzony indeksem WIG wciąż nie zbliżył się do poziomów sprzed kryzysu związanego z koronawirusem. Są jednak wyjątki. Niektóre spółki nie tylko zanegowały już całe spadki i ich kursy utrzymują się w trendzie wzrostowym, ale też zaraportowały bardzo dobre wyniki finansowe.

W tym roku, w związku z potencjalnym negatywnym wpływem obecnej sytuacji na przyszłe wyniki, bardzo trudno jest określić, które spółki mają szansę na wzrost. Dobre wyniki finansowe za ostatni rok i I kw. 2020 r. nie wystarczą, gdyż spółki mogą nie być w stanie kontynuować ich dalszej poprawy.

Dlatego tak istotne jest obserwowanie zmian kursu akcji. Siła wzrostu kursu, w porównaniu do rynku, pozwala odsiać te spółki, w które rynek wierzy i liczy na ich dalszy wzrost. Zobaczmy więc, które spółki miały nie tylko lepsze wyniki finansowe za ostatnie 12 miesięcy, ale jednocześnie ich kurs jest w krótko- i długoterminowym trendzie wzrostowym oraz zanegował już całe spadki z końca lutego.

Zobacz także: 47 spółek zamierzających wypłacić dywidendę, w tym 9 z wysoką stopą dywidendy powyżej 7% 

16 rosnących spółek poprawiających wyniki

Obecnie na GPW coraz więcej spółek wchodzi w trend wzrostowy. Jednak tylko 77 z nich jest już zarówno w krótkoterminowymi i długoterminowym trendzie wzrostowym. Jeszcze mniej jest takich, które pokonały całe spadki z ostatnich miesięcy i do tego mogą pochwalić się lepszymi wynikami w porównaniu do zeszłego roku.

Bardzo duży wzrost przychodów, bo o ponad 100% w porównaniu do poprzedniego roku, zanotowały spółki X-Trade Brokers #XTB, Ten Square Games #TEN i Ultimate Games #ULG. Także ich zyski wzrosły znacząco. Jednocześnie ich kursy na giełdzie są jednymi z najsilniej rosnących. XTB jest już o 190% wyżej, a Ten Square Games o 85% wyżej niż w były w połowie lutego.

Znaczący wzrost zysku za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy na każdym poziomie: ze sprzedaży, operacyjnym czy zysku netto, zanotowały także spółki ED Invest #EDI, CD Projekt #CDR, Mo-Bruk #MBR , PlayWay #PLW, R22 #R22 oraz Novita #NVT. Wszystkie są obecnie w silnym trendzie wzrostowym, a ich kurs jest o kilkanaście procent powyżej w porównaniu do połowy lutego.

O około 30% wzrosły też zyski ze sprzedaży, operacyjne i netto spółek Asseco SEE #ASE, Dino Polska #DNP, Delko #DEL, IFirma #IFI oraz Neuca #NEU. Także w tych przypadkach inwestorzy wierzą w ich dalszy wzrost. Ich kursy akcji są w silnym trendzie wzrostowym.

Także Asseco Poland #ACP i LiveChat Software #LVC wykazały za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy wyższe przychody oraz zyski o kilkanaście procent w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Ich kursy akcji są już o odpowiednio 15% i 27% wyżej niż 4 miesiące temu.

W tabeli poniżej zebraliśmy informacje o zmianie przychodów i zysków za ostatnie zaraportowane cztery kwartały w porównaniu do analogicznych 4 kwartałów z poprzedniego roku. Obliczyliśmy też zmianę kursu akcji w porównaniu do połowy lutego, czyli ostatniego szczytu na WIG. Wszystkie spółki już zanegowały spadki i wciąż utrzymują trend wzrostowy krótko- i długoterminowy.
 

SpółkaZmiana kursu akcji od 15 lutegoWzrost przychodówWzrost zysku ze sprzedażyWzrost zysku operacyjnegoWzrost zysku netto
X-Trade Brokers (XTB)190%134%432%599%445%
Ten Square Games (TEN)85%109%90%91%109%
Ultimate Games (ULG)61%109%137%167%97%
Delko (DEL)49%26%36%29%30%
Neuca (NEU)42%14%32%30%31%
Asseco SEE (ASE)38%31%40%41%33%
Mo-Bruk (MBR)33%37%84%80%85%
Novita (NVT)32%63%56%61%63%
LiveChat Software (LVC)27%21%13%13%13%
ED Invest (EDI)27%73%454%248%248%
PlayWay (PLW)25%61%64%63%104%
CD Projekt (CDR)20%72%143%145%140%
Dino Polska (DNP)18%36%37%37%41%
Asseco Poland (ACP)15%16%17%17%14%
R22 (R22)9%34%57%52%42%
IFirma (IFI)8%18%34%32%29%

Zobacz także: 16 spółek dywidendowych, które w 2020 po raz pierwszy od wielu lat nie wypłacą zysków akcjonariuszom 

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.