Akcje Dino Polska na historycznym maksimum. Sieć handlowa Tomasza Biernackiego nie zwalnia tempa
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 lip 2021, 16:01

Akcje Dino Polska na historycznym maksimum. Sieć handlowa Tomasza Biernackiego nie zwalnia tempa

Akcje Dino Polska to jedna z najlepszych inwestycji na GPW ostatnich 4-5 lat. Sieć marketów tajemniczego Tomasza Biernackiego wciąż się dynamicznie rozwija.

Czy to ptak, a może samolot? Nie, to kurs akcji Dino Polska tak wysoko szybuje i wznosi się coraz wyżej i wyżej. Chyba mało kto obstawiał, że w 4 lata od debiutu na giełdzie, akcja Dino będzie handlowana po 302,80 zł. To oznacza, że kurs Dino urósł od IPO o 707%. Obecnie spółka jest już warta 29,8 mld zł przy C/Z = 44 i C/WK = 12,34.
 


Historia notowań Dino Polska

Dino Polska akcje

Akcje Dino były jedną z najlepszych inwestycji ostatnich lat

Dino Polska jest w wąskim gronie 15 najlepszych polskich inwestycji giełdowych ostatnich 5 lat. Debiutowało w 2017 roku i walor znajduje się cały czas w trendzie wzrostowym. Gdy popatrzymy na najmocniej rosnące spółki w tym okresie, to przed Dino plasują się tylko takie tuzy naszego parkietu, jak MoBruk (+2600%), Mercator Medical (+1880%), Asbis (+1770%), Selvita (+1200%), iFirma (+970%) czy PlayWay (+900%).

Dino Polska to jeden z najważniejszych graczy w segmencie supermarketów proximity w Polsce. Swoje sklepy ma głównie w zachodniej części kraju. Średnia powierzchnia sali sprzedaży wynosi ok. 400 m2. Co ciekawe, sklepy ta sieć buduje własnym sumptem, na własnej ziemi.

Założycielem Dino jest Tomasz Biernacki. Jest on także głównym akcjonariuszem spółki, mającym pakiet 51,16% o wartości 15,2 mld zł. Tym samym Biernacki umacnia się na 2. miejscu listy najbogatszych Polaków, goniąc Michała Sołowowa (15,5 mld zł).

Dino jest w stanie zwiększać sprzedaż, ale czy utrzyma tempo rozwoju sieci?

Co się obecnie dzieje w Dino Polska? Spółka uruchomiła 150 nowych sklepów w I poł. br., wobec 84 rok wcześniej. Pod koniec czerwca 2021 r. sieć liczyła już 1 622 sklepy, tymczasem 12 miesięcy temu miała ich 1 302. Obecnie sumaryczna powierzchnia sklepów Dino (chodzi o sale sprzedaży) zwiększyła się do 633,2 tys. m2, wobec 505,1 tys. m2 rok temu.

W I kw. br. spółka miała 2,76 mld zł przychodów (+24% r/r), zarobiła 144,8 mln zł (wobec 104 mln zł przed rokiem). Wynik EBITDA grupy zwiększył się rok do roku o 27,7%, do 242,8 mln zł. Wzrost sprzedaży w istniejącej sieci sklepów (LFL) wyniósł w I kwartale 7,0%, po wzroście o 20,3% w analogicznym okresie 2020 r. „Dino Polska zakłada, że wyniki będą nadal rosnąć w szybkim tempie w kolejnych kwartałach. Spółka podtrzymuje cel niskiego, dwucyfrowego wzrostu sprzedaży LFL w 2021 roku” - informował Michał Krauze, członek zarządu i dyrektor finansowy Dino, na początku maja br.

Co ciekawe, analitycy stali się sceptyczni co do waloru Dino. Najświeższa rekomendacja Noble Securities mówi „redukuj”, a cena docelowa jest ustalona na poziomie 253,0 zł. „Aktualizując naszą wycenę korygujemy założenia na 2021 rok i następne okresy dotyczące głównie dalszego rozwoju sieci sprzedaży Dino, a co za tym idzie przychodów i rentowności, co powoduje podniesienie wyceny DCF do 329,4zł na akcję. Jednak po uwzględnieniu wyceny porównawczej (151,9zł), w stosunku do której spółka wciąż jest notowana z dużą premią i uśrednieniu widzimy 6% potencjał spadkowy w średnim okresie” – stwierdzili analitycy Noble Securities.

Analitycy Noble Securities wskazali, że I kwartał 2020 roku był dla Dino mocny pod względem sprzedaży z uwagi na robione przez klientów zakupy „na zapas”, oraz z uwagi na wysoką inflację cen żywności (7,7%). Pojawienie się podatku od sprzedaży detalicznej wpłynęło negatywnie na wyniki spółki. Według nich, Dino powinno w dalszej części 2021 r. poprawiać dynamiki LFL, ale jednocześnie można zakładać spowolnienie wzrostu powierzchni sprzedaży. „Prognozujemy otwarcie 336 sklepów w 2022 roku (+19,2% wzrostu powierzchni) i 325 sklepów w 2023 roku (+15,7% wzrostu powierzchni). Obecnie oprócz poprawy na poziomie mix-u produktowego, to właśnie wzrost skali działalności wpływa głównie na zwiększanie przychodów i poprawę marż. Spowolnienie wzrostu sieci to główny czynnik ryzyka, obok pogorszenia się ogólnej sytuacji gospodarczej” – wskazali analitycy.
 

Wyniki finansowe Dino Polska i prognoza Noble Securities

Wyniki finansowe Dino Polska

Źródło: Noble Securities

Zobacz także: Nadchodzi czas spółek value, dywidendowych i złota – uważają analitycy Amundi

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.