Relacja czatu z prezesem zarządu ML System: Popyt na szyby QGlass jest znaczący. Otrzymujemy wiele zapytań zarówno od partnerów z Polski, jak i zagranicznych
Obrazek użytkownika Czaty
29 mar 2022, 13:02

„Popyt na szyby QGlass jest znaczący. Otrzymujemy wiele zapytań zarówno od partnerów z Polski, jak i zagranicznych” - relacja czatu z prezesem zarządu ML System

We wtorek, 29 marca 2022 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu ML System, Dawidem Cyconiem. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych za 2021 rok. Inwestorzy zadawali również pytania o COVID Detector, projekt 2D Glass oraz dalsze plany rozwoju.

W spotkaniu wzięło udział 760 osób, a prezes zarządu odpowiedział na blisko 30 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem zarządu ML System, Dawidem Cyconiem. Podczas spotkania porozmawiamy o wynikach finansowych spółki za 2021 rok oraz dalszych planach rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 29 marca 2022 r. o godz. 10:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Dzień dobry,

 

Szanowni Inwestorzy i Akcjonariusze,

 

Bardzo się cieszę z dzisiejszego spotkania, dziękuję za zainteresowanie spółką. Zapraszam serdecznie do zadawania pytań.

Obrazek użytkownika Anonim
alek

Jakie działania spółka podejmuje celem maksymalizacji marży?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Nieustannie pracujemy nad miksem produktowym w kierunku maksymalizacji zleceń na produkty BIPV. Intensyfikujemy także działania na rynkach zagranicznych, gdzie do zdobycia jest wiele ciekawych architektonicznie projektów, o wysokiej rentowności. Sprzedaż produktów „nowej ery kwantowej” bez wątpienia korzystnie wpłynie na osiągany przez nas poziom rentowności.

Obrazek użytkownika Anonim
don_stanislao

Czy inwazja Rosji na Ukrainę ma wpływ na wyniki spółki?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

W krótkim terminie aktualna sytuacja geopolityczna generuje wiele wyzwań. Inwazja Rosji na Ukrainę wpływa na łańcuchy dostaw w wielu segmentach gospodarki. W naszej działalności kluczowe znaczenie ma aluminium i szkło. Pracujemy nad tym, aby minimalizować potencjalny, negatywny wpływ na terminowość dostaw wspomnianych materiałów. W perspektywie długoterminowej zauważamy jednak wiele szans na umocnienie pozycji rynkowej. Presja na wzrost cen energii ze źródeł konwencjonalnych będzie postępować, co w konsekwencji wzmocni popyt na nasze produkty. Należy się także spodziewać przyspieszenia procesów transformacji energetycznej w Europie.

Obrazek użytkownika Anonim
ciekawski

Czy spółka zaczęła już przyjmować zamówienia na QGlass?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Tak, realizujemy już pierwsze zamówienia. Największe z nich to prywatna inwestycja centrum medyczno-rehabilitacyjnego w Rzeszowie.

Obrazek użytkownika Anonim
ciekawski

Jak spółka ocenia aktualny popyty na QGlass?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Popyt na szyby QGlass jest znaczący. Otrzymujemy wiele zapytań zarówno od partnerów z Polski, jak i zagranicznych. Spodziewamy się, że popyt ten będzie się zwiększać wraz z pierwszymi, większymi realizacjami z wykorzystaniem QGlass. Popyt będzie dodatkowo napędzany dzięki wejściu w segment producentów stolarki. Aktualnie szyby sprzedawane są tylko w kanale producentów aluminiowych ścian osłonowych.

 

Jesteśmy infrastrukturalnie i technologicznie gotowi, aby ten popyt obsłużyć. Mamy także plan na dywersyfikację i zwiększanie naszych mocy wytwórczych we współpracy z partnerami strategicznymi. Widzimy duże zapotrzebowanie, szczególnie na duże rozmiary architektoniczne, dlatego pracujemy nad możliwie szybkim wdrożeniem projektu 2DGlass i Active Glass, gdzie możliwości technologiczne spełnią oczekiwania rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
ciekawski

Spółka moce wytwórcze nowej linii QGlass szacowała na ok. 60 tys. m kw. w skali roku. Czy taki wolumen uda się sprzedać w 2021 r.?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

To jest maksymalny wolumen linii technologicznej przy optymalnych rozmiarach i pracy ciągłej. W praktyce wykorzystanie na poziomie 60-70 proc. jest bardzo wysokie.

Obrazek użytkownika Anonim
fan_mls

Spółka planuje uruchomić produkcję 2DGlass w tym roku. Kiedy to konkretnie nastąpi, czy wszystko idzie zgodnie z planem, gdzie konkretnie – w jakiej fabryce – szyby 2DGlass będą produkowane?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Nie zatrzymujemy się w inwestycjach – kontynuujemy projekt 2D Glass, który zakończy się w bieżącym roku. Skompletowaliśmy już wszystkie kluczowe urządzenia w istniejącej hali należącej do spółki. Pracujemy nad jak najszybszym uruchomieniem produkcji. Przyjęliśmy już pierwsze zamówienia na ten produkt.

Obrazek użytkownika Anonim
fan_mls

Czy jest już popyt na szyby 2DGlass? Jak spółka ocenia zainteresowanie tym produktem?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Zgodnie z założeniami strategii 2D Glass poprawia, w odniesieniu do dotychczas stosowanych w branży szklarskiej szyb parametry transmisji światła oraz izolacyjności termicznej i energetycznej. Jej parametry są odpowiedzią na wymagania zawarte w aktualnych przepisach dotyczących izolacyjności okien i przeszklonych fasad. Produkt będzie przeznaczony dla stolarki i ścian osłonowych budynków, s stosowany głównie w projektach architektonicznych w miejscach, gdzie zastosowanie QGlass lub Active Glass jest ograniczone lub wyłączone z powodów ekonomicznych (inwestycja nie przewiduje dodatkowych nakładów na infrastrukturę fotowoltaiczną).

Obrazek użytkownika Anonim
fan_mls

Czy spółka ma zgromadzone zapasy, żeby bez dużych opóźnień i przeszkód realizować zamówienia na QGlass oraz 2DGlass?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Spółka posiada niezbędne zapasy oraz zakontraktowane szkło co najmniej do września. Jesteśmy w stałym kontakcie z dostawami, w tym m.in. krajowymi producentami aluminium. Będziemy na bieżąco reagować w przypadku pojawienia się utrudnień w tym obszarze.

Obrazek użytkownika Anonim
zaczernie_górom

Spółka mówiła wcześniej, że kwestie logistyczne oraz związane z ustawieniem linii technologicznych QGlass negatywnie wpływały na wyniki w 2021 r. Czy parametryzacja i logistyka 2D Glass, a także Active Glass potencjalnie, negatywnie mogą wpłynąć na wyniki za 2022 r. i dalej 2023 r.?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Know-how zdobyte przy uruchamianiu projektu QGlass pozwoli nam zminimalizować potencjalny, negatywny wpływ związany z logistyką.

Obrazek użytkownika Anonim
wiktor

Czy dochody ze sprzedaży w zakresie B+R „per saldo” wzrosły czy spadły w 2021 r. (proc. udział w strukturze)? Jak to będzie wyglądać w 2022 r.?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Udział tego segmentu, zarówno w 2020 r., jak i 2021 r. w przychodach ogółem był niewielki. W tym roku spodziewamy się wzrostu w tym obszarze, szczególnie w branży militarnej. Dzięki inwestycjom w nowy sprzęt do epitaksji w ramach projektu tandemowego ogniwa fotowoltaicznego (PBSE).

Obrazek użytkownika Anonim
piotrek

Na jakim etapie jest projekt szyb do automotive wykorzystujących fotowaltaikę, rozwijany z Pilkington? Czy Pilkington w tym zakresie współpracuje też z innymi podmiotami, których technologie mogą okazać się konkurencyjne dla ML System?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

QDrive jest projektem badawczo-rozwojowym, który ma na celu osiągnięcie pełnej zdolności technologicznej za około dwa lata. Celem jest dopracowanie procesów w naszej fabryce i fabryce Pilkingtona, byśmy byli gotowi wyjść z ofertą do popularnych marek samochodowych w dużych wolumenach zamówień. Pracujemy na konkretnych markach samochodów, gdzie pierwszych demonstratorów spodziewamy się na przełomie roku.

Obrazek użytkownika Anonim
piotrek

Kiedy oczekują Państwo konkretnych efektów sprzedażowych współpracy z Pilkington i Guardian?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Efektem współpracy z Pilkingtonem była np. dostawa modułów BIPV na dworzec kolejowy w Austrii. Z obydwiema spółkami koordynujemy wiele projektów na terenie całej Europy.

Obrazek użytkownika Anonim
mirosław12

Jak duży wartościowo jest obecnie rynek w Europie dla QGlass i jak szybko ten rynek się rozwija?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Rynek ten dopiero się rodzi, m.in., a w zasadzie głównie, dzięki ML System. Spółka wraz z parterami kreuje ten rynek poprzez współpracę z architektami i dostawcami systemów ścian osłonowych, systemów fasadowych oraz producentami stolarki. Nie ma więc opracować, które definiowałyby takie wartości. Możemy jednak posłużyć się prognozami dla rynku szkła architektonicznego. Spodziewany jest wzrost tego rynku z 265 mld USD w 2020 r., do 352 mld USD w 2028 r. Ponadto warto wskazać, że zgodnie z szacunkami wartość rynku BIPV w Europie w 2027 r. wyniesie 20,4 mld USD.

Obrazek użytkownika Anonim
mirosław12

Jak idzie sprzedaż eksportowa? Ile aktualnie sprzedaży generujecie eksportowa – jaki rynki? – i jak to będzie wyglądać w kolejnych okresach?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Aktualnie eksport stanowi poniżej 10 proc. naszej sprzedaży. Dążymy do tego, aby udział eksportu w łącznych przychodach systematycznie rósł. W ostatnim czasie nawiązane relacje biznesowe zaowocowały pierwszymi zamówieniami z nowych dla nas krajów, jakimi są m in. Węgry i Grecja, jednocześnie stale rozszerzamy działania w krajach skandynawskich, Beneluksu i w Szwajcarii. W 2022 r. została zawiązana ponadto spółka ML Nordic AS z siedzibą w Norwegii, która jest w trakcie procesu rejestracji. Otwarcie podmiotu stanowi wzmocnienie działalności handlowej ML System w Skandynawii i jest konsekwentną realizacją polityki wzrostu eksportu. Rolą obu spółek zagranicznych będzie aktywna dystrybucja rozwiązań oferowanych przez ML System. Pozyskaliśmy też kluczowego partnera na rynku brytyjskim w zakresie BIPV.

Obrazek użytkownika Anonim
Sebastian

Czy w tym roku planujecie Państwo mieć jakąś inwestycję w USA? Czy ten rynek jest dla Państwa jakimś potencjałem? Czy planujecie tam Państwo działać?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

W odpowiedzi na zmianę trendu względem zielonej energii w USA (raport przygotowany przez Departament Energii USA, w którym stwierdzono, że energia słoneczna może generować do 45% dostaw energii elektrycznej w USA do 2050 roku - obecnie jest to mniej niż 4 %), w IV kwartale 2021 r. w USA (stan Delaware) została zawiązana spółka ML System Inc. Obecnie jest na etapie organizacji i koordynacji pierwszych projektów.

Obrazek użytkownika Anonim
Dexter

Witam szanownego Pana prezesa , gratulacje sukcesu na start. Mam pytanie jak idzie rozwój placówki w USA ? Czy są już pierwsze zainteresowania/ zamówienia z za oceanu ?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Koordynujemy pierwsze projekty w USA i Kanadzie.

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjonariusz

Dzień dobry, Panie Prezesie jak wygląda na tę chwilę zainteresowanie produktami nowej ery kwantowej przez branżę developerów? QGlass to fenomenalny produkt ale 2DGlass stanowi produkt go uzupełniający i moim zdaniem symbiotyczny. Budując blok czy wieżowiec osobiście chciałbym zbudować go z tych obu produktów z wiadomych powodów. Czy developerzy, inwestorzy, klienci czekają aż 2D Glass wejdzie do produkcji żeby mogli realizować swoje projekty? Trzecie pytanie to, w którym kwartale tego roku przewiduje Pan start produkcji szyb 2D Glass? Pozdrawiam serdecznie

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Obserwujemy zmianę podejścia rynku deweloperskiego do naszych produktów. Kiedyś liczyła się głównie lokalizacja, aktualnie deweloperzy dostrzegają korzyści z zastosowania naszych technologii. Również banki i instytucje finansowe pośrednio wymuszają stosowanie technologii OZE poprzez chęć finansowania głównie takich inwestycji. Spodziewamy się uruchomienia projektu 2DGlass w drugiej połowie roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjonariusz

Dzień dobry, Panie Prezesie czy po expow Dubaju jakiś obrzydliwie bogaty szejk zamierza wybudować największy wieżowiec produkujący prąc z QGlass?;) Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Produkt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem podczas targów w Dubaju. Aktualnie odpowiadamy na pierwsze zapytania.

Obrazek użytkownika Anonim
Męczysław

Witam pana prezesa. Czy poza nowymi inwestycjami w powłoki kwantowe, zamierzacie tez zwiększać moce produkcyjne klasycznej fotowoltaiki oraz BPIV ?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

W perspektywie krótkookresowej skupiamy się na inwestycjach w "nową erę kwantową". Równolegle realizujemy projekt badawczy dla wysokowydajnych ogniw tandemowych, który w dalszej perspektywie da przewagę technologiczną i potencjał inwestycyjny dla klasycznej fotowoltaiki.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy wzrost cen surowców dotyka tez ML System, w jakim stopniu?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Krótkoterminowo wzrost cen surowców wpływa na rentowność realizowanych kontraktów. Spółka zabezpiecza się przed dalszym wzrostem poprzez podpisywanie przede wszystkim kontraktów krótkoterminowych, gdzie materiał zabezpieczony jest stanami magazynowymi lub kontraktowaniem.

Obrazek użytkownika Anonim
Prudi

Skoro linia produkcyjna QGlass jest pierwsza na świecie to czy spółka nie ma żadnej konkurencji światowej w zakresie tego produktu? Jakie alternatywne produkty majaą do wyboru potencjalni odbiorcy QGlass?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Aktualnie produkt nie ma realnej konkurencji. Istnieją start-upy, które pracują nad przeskalowaniem technologii z poziomu laboratoryjnego na przemysłowy lub też są na etapie pozyskiwania funduszy. Spodziewamy się pojawienia konkurencji w perspektywie kilkuletniej.

Obrazek użytkownika Anonim
wiktor

Jakie zmiany legislacyjne oraz programy wsparcia mogą mieć istotny wpływ na wyniki spółki i dlaczego?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Należy wskazać na zmiany w prawodawstwie narzucające stosowanie odnawialnych źródeł energii, w tym rządowe programy stymulujące popyt w tym zakresie. Jednocześnie zaznaczyć należy, że aktualnie UE intensyfikuje prace w zakresie pozyskiwania energii z OZE spowodowane koniecznością uniezależnienia się od źródeł kopalnych, w tym rosyjskiego gazu.
• Krajowy Plan Odbudowy: Środki unijne dla polskiej gospodarki przyznawane w ramach 5 obszarów wsparcia, z czego 2 z nich dot. bezpośrednio działalności ML System (Zielona energia i zmniejszenie energochłonności oraz zielona inteligentna mobilność).
• Fit for 55: Pakiet unijnych aktów prawnych mających na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% względem roku 1990. Fit for 55 ma być zrealizowany do 2030 r., odnosi się do okresu przejściowego prowadzącego docelowo do neutralności klimatycznej w 2050 r. w całej UE.
• Dyrektywa dot. efektywności energetycznej budynków: Państwa członkowskie UE zobowiązane są do opracowania długoterminowych strategii renowacji budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, tak aby do 2050 r. stały się one budynkami wysoce energooszczędnymi i niskoemisyjnymi.
• Dostępność aktualnych dotacji na OZE tj,: Program Czyste Powietrze, Mój Prąd 4.0, Ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę, Agroenergia 2022, czy też regionalne programy wsparcia dla firm i gospodarstw rolnych.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Czy dopuszczenie Covid Detectora do szybkich badań przesiewowych (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 lutego 2022) wygenerowało jakąkolwiek sprzedaż tego urządzenia?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Spółka nie prowadzi aktywnej sprzedaży urządzenia. Realizujemy sprzedaż pomiarów. Dopuszczenie CD do szybkich badań przesiewowych to istotny krok na drodze komercjalizacji urządzenia. Dodatkowo, w marcu 2022 r. otrzymaliśmy ocenę i potwierdzenie przez notyfikowaną jednostkę zewnętrzną TÜV NORD, że produkcja wyrobów medycznych ML System jest zgodna z europejskimi zasadami bezpieczeństwa dla użytkownika i pacjenta (ISO 13485). Pracujemy nad uznaniem badań wyników z CD jako równoważnych wynikom z PCR.

Obrazek użytkownika Anonim
pytający

Z czego wynika znaczący spadek zysku netto w 2021 r. w ujęciu r/r. Spółka wskazywała na amortyzację – proszę o rozwinięcie tego tematu.

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Na przyrost amortyzacji rok do roku wpływ miał zakup urządzeń zakupionych w ramach projektów inwestycyjnych oraz przyspieszona amortyzacja urządzeń badawczych zakupionych w ramach projektów B+R. Jest to związane z rozbudową zaplecza badawczego Fotowoltaicznego Centrum Badawczo– Rozwojowego w zaawansowane urządzenia do prac badawczych, prototypowania oraz wyposażenia komórki Działu Transferu Technologii w zaawansowany sprzęt do badań w warunkach rzeczywistych). Urządzenia zostały zakupione głównie w ramach projektów finansowanych ze środków UE.

Obrazek użytkownika Anonim
Olo

Jaki jest aktualny potencjał sprzedażowy Covid Detectora? Ile urządzeń Covid Detector spółka jest gotowa wyprodukować?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Uważamy, że potencjał sprzedażowy CD jest znaczący, dzięki możliwościom detekcji wielu patogenów, w tym gruźlicy. Moce wytwórcze będziemy dostosowywać do zgłaszanego popytu. Nie definiujemy wartości maksymalnej. Jesteśmy technologicznie gotowi do tego, aby w relatywnie krótkim czasie dostosować produkcję pod CD.

Obrazek użytkownika Anonim
12wert

Jaki jest status listów intencyjnych, które spółka podpisała z lotniskami? Czy opcja sprzedaży Covid Detectora lotniskom pozostaje w mocy?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Listy intencyjne pozostają w mocy. Pracujemy nad równoważnością wyników z CD do wyników PCR.

Obrazek użytkownika Anonim
123fifarafa

Jaki jest status walidacji Covid Detectora na gruźlicę?

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Aktualnie we współpracy z Małopolskim Szpitalem Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu ML System parametryzuje Covid Detector pod kątem gruźlicy. M.in. w związku z migracją osób z Ukrainy rośnie ryzyko zachorowania na tę chorobę. Wstępne wyniki testów są bardzo obiecujące. Mam nadzieję, że dołączą do nas jeszcze kolejne jednostki specjalizujące się w chorobach zakaźnych, co przyspieszy proces walidacji.

Obrazek użytkownika Dawid Cycoń
Dawid Cycoń

Dziękujemy bardzo za uczestnictwo w czacie. Jak zwykle pytania były bardzo dobre. Nasz dział IR pozostaje do Państwa dyspozycji w przypadku chęci zadania kolejnych pytań.

 

Do usłyszenia.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.