Czy dynamiczny wzrost notowań akcji GPW to zapowiedź hossy, czy jedynie dyskontowanie wyższej dywidendy? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
26 lis 2014, 07:30

Czy dynamiczny wzrost notowań akcji GPW to zapowiedź hossy, czy jedynie dyskontowanie wyższej dywidendy?

Nowy zarząd GPW rozpoczął porządkowanie spółki. Opublikowana niedawno strategia rozwoju giełdy oraz lepsze od oczekiwanych wyniki za III kwartał 2014 r. spowodowały znaczny wzrost kursu. W zaledwie 22 sesje, notowania GPW zyskały na wartości ponad 22%. Czy jest to efekt wyłącznie wyższej stopy dywidendy, czy też coś więcej? Może rynek zaczyna dyskontować hossę?

Kurs akcji giełdy jako papierek lakmusowy koniunktury na rynku

Intuicyjnie każdy inwestor czuje, że mocne wzrosty lub spadki notowań akcji giełdy mogą dobrze odzwierciedlać koniunkturę na całym rynku giełdowym.

Wykres 1: Indeks Nasdaq (kolor czarny), kurs spółki The Nasdaq Group (kolor niebieski) - operatora giełdy Nasdaq - lata 2007-201
Wykres 1: Indeks Nasdaq (kolor czarny), kurs spółki The Nasdaq Group (kolor niebieski) - operatora giełdy Nasdaq, lata 2007 - 2014.

Wystarczy porównać ze sobą indeks #Nasdaq (kolor czarny) i notowania akcji The Nasdaq OMX Group (kolor niebieski), Wykres 1, aby zobaczyć, że zależność pomiędzy notowaniami operatora giełdy i koniunkturą na giełdzie są ścisłe. To naturalna sprawa – kiedy sytuacja na rynku ulega poprawie, rosną obroty na giełdzie i lepsze wyniki notuje sama instytucja giełdy.

Wykres 2: Indeks WIG (kolor niebieski), kurs spółki GPW (kolor czarny), lata 2010-2014.
Wykres 2: Indeks WIG (kolor niebieski), kurs spółki GPW (kolor czarny), lata 2010 - 2014.

Podobnie wygląda analogiczna zależność na naszym rynku giełdowym, Wykres 2. Począwszy od 2010 (debiut) do 2013 roku notowania akcji #GPW zachowują się bardzo podobnie do indeksu #WIG. Dopiero na początku 2014 roku ścisła zależność uległa osłabieniu (czerwone okręgi). Był to najprawdopodobniej efekt kryzysu na Ukrainie, który sprawił, że inwestorzy w czarnych kolorach zaczęli widzieć przyszłość GPW.

Nowa strategia i historyczne maksima na akcjach GPW

Dopiero ostatnie działania zarządu giełdy sprawiły, że na notowaniach akcji #GPW nastąpiła duża zwyżka i rozrzut pomiędzy #WIG i #GPW zmniejszył się.

Wykres 3: Kurs akcji GPW, lata 2010 - 2014.
Wykres 3: Kurs akcji GPW, lata 2010 - 2014.

Kurs akcji #GPW wyznaczył lokalne minima pod koniec lipca 2014 r., kiedy to nowym prezesem giełdy został Paweł Tamborski. W sierpniu i we wrześniu 2014 r. kurs akcji #GPW powoli wzrastał ,wraz ze zwyżką #WIG. Prawdziwy przełom nastąpił jednak pod koniec października 2014 r., Wykres 3. Lepsze od oczekiwań wyniki za III kwartał 2014, które są w głównej mierze efektem ustawy nakładającej na spółki energetyczne obowiązek sprzedaży na rynku giełdowym coraz większej części produkowanej przez siebie energii, a także nowa strategia giełdy, spowodowały eksplozję wzrostów i atak akcji #GPW na historyczne maksima.

Główne założenia nowej strategii GPW

Z całej nowej strategii GPW kluczowe znaczenie ma slajd numer 15.

Ilustracja 1: Slajd numer 15 z nowej strategii GPW.
Ilustracja 1: Slajd numer 15 z nowej strategii GPW.

Zakłada on średnioroczny wzrost przychodów spółki o 7% rocznie, do 2020 roku, podwojenie EBITDA pomiędzy 2014, a 2020 rokiem, ograniczenie kosztów i przeznaczenie co najmniej 60% z wypracowanych zysków na dywidendę. Przy czym dywidenda z zysku za 2014 i 2015 rok będzie wyższa i wyniesie odpowiednio 2,4zł oraz 2,6zł.

Ostrożne szacunki sugerują, że dywidendy z GPW w latach 2014-2020 wyniosą przynajmniej 4-5%.

Jeżeli w obliczeniu przyszłego strumienia dywidend uwzględnimy założenia ze strategii, to dojdziemy do interesujących wniosków.

Wykres 4: Symulacja stopy dywidendy z akcji GPW w latach 2014 - 2016.
Wykres 4: Stopa dywidendy z akcji GPW za lata 2010 - 2013 i symulacja stopy dywidendy w latach 2014 - 2020.

Przy kursie akcji wynoszącym 46,68 zł, 7% wzroście przychodów i z założeniem, że zarząd spółki będzie przeznaczał na dywidendę 60% zysku, nie uwzględniając nawet obniżenia kosztów, to dywidenda z zysku za lata 2014 do 2020 powinna kształtować się na poziomie co najmniej 4-5%. To zdecydowanie więcej niż spółka wypłaciła z zysku za lata 2011 – 2013 i blisko rekordowej stopy dywidendy z zysku za 2010 rok.

Wzrost kursu to na tę chwilę tylko dyskontowanie dywidendy

Wszystko wskazuje na to, że gwałtowna zwyżka kursu akcji #GPW to efekt uwzględnienia przez inwestorów, w przyszłych przepływach pieniężnych, wyższej dywidendy za zyski z lat 2014 – 2020. Nawet przy obecnym poziomie notowań spółka będzie wypłacać przez najbliższe 6 lat co najmniej 4-5% dywidendy. Inwestorzy, którzy kupowali akcje, zaraz po ogłoszeniu strategii, w okolicy 40 zł, zagwarantowali sobie w nadchodzących latach dywidendę na poziomie 5-6%.

Pomimo zwyżki akcji, dywidenda #GPW, dzięki niskim stopom procentowym, wygląda wciąż bardzo atrakcyjnie i najprawdopodobniej nowe historyczne maksima na akcjach spółki wydają się niemal pewne. To oznacza, że na razie nie ma mowy o żadnym dyskontowaniu poprawy koniunktury na giełdzie. Myślę, że wzrost notowań jest w głównej mierze spowodowany zakupami akcji ze strony #OFE, które potrzebują pewnych i wysokich dywidend. Zwyżka akcji #GPW to efekt zimnej kalkulacji i ruch nastawiony na wyższą dywidendę do 2020.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.