Co dalej z dywidendą PZU? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
24 sie 2016, 12:02

Co dalej z dywidendą PZU?

Drenaż wartości PZU na giełdzie trwa. Wycena rynkowa wartej jeszcze półtora roku temu 44 mld zł spółki spadła do zaledwie 23,5 mld zł. Gigant ubezpieczeniowy jest obecnie wart około 7,5 mld zł mniej niż podczas debiutu w 2010 roku. Niskie stopy procentowe, podatek od aktywów i imperialne plany, związane z repolonizacją sektora bankowego bardzo negatywnie wpłynęły na zyski spółki. Jest spora szansa, że zaplanowana na jesień dywidenda, którą wypłaci spółka, będzie rekordowa pod względem stopy dywidendy.

-20 mld zł w 2 lata

Seria ciosów, jakie spadają na głowę akcjonariuszy PZU, zdaje się nie mieć końca.

Wykres 1. Wartość rynkowa PZU w mln zł, lata 2010 – 2016.
Wykres 1. Wartość rynkowa PZU w mln zł, lata 2010 – 2016.

Początkiem problemów było zakończenie przez NBP cyklu obniżek stóp procentowych, na początku 2015 r. Gigantyczny portfel obligacji Skarbu Państwa, jaki znajduje się w posiadaniu PZU przestał zyskiwać na wartości. Kolejnym ciosem, który uderzył w wyniki finansowe ubezpieczeniowego giganta było załamanie rynkowe na giełdach naszego regionu w 2015 roku, które negatywnie wpłynęło na wyniki pionu inwestycyjnego. W połowie 2015 roku pojawiła się informacja, że PZU planuje kupić Alior Bank. To jednak nie był koniec. Pod koniec minionego roku wprowadzony został nowy podatek od aktywów, który obejmuje również firmy ubezpieczeniowe. Na dodatek PZU dziś (w środę) ogłosił nową strategię. Ma zamiar zbudować grupę bankową, która docelowo ma znaleźć się w pierwszej piątce banków w Polsce. To ambitne plany zważywszy na fakt, że spółka w ostatnich 12 miesiącach odnotowała najniższy zysk na akcję w całej giełdowej historii, czyli od 2010 roku.

Ostatnia tak wysoka dywidenda

Historia notowań PZU pokazuje, że akcjonariusze trzymają akcje spółki dla dywidendy.

Wykres 2. Kurs akcji PZU, lata 2010 – 2016
Wykres 2. Kurs akcji PZU, lata 2010 – 2016

Im nominalna dywidenda jest wyższa, tym wyższe są wyceny akcji na giełdzie. Nie dziwi więc to, że najwyższą jednorazową dywidendę spółka wypłaciła akcjonariuszom niemal w szczycie historycznym, w 2014 roku. Było to 3,15 zł (91,3% zysku) na akcję. W 2015 roku było to już 3 zł na akcję (98% zysku). W tym roku spółka PZU wypłaci zaledwie 2,08 zł dywidendy, co stanowi 79% zysku.  

Ostatni dzień z prawem dywidendy wypada na 28 września 2016 roku. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wynosi 7,7%. Nie ma co się jednak na nią „łasić”, bo to może być ostatnia tak duża dywidenda w perspektywie najbliższych lat.

Zarząd w nowej strategii ogłosił znaczącą zmianę polityki dywidendowej. Spółka ma zamiar zatrzymać część zysków by móc finansować inicjatywy wzrostowe, czyli akwizycje banków, firm ubezpieczeniowych i TFI.

"Przedstawiona w niniejszym dokumencie Strategia Grupy PZU zakłada fundamentalną zmianę profilu Grupy ze spółki czysto dywidendowej na spółkę dywidendowo-wzrostową, realizującą ambitne projekty zwiększenia wartości przychodów oraz zysku netto, przy wykorzystaniu siły kapitałowej Grupy PZU"

czytamyw w nowej strategii dla Grupy PZU.

Ile są warte akcje PZU?

Średnia stopa dywidendy z akcji PZU w latach 2010 – 2015 wynosiła około 6,5%. Możemy więc przyjąć, że, średnio rzecz biorąc, takiej dywidendy akcjonariusze spodziewają się w przyszłości. Według nowej strategii, spółka na wypłatę dywidendy może przeznaczyć mniej niż 50% zysku. Jeżeli jako punkt wyjściowy przyjmiemy zysk na akcję z ostatnich 12 miesięcy, tj. 2,10 zł, daje to nam nominalną dywidendę w wysokości 1,05 zł na akcję w 2017 roku.  

Jeżeli do takiego średniego poziomu spadnie dywidenda z PZU w perspektywie najbliższych 5 lat, to kurs akcji spółki powinien ulec przecenie do około 16 - 18 zł. To będzie dawało średnią dywidendę na poziomie około 6%. To dość katastroficzna wizja dla ubezpieczeniowego giganta, ale patrząc po notowaniach spółek energetycznych z GPW, Skarb Państwa jest w stanie poświęcić dużo w imię realizowania celów strategicznych politycznych. Biorąc pod uwagę nową strategię grupy, to po 28 września 2016, kiedy nastąpi odcięcie obecnej dywidendy, może nastąpić korkociąg w wycenie spółki. W takim przypadku wartość rynkowa PZU na giełdzie może spaść grubo poniżej 20 mld zł, chyba że ambitne plany zmiany strategii na dywidendowo-wzrostową faktycznie się powiodą i przełożą się na wzrost samej spółki i na wyższe zyski w perspektywie długoterminowej.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.