Dywidenda PKO BP w 2019 może być najwyższa od lat
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
04 mar 2019, 11:38

PKO może wypłacić w tym roku najwyższą dywidendę od 6 lat

PKO Bank Polski w tym roku może wypłacić dywidendę sięgającą nawet 1,33 zł na jedną akcję. Bank otrzymał indywidualne zalecenie od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) pozwalające na zwiększenie wypłaty do połowy zysku netto.

Najwyższa dywidenda od lat

W listopadzie wiceprezes PKO BP Rafał Kozłowski informował, że bank jest bliski spełnienia kryteriów wypłaty połowy zysku. Udało się. Według KNF, bank może podzielić się z akcjonariuszami do 50% jednostkowego zysku netto. W poprzednim roku PKO BP musiał zatrzymać aż 3/4 zysku.

Zwiększenie procentu zysku do wypłaty to nie jedyny powód wzrostu dywidendy. W 2018 r. PKO BP wygenerował 3,3 mld zł jednostkowego zysku netto, czyli aż o 20% więcej, niż w roku poprzednim. Dywidenda może więc sięgnąć do 1,33 zł na jedną akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy może wynieść ok. 3,45%. Będzie to też największa wypłata od 2013 r.

Tabela wypłat dywidend PKO BP w latach 2005 – 2018

tabela

Zobacz także: Lista dywidend PKO BP

PKO BP poinformował, że zarówno zarząd, jak i rada nadzorcza banku, podjęły uchwały, iż będą realizowali zalecenie KNF. Jednocześnie bank przypomniał, że ostateczna decyzja o podziale zysku pozostaje w kompetencjach zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy PKO BP.

Inne banki także wypłacą dywidendy

Pozostałe banki notowane na GPW także otrzymały wytyczne dotyczące podziału zysku netto od KNF. Dużym zaskoczeniem była odmowa wypłaty dla mBanku. Także BOŚ i Millennium nie podzielą się zyskiem.

Dywidendy otrzymają zaś akcjonariusze ING (3,50 zł na akcję), Pekao (6,60 zł na akcję) oraz akcjonariusze Santander BP. Także Bank Handlowy wypłaci dywidendę, lecz mniejszą, niż w poprzednim roku (ograniczoną do 75% zysku netto).

Zobacz także: Dywidendy banków 2019. Znamy już pierwsze zapowiedzi wypłat zysków w tym roku

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.