Dywidendy banków 2019 - oto banki, które wypłacą zysk akcjonariuszom
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
27 lut 2019, 07:05

Dywidendy banków 2019. Znamy już pierwsze zapowiedzi wypłat zysków w tym roku

Sezon dywidend się jeszcze nie rozpoczął na dobre, a już znamy zapowiedzi większości banków dotyczące wypłaty dywidendy. Jak co roku, wiele zależy od decyzji KNF. Każdy bank otrzymuje indywidualne wytyczne od nadzorcy rynku. Już 5 banków dostało pozwolenie od KNF na wypłatę dywidendy. Niestety w kilku przypadkach procentowa część zysku jaka może zostać przeznaczona na wypłatę będzie niższa niż w zeszłym roku.

KNF zezwolił na wypłatę dywidendy 5 bankom

Bank Handlowy #BHW – dywidenda do 75% zysku

Bank Handlowy otrzymał potwierdzenie od Komisji Nadzoru Finansowego, że spełniał kryteria kwalifikujące do wypłaty dywidendy. Powinien zatrzymać co najmniej 25 % zysku netto, a pozostałą część może wypłacić w formie dywidendy.

W zeszłym roku Handlowy wypłacił niemal cały zysk w kwocie 4,11 zł na jedną akcję. W tym roku musi ograniczyć się do 75% zysku netto.

Santander Bank Polska (wcześniej BZWBK) #SPL – dywidenda do 25% bieżących zysków

Także Santander BP otrzymał zalecenie zwiększenia funduszy własnych od Komisji Nadzoru Finansowego. Bank może wypłacić do 25% zysku netto. W poprzednich latach bank wypłacał dywidendy, ale nie z bieżących zysków, lecz z kapitału zapasowego. Tym samym zachował ciągłość wypłat dla akcjonariuszy.

Jest szansa, że i w tym roku zarząd zdecyduje się dodać do dywidendy kapitał z niepodzielonego zysku lat poprzednich. Obecnie trwają negocjacje w tej sprawie z KNF.

Zobacz także: KNF: Santander BP spełnia wymogi do wypłaty dywidendy wys. do 25% zysku za 2018

Bank PEKAO #PEO – rekomendacja wypłaty 6,60 zł na akcję

Podobnie jak Handlowy, także Polska Kasa Opieki otrzymał z Komisji Nadzoru Finansowego zalecenie zwiększenia funduszy własnych. Bank powinien zatrzymać co najmniej 25% zysku wypracowanego w 2018 r. Oznacza to zmniejszenie dywidendy do 75% zysku netto.

Zarząd zarekomendował wypłatę 6,60 zł na jedną akcję, czyli dużo niższą dywidendę niż w poprzednich latach. W 2018 r. akcjonariusze otrzymali 7,90 zł na akcję, a rok wcześniej – 8,68 zł na akcję. W następnych latach bank przewiduje utrzymanie polityki wypłat ograniczoną do 75% zysku netto

"Politykę dywidendową planujemy zgodnie z deklarowaną. Oczekujemy poruszania się w górnych progach. Za rok 2018 wypłacimy nieco mniej dywidendy, niż planowaliśmy. Polityka dywidendowa się nie zmienia, ale będziemy poruszać się w jej górnych przedziałach" - powiedział wiceprezes Tomasz Kubiak.

Zobacz także: Bank Pekao rekomenduje 6,6 zł dywidendy na akcję za 2018 rok

Bank PKO #PKO – wypłata do 50% zysku

Bank PKO otrzymał indywidualne zalecenie od KNF zatrzymania co najmniej 50% zysku netto. Jednocześnie Komisja potwierdziła, że bank spełnia wymogi do wypłaty dywidendy. Prawdopodobnie wyniesie ona, połowę zysku netto.

Zobacz także: PKO BP spełnia wymogi do wypłaty dywidendy wys. do 50% zysku za 2018 r. podała KNF

ING Bank Śląski – dywidenda 3,50 zł na akcję

Zarząd banku ING zarekomendował akcjonariuszom wypłatę dywidendy na poziomie ok. 30% jednostkowego zysku za 2018 r., czyli 3,50 zł na akcję. Bank spełnia kryteria i wymogi KNF umożliwiające wypłatę. Otrzymał od Komisji zalecenie zwiększenia funduszy własnych poprzez zatrzymanie co najmniej 25% zysku wypracowanego w 2018 roku. W zeszłym roku ING wypłacił 3,20 zł na akcję.

Zobacz także: ING Bank Śląski rekomenduje wypłatę 3,5 zł brutto dywidendy na akcję za 2018 r. 

Które banki nie wypłacą zysków

Raczej nie możemy spodziewać się wypłaty dywidendy z Alior Banku #ALR. Zarząd zakłada pierwszą wypłatę dla akcjonariuszy w 2020 r. Nie zobaczymy też wypłat z banków Getin Noble #GNB oraz Idea Bank #IDE, które wykazały straty za ostatnie zaraportowane 12 miesięcy.

Od lat dywidendy nie płacą też BOŚ oraz Millennium #MIL. W tym roku ten drugi już jednoznacznie zapowiedział, że nie zamierza wypłacić dywidendy.

Chęć wypłaty dywidendy, nawet do 50% zysków, zadeklarował też mBank. Niestety KNF zaleciła mBankowi #MBK zatrzymanie całości zysków. W 2018 r. KNF zezwolił na wypłatę przez mBank pierwszej dywidendy od trzech lat.

Jeszcze nie wszystkie banki określiły dokładną kwotę wypłaty dywidendy. Także Komisja Nadzoru finansowego nie przekazała wszystkim instytucjom indywidualnych zaleceń. Będziemy więc dalej śledzić i uzupełniać zestawienie dywidend banków.

Zobacz także: Dywidendy 2019 r.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.