Dywidenda w PEKAO za 2019 r. będzie najmniejsza od lat
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
06 mar 2019, 13:51

PEKAO wypłaci w 2019 roku najmniejszą dywidendę od 7 lat. Ograniczy to poziom dywidendy w PZU

Słynący z tego, że wypłaca regularne dywidendy, na które przeznacza niemal cały zysk, Bank PEKAO w tym roku nie będzie taki hojny dla akcjonariuszy. W 2019 roku dywidenda na jedną akcję wyniesie 6,60 zł, czyli 75% zysku netto. Będzie to najniższa dywidenda od 7 lat. Przyszłe wypłaty zysków również będą ograniczone. Zmniejszenie wypłat zysków banku wpłynie też negatywnie na wysokość dywidend z PZU.

Najniższa dywidenda w PEKAO od lat

Wszystko wskazywało na to, że tak jak w poprzednich latach, tegoroczna dywidenda z PEKAO miała stanowić od 90% do 100% zysku netto. Jednak KNF w indywidualnych wytycznych dotyczących podziału zysku ograniczył możliwość wypłaty do poziomu 75%. Pozostała część zysku ma powiększyć fundusze własne banku.

Zarząd, podporządkowując się nadzorcy, zarekomendował wypłatę 6,60 zł na jedną akcję. Będzie to najniższa wypłacona przez bank dywidenda od 2012 r. Jest ona znacznie niższa od rekordowej dywidendy z 2010 r. (kiedy akcjonariusze otrzymali aż 10 zł na jedną akcję).
 

Tabela wypłat dywidend Banku PEKAO w latach 2002 – 2019

tabela dywidendy

Tegoroczna dywidenda zostanie wypłacona akcjonariuszom posiadającym akcje w portfelu po sesji 8 lipca. Wypłata nastąpi 30 lipca 2019 r.

Zobacz także: Dywidendy Banku PEKAO

Przyszłe dywidendy z PEKAO także będą niższe

Bank PEKAO niestety nie powróci do wypłat niemal całości wypracowanych zysków w nadchodzących latach. Według przyjętej polityki dywidendowej, spółka ma zamiar rekomendować przeznaczanie od 60% do 80% zysku na wypłatę akcjonariuszom. Dywidenda wypłacona w 2021 r. także ma być ograniczona. Bank zamierza wypłacić 50-75% zysku wypracowanego w 2020 r.

Pocieszeniem dla akcjonariuszy jest deklaracja wiceprezesa banku Tomasza Kubiaka: „Oczekujemy poruszania się w górnych progach”. Czyli w przyszłym roku akcjonariusze mogą otrzymać ok. 80% zysku netto, zaś rok później 75% zysku netto (o ile znów KNF znów nie zaostrzy kryteriów).

Zobacz także: Dywidendy banków 2019. Znamy już pierwsze zapowiedzi wypłat zysków w tym roku

Negatywny wpływ na przyszłe dywidendy PZU

W ostatnich latach PZU przestało być spółką jedynie ubezpieczeniową. Przejęło dwa banki, Alior oraz właśnie PEKAO. Wejście do grupy PZU Alior Banku nie wpłynęło na razie na jej przychody i zyski, ale już wejście PEKAO ma bezpośredni wpływ na wysokość dywidendy wypłacanej przez PZU.

PZU sprawując kontrolę nad 20% akcji PEKAO otrzymuje znaczącą część dywidendy banku. Już w 2017 roku PZU otrzymało od banku dywidendę w wysokości 455,6 mln zł. Nie jest to mała kwota i na pewno miała wpływ na wysokość dywidendy wypłaconej przez PZU w 2018 r. Wypłata z PEKAO dla PZU stanowiła do 21% wielkości dywidendy ubezpieczyciela.

Czy w tym roku dywidenda z PZU będzie niższa? Zmniejszenie wypłat z zysków PEKAO realnie wpłynie na wysokość dywidendy PZU. Zarząd ubezpieczyciela, widząc perspektywę spadku tegorocznych wpływów dywidendy z PEKAO, może ograniczyć wypłatę również w samym PZU. Jednak bardziej prawdopodobne jest ograniczenie dywidendy PZU dopiero w przyszłym roku, bo w tym roku akcjonariusze ubezpieczyciela otrzymają część zysków wypracowanych w 2018 r., w których aż 414,8 mln zł pochodzi z zeszłorocznej dywidendy PEKAO.

Oczywiście plany ograniczenia wypłat zysków PEKAO do 80% w 2020 r i do 75% w 2021 r. wpłyną negatywnie na potencjalne dywidendy PZU odpowiednio rok później (czyli w 2021 i 2022 roku).

Zobacz także: Sezon dywidendowy 2019 czas zacząć. 5 spółek ze stopą dywidendy powyżej 5%

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.