Dywidenda ze spółki Wawel w 2019 r. może być niższa
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 mar 2019, 18:15

Dywidenda ze spółki Wawel może być w tym roku niższa

Producent słodyczy Wawel należy do grona najciekawszych spółek dywidendowych. Wypłaca regularnie zyski od 11 lat. Po czterech latach wypłat tej samej wysokości, tj. 20 zł na akcję, w 2018 r. spółka zwiększyła kwotę dywidendy do 25 zł. Niestety, na podstawie wyników finansowych możemy oszacować, że dywidenda prawdopodobnie znów powróci do poziomu sprzed lat lub nawet będzie niższa.

Rosnące dywidendy

Regularność dzielenia się zyskiem jest istotną cechą przy doborze spółek do portfela dywidendowego, zaś wzrost wartości wypłat jest cechą wręcz pożądaną. Tak jest w przypadku spółki Wawel. Wypłaca ona regularnie zyski już od 11 lat. Przez ten czas spółka wypłaciła akcjonariuszom aż ćwierć miliarda złotych. Inwestorzy, którzy kupili akcje ponad dekadę temu otrzymali już zwrot ich wartości w postaci wypłat dywidend.

W 2008 roku pierwsza wypłata po długiej przerwie wyniosła 7 zł na akcję. Rok później akcjonariusze otrzymali już 10 zł, zaś w 2013 roku – 14 zł na akcję. Potem przez cztery lata wypłaty były stałe i wynosiły 20 zł na jedną akcję. Wyjątkiem był zeszły rok, kiedy dywidenda znów została podniesiona.

Zestawienie dywidend wypłaconych przez spółkę Wawel od debiutu na giełdzie

tabela

Zarząd Wawel zarekomendował w zeszłym roku ponownie dywidendę w wysokości 20 zł na jedną akcję. W 2017 r. Wawel nie zwiększył ani przychodów, ani też zysków ze sprzedaży. Nie wzrósł też zysk brutto, choć zysk netto był już o 33% wyższy od analogicznego wyniku za 2016 r. Różnica wynikła z odroczenia podatku dochodowego. To skłoniło radę nadzorczą do podniesienia rekomendacji wypłaty dywidendy do 25 zł. Taka też kwota została wypłacona akcjonariuszom.

Zobacz także: Wawel, zestawienie dywidend

Jakiej dywidendy możemy spodziewać się w 2019 r ze spółki Wawel?

W poprzednich latach Wawel wypłacał około 1/3 zysku netto w postaci dywidendy. Nie znamy jeszcze rekomendacji zarządu, ale na podstawie opublikowanych wyników rocznych możemy oszacować wysokość tegorocznej wypłaty. Zysk ze sprzedaży jest na podobnym poziomie do poprzedniego roku. Natomiast zysk netto jest znacznie niższy. Tym razem efekt podatkowy nie wpłyną na zaraportowany zysk netto, ale nawet w porównaniu do 2016 r. zysk spadł o 9%.

Zakładając, że także w tym roku zostanie ponownie wypłacone pomiędzy 33%, a 35% zysku netto, dywidenda wyniosłaby od 17 zł do 18,50 zł. Możliwy jest jeszcze jeden scenariusz, że spółka postanowi utrzymać stały poziom dywidendy 20 zł na jedną akcję. W każdym z tych przypadków, tegoroczna dywidenda będzie niższa od ostatniej. Czekamy więc na oficjalną rekomendację zarządu. Możemy się jej spodziewać już kilka dni od publikacji raportu rocznego – tak było w 2017 r – lub najpóźniej przed walnym zgromadzeniem. Wypłaty dywidendy możemy się spodziewać na przełomie czerwca i lipca.

Na koniec warto zauważyć, że regularne wypłaty dywidend to cecha rzadka, ale bardzo pożądana. Dodatkowo, co ma miejsce w przypadku Wawela, zatrzymywanie w spółce większości zysku wpływa na poprawę jej możliwości inwestycyjnych i przyszły rozwój. To z kolei przekłada się na potencjał wzrostu dywidendy w przyszłości.

Zobacz także: 17 dywidendowych spółek z szansą na nawet o kilkanaście procent wyższą dywidendę w 2019 r.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.