Dywidendy 2020: Wypłaty z małych i średnich spółek większe niż z dużych
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
06 lip 2020, 06:00

Dywidendy z małych i średnich spółek większe i coraz pewniejsze niż z dużych

W tym roku, ze względu na kryzys, znacząco spadła liczba spółek, które wypłacą swoim akcjonariuszom dywidendy. Jednak patrząc na deklaracje podziału zysku małe spółki są bardziej skore aby wypłacić dywidendy niż duże. Na naszych oczach spółki z sWIG80 i mWIG40 zrobiły się bardziej dywidendowe niż z WIG20.

Inwestowanie w dywidendy z małych spółek

W 2019 r. ok 56% spółek z sWIG80 i mWIG40 wypłaciło dywidendę. W tym okresie natomiast z WIG20 dywidendy wypłaciło 13 spółek (65%). Po wielkim wstrząsie jaki nastąpił z powodu koronawirusa, w obu grupach procent spółek znacząco spadł, ale w przypadki WIG20 dużo mocniej.

Jeżeli się bliżej przyjrzymy, to właśnie wśród spółek mniejszych z indeksów sWIG80 i mWIG40 odsetek dywidendowych jest obecnie większy. W tym roku dywidendę zadeklarowało lub częściowo wypłaciło już 32,5% spółek z tych indeksów. Prawdopodobnie do tego grona dołączy jeszcze kilka spółek, co poprawi statystykę.

Natomiast w indeksie WIG20 nastąpił znaczny spadek liczby spółek deklarujących dywidendę. Tylko 5 spółek (25%) zdecydowało się na wypłatę: Cyfrowy Polsat, Play, Lotos, PGNiG, Orlen. Przy czym trzy ostatnie spółki, kontrolowane przez Skarb Państwa, wypłacą mniejszą dywidendę niż w roku poprzednim. Z dywidendy zrezygnowały duże spółki takie jak: LPP, JSW, CCC i CD Projekt. Ponadto cały sektor bankowy i ubezpieczeniowy musiał podporządkować się rekomendacji KNF o wstrzymaniu wypłat. Tak więc dywidendy w tym roku nie wypłacą też Pekao, PKO, Santander BP i PZU.
 

GrupaOdsetek spółek dywidendowych w 2019 r.Odsetek spółek dywidendowych w 2020 r.
małe i średnie (sWIG80, mWIG40)56,7%32,5%
duże (WIG20)65,0%25,0%

Spadek średniej stopy dywidendy

Ten rok nie rozpieszcza inwestorów dywidendowych. Także średnia stopa dywidendy spadła w porównaniu do 2019 r.

W tym roku średnia stopa dywidendy, obliczona na podstawie zadeklarowanych wypłat, wynosi 4,2% dla małych i średnich spółek
i 2,8% dla spółek z WIG20. Oznacza to spadek stopy dywidendy o ok. 1 punkt procentowy w każdej grupie i tu ponownie lepiej wypadają małe spółki.
 

GrupaŚrednia stopa dywidendy 2018 r.Średnia stopa dywidendy 2019 r.
małe i średnie (sWIG80, mWIG40)5,2%4,3%
duże (WIG20)3,7%2,8%

Siła dywidend i samych indeksów

Małe i średnie spółki wykazują się bardzo dużo siłą. Spadły mniej podczas paniki wywołanej koronawirusem oraz wzrosły więcej w czasie odreagowania jakie nastąpiło później.

Do dziś indeks sWIG80 praktycznie zanegował spadki i jest aż o 6% wyżej niż był w połowie lutego. Indeks mWIG40 jeszcze nie wrócił do poziomu sprzed 5 miesięcy i jest 11,4% niżej, ale i tak jest to wynik lepszy od wartości indeksu WIG20, który wciąż jest 14,7% poniżej lutowych szczytów.

Podsumowując, w tym roku, po dużym wstrząsie portfeli dywidendowych, na powierzchni pozostały spółki należące do sektora małych i średnich (z indeksów sWIG80 i mWIG40). Natomiast duże spółki straciły najwięcej i to zarówno pod względem wartości akcji, jak i siły przekonywania do siebie wypłatami stabilnych dywidend.

IndeksZmiana od połowy lutego
sWIG806,2%
mWIG40-11,4%
WIG-12,0%
WIG20-14,7%

Zobacz także: Zachowanie małych spółek sugeruje, że to wciąż początek hossy na polskiej giełdzie

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.