Dywidenda z ASBiS będzie bardzo duża, a prognoza finansowa na 2021 rok jest jeszcze większa
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
31 mar 2021, 11:57

Dywidenda z ASBiS będzie bardzo duża, a prognoza finansowa na 2021 rok jest jeszcze większa

W ostatnich tygodniach akcje Asbisu są jednymi z najmocniej rosnących walorów na całym rynku. Teraz inwestorzy poznali prognozę finansową spółki na 2021 rok oraz rekomendację kwoty wypłaty drugiej części dywidendy. To jednak nie wszystko. Już ze nieco ponad miesiąc, a dokładniej 6 maja ASBiS zaprezentuje raport finansowy za I kw. 2021 roku.

Akcje Asbisu od połowy października ubiegłego roku wzrosły o około 250%. Na wykresie trudno dostrzec głębszych korekt spadkowych, a inwestorzy chcący kupić te akcje, mogli jedynie liczyć na krótkie konsolidacje w silnym trendzie wzrostowym. Od strony technicznej, nadal trudno jest dostrzec oznak ewentualnego odwrócenia obecnego trendu.
 

Notowania ASBiS

Asbis kurs akcji

Nowa prognoza finansowa celuje w rekordowy poziom przychodów i zysków

Asbis prognozuje w 2021 r. osiągnięcie przychodów w przedziale 2,7-2,9 mld USD. Zysk netto ma wynieść między 47 a 51 mln USD. Rok 2020 i tak był już rekordowy pod względem wyników finansowych. Przychody wyniosły 2,37 mld USD, a zysk netto 36,5 mln USD. Tym samym prognoza na obecny rok zakłada wzrost przychodów nawet o 22%, a zysk netto ma wzrosnąć nawet o ok. 40% na tle 2020 roku. Warto też przypomnieć, że w ubiegłym roku spółka kilkukrotnie podwyższała prognozy finansowe. Jeżeli ASBiS wykonałby zaprezentowaną prognozę finansową i osiągnąłby najwyższy zysk z podanych widełek, czyli 51 mln USD, to przy kursie USD/PLN wynoszącym 3,97, zysk netto na jedną akcję wyniósłby 3,64 zł.

Taki wynik przy obecnym kursie akcji (17 zł), przekładałby się na C/Z=4,7. W raporcie bieżącym spółki można też przeczytać, że podana prognoza obarczona jest szeregiem założeń „dotyczących m.in. sytuacji na rynkach, na których działa oraz utrzymania się popytu na produkty IT. Spółka zakłada brak kolejnych zamknięć sklepów detalicznych, a konkurencja we wszystkich głównych segmentach pozostanie podobna jak w 2020 roku i nie będzie istotnych nowych uczestników rynku”. Spółka założyła też, że segment smartfonów nie pogorszy się o więcej niż 10%, na rynkach, w których działa, a dodatkowo „nie wystąpi znaczący spadek popytu na wysoko marżowe produkty i rozwiązania zarówno w zakresie dystrybucji z wartością dodaną (VAD) jak i na produkty pod markami własnymi”.

Zobacz także: ASBIS publikuje prognozę finansową na 2021 r.

Łączna dywidenda za 2020 rok może wynieść 0,3 USD na akcję

Rada dyrektorów Asbisu rekomenduje wypłatę 0,2 USD na akcję jako drugą część dywidendy za 2020 roku. W grudniu ub. r. spółka wypłaciła zaliczkową dywidendę w wysokości 0,1 USD na akcję. Łącznie dywidenda za 2020 rok może wynieść 0,3 USD, co w przeliczeniu na złotówki wynosi ok. 1,19 zł. Z wygenerowanego w minionym roku zysku netto w kwocie 36,5 mln USD, na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy może zostać przeznaczone łącznie 16,65 mln USD, co stanowi 45% całego zysku netto. Mimo wyraźnie poprawiającej się sytuacji płynnościowej w spółce, zarząd „nie szaleje” z wielkością wypłacanej dywidendy i na konferencjach często podkreśla, że wraz ze wzrostem skali działalności, potrzebuje zabezpieczyć finansowanie kapitału obrotowego. Oprócz tego warto też wspomnieć, że spółka dość często stosuje wcześniejszą płatność z tytułu faktur zakupowych, dzięki czemu uzyskuje rabaty.

Zobacz także: Rada dyrektorów ASBIS zarekomendowała wypłatę finalnej dywidendy za 2020 r.

Inwestorzy mogą już dyskontować wyniki I kwartału 2021 r.

Już 6 maja br. Asbis opublikuje raport finansowy za I kwartał tego roku. Inwestorzy mają już kilka danych do własnych prognoz tych wyników. Spółka podała już, że przychody w styczniu br. wzrosły o 32% rdr i wyniosły 231 mln USD, a w lutym br. zanotowały wzrost o 37% do ok. 240 mln USD. Z kolei w połowie marca br. przedstawiciel spółki - Costas Tziamalis, dyrektor ds. ryzyka i relacji inwestorskich mówił, że trzeci miesiąc roku „wygląda dobrze”. W zakresie marży brutto w I kw. 2021 r. padła również jego wypowiedź, że grupa spodziewa się wzrostu marży w ujęcie rok do roku. W I kw. 2020 r. marża brutto wyniosła 5,1%. W ostatniej prezentacji inwestorskiej spółka zaprezentowała wykres kształtowania się marży brutto na sprzedaży oraz kosztów operacyjnych w relacji do sprzedaży. Widać na nim wyraźnie, że marża brutto w ujęciu rdr skoczyła mocno do góry szczególnie w IV kw. 2020 r i również w tym okresie spółka zanotowała najniższy wskaźnik kosztów operacyjnych w relacji do sprzedaży.
 

asbis1

Źródło: Asbis
 

Z drugiej strony Costas Tziamalis zwrócił uwagę, że istotnie wzrosły koszty transportu, co jest wyzwaniem dla rynku. Patrząc z kolei historycznie na rynek handlu produktami IT, wzrost wartości dolara, który obserwujemy od kilku tygodni, nie jest korzystny dla dystrybutorów IT. Wymienione czynniki, zarówno te pozytywne jak i negatywne, pokazują, że inwestorzy tym bardziej będą wyczekiwać na najnowszy raport finansowy Asbisu.

Zobacz także: „ASBIS spodziewa się kolejnego dobrego roku” - relacja czatu z Dyrektorem ds. Relacji Inwestorskich, Costasem Tziamalisem

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.